Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Roskosmos başkanı neden NASA'daki mevkidaşından 2 kat fazla kazanıyor?

Rusya'da uzay çalışmaları alanındaki yüksek maaşlar yine gündemde. Rusya Uzay Ajansı (Roskosmos) Başkanı Dmitri Rogozin 2018'de 460 bin dolar yıllık kazanç sağladı. ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Direktörü James Bridenstine'ın yıllık kazancı ise 250 bin dolar oldu. İki mevkidaş arasındaki maaş farkının bu denli yüksek olması Rus kamuoyunda tepki çekti. Eleştirilere Roskosmos yetkililerinden yanıt geldi.

Roskosmos şirket içi denetim servisinin başı Artyom Melnikov, Rogozin'in sivil havacılığın yanı sıra askeri amaçlı roket teknolojisi projeleri de yürüttüğünü, maaşının bu yüzden daha fazla olduğunu söyledi. Melnikov, Batılı ülkelerde roket teknolojisi projelerini yürüten yöneticilerin Rogozin'in 10-20 katı maaş aldıklarını da sözlerine ekledi.

Artyom Melnikov ayrıca Rogozin'in konumundaki yöneticilerin devlet sırlarına erişimi bulunduğuna, temas kurduğu kişiler, seyahatler ve benzeri konularda sınırlamalara tabi olduğuna dikkat çekerek ülkenin stratejik nükleer potansiyeli üzerinde söz sahibi görevlilerin maaşlarının yüksek olmasının normal olduğunu ifade etti.

Rus basını daha önce de Rus kozmonotların maaşlarını ABD'li meslektaşları ile kıyaslayan haberler yayınlamıştı.

İzvestiya gazetesinin yer verdiği açıklamaya göre, Rusya’daki kozmonotların sabit maaşları 61 bin ila 88 bin ruble (940 dolar – 1350 dolar) arasında değişiyor.

Rusya’daki astronotlar bazı durumlarda maaşlarının yüzde 25’i oranında prim ve ayrıca ek maaş alabiliyor.

Uzaya giden astronotlar 69 bin 900 ruble sabit maaş alırken, uzay yolculuğunun süresine göre ikramiye, harcırah ve yan ödemelerinin miktarı ile rakam yükseliyor.

Tek bir sefer uzaya çıkan bir astronot ve eğitmen, emekliliğine kadar her ay maaşının yüzde 55’i oranında ek prim alıyor. İki kere uzaya gidenlerde bu oran yüzde 75’e, üç kez uzay yolculuğu yapanlarda yüzde 120’ye kadar çıkıyor.  Yani Rusya özelinde 200 bin rubleye kadar çıkabiliyor.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) verilerine göre, işe yeni başlayan Amerikalı bir astronot ayda 5 bin 500 dolar kazanırken, kıdemli meslektaşlarının maaşı 12 bin dolara kadar çıkabiliyor. Avrupalı astronotların aylık baz maaşları 5-6 bin euro iken, ilk uçuştan sonra maaşlar 6,5-7,4 bin euro civarına yükseliyor. 
 
3.2.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya sınırları en erken ne zaman açılabilir?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi