Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Moskova Metrosu'nun sırları

VİDEO// Moskova metrosunun sırlarını anlatmaya devam ediyoruz: Kremlin'in dibindeki Ploşad Revolyutsii (Devirm Meydanı) metro istasyonunun bronz heykellerinin ünü Rusya'nın çok ötesinde... İstasyon platformunu süsleyen heykellerden bazılarının, uğur getirmeleri için sürülen eller nedeniyle aşındığı da iyi bilinen bir gerçek. Ancak 76 heykelle ilgili az bilinenler de var.

Almanlar Sovyetler Birliği'ni işgal edince Moskova'dan Orta Asya şehirlerine tahliye edilen sanat eserleri arasında Ploşad Revolyutsii'nin bronz heykellerinin de olduğu, bu gerçeklerden yalnızca bir tanesi.

Moskovalılar yıllar boyunca istasyondaki her bir heykel için farklı inançlar geliştirmiş. Köpeğin burnunu okşamak uğur getirir, bronz kızın ayakkabısına dokunmak buluşmanın iyi geçmesini sağlar, horozun ibiği zenginliğe delalettir, gibi. Mesela sınava girmeden önce meşhur köpeğin burnuna dokunmak öğrenciler için adeta 'farz' sayılır.

 

Diğer yandan, gerçek Moskovalılar istasyondaki dört horozdan bir tanesine kesinlikle dokunmazlar. Zira yaygın inanca göre, bu sadece mutsuzluk getirir. Dört horozdan hangisinin "uğursuz" olduğunu belirlemek ise hiç de zor değil. Tabii ki en az aşınmış olanı!

29.11.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi