Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

ABD ve Rusya'ya Suriye sitemi: "Suriye mutabakatının gereğini yapmadılar"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Suriye konusunda hem Washington'a, hem de Moskova'ya yönelik sitem ve eleştiri geldi.  Çavuşoğlu Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Rusya'nın Suriye'nin kuzeyi için imzalanan mutabakatlara uymadığını belirterek "Eğer buralar temizlenmezse harekatı başlatacağız" diye konuştu.
 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda 2020 Merkezi Yönetim Bütçe ve 2018 Kesin Hesap Kanun Teklifi görüşmelerine katılan Çavuşoğlu, milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

"Netice alamazsak gereğini yapacağız"

Suriye'de güvenli bölge oluşturma çabalarına ilişkin Çavuşoğlu, "Biz güvenli bölgeyi ABD ile oluşturmak istedik. Trump 20 mil teklif etti, çalışmaya başladık, süreçte ABD sözünü tutmadı. YPG desteğini devam ettirdi, silah vs. Neticeye varamayacağımızı anlayınca harekatı başlattık. Tekrar teklifleri oldu, oturduk konuştuk, metin üzerinde anlaştık. Sonra gittik Soçi'de, başta Sedat Bey, Türk diplomasisinin gücünü gördük. Bizim hazırladığımız metinler üzerinden ortak açıklama yapıldı. Sonuçta burada biz iki ülkeyle de beş gün içinde mutabakata vardık. Gereğini yaptılar mı? Hayır yapmadılar. Yapılması lazım, biz mutabakat gereği üzerimize düşeni yaptık. Burada netice alamazsak tıpkı Amerika ile yaptığımız gibi yine gereğini yapacağız. Terör tehdidini mutlaka temizlememiz lazım" dedi.

"Orayı terk eden 200 bin insanın 100 bini döndü"
Barış Pınarı Harekatı konusunda temsilcilerin 511 bilgilendirme yaptıklarını aktaran Çavuşoğlu, "Gürültü niye koptu, neden bize karşı oldular. YPG'ye karşı hareket başlatmıştık, o zaman da aferin de çünkü büyük oyunu bozduk, terör devleti kurmak istiyorlardı, oyunu bozduk. İnsanlar evine dönebilmelidir. YPG ideolojik temizlik yapmıştır aynı zamanda. Kendi ideolojisini benimsemeyen Kürtleri sınır dışı etti. 350 bin Kürt neden dönemedi? YPG kontrol ediyor orayı. Madem Kürtlerin temsilcisi, daha biz girer girmez orayı terk eden 200 bin insanın 100 bini döndü. İlk günlerde 50 bin döndü. İnsanları evine döndürmek demografik mühendislik değil ki. Kürtler lehine demografik mühendislik mi yapılıyor evlerine dönünce. Gönüllü bir şekilde evlerine dönmeleri lazım" diye konuştu.

Türkiye, Barış Pınarı Harekatı adı altında Suriye'nin kuzey bölgesine yaptığı operasyonları önce ABD, ardından da Rusya ile yaptığı anlaşmalarla sonlandırmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz hafta Beyaz Saray'da görüşmüş ve Suriye konusunu yeniden ele almıştı.

Trump yönetimi Suriye'nin kuzeyinde başlattığı operasyonlar nedeniyle Türkiye'ye 14 Ekim'de getirilen yaptırımları kaldırdığını açıklamıştı.

18.11.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi