Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

"Gde ya mogu uvidet Malevicha?"

Gülben Çapan, Diken.com'da yazdı:  “Gde ya mogu uvidet’ chernyy kvadrat Malevicha” Google translate sayesinde, “Maleviç’in Siyah Karesi’ni nerede görebilirim” sorusunu bu şekilde çevirip taksiciye söyledim. O da beni Tretyakov Müzesi’ne götürdü desem inanır mısınız? Bence İnanın. Çünkü Rusya’nın başkenti Moskova’da sanat, taksicilerin de fikir sahibi olduğu soğuğa karşı duyarlı uzaylılarla dolu bir şehir.

Moskova Bienali’nin davetlisi olarak bu büyülü şehre misafir oldum. 22 Ocak 2020’ye dek sürecek bienalin önizlemesi için oradaydık. Köklü bir sanat tarihine sahip ve geç gelen sözde demokrasiyle yönetilen Rusya, maalesef şimdiye kadar sadece yedi bienale ev sahipliği yaptı; bu yılki ise sekizinci.

Bienal, Moskova’nın önemli müzelerinden ve Maleviç’in Siyah Kare’sine de ev sahipliği yapan Tretyakov Müzesi’nin yakınındaki Tretyakov Galeri’sinin bir katında. Sadece tek bir kata yayılmış bienalin küratörü Dmitri Çerniakov. Avusturya’nın başkenti Viyana’nın önemli müzelerinden Albertina’yla işbirliği yapılması nedeniyle Gerhard Richter gibi blue chip sanatçıların da yer aldığı, beklediğimden iyi bir seçkiyle kapılarını açtı.

Yazının devamı için tıklayın

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi