Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya'da 'kasım sendromu' günleri: Eyvah yine 'kasvet' var!

Her ayın yeri farklı: Rusya'da ekim "pastırma yazı" ve genelde "uzatmalı sonbahar" ile umut veriyor, aralık ve ocak "yeni yıl coşkusu ve ışıkları ile" daha kolay atlatılıyor, ancak önce kasım ayı, sonra şubat "en zorlu aylar" olarak şubat gösteriliyor. Mart ile bilrikte tünelin ucunda baharın görülmesiyle "depresyon katsayısı" düşüyor.  Rusya'da uzun kış tüneline girişin ayı olarak kabul edilen kasım için uzmanlar da "kötü" konuştu: 

Meteoroloji uzmanları, kasım ayını Rusya'da yılın en "depresif" zamanı olarak gösterdi. Kasımda karanlığın erken bastırması bir yana, hava basıncının düşmesi ve bulut oluşumunun artması diğer aylara göre havayı daha kasvetli hale getiriyor.


TASS ajansına konuşan Meteoroloji Merkezi yöneticisi Roman Vilfand, kasım ayının yanı sıra aralık ayının ilk iki haftasının da bulutlanma nedeniyle "depresif" geçtiğine dikkat çekiyor.

Meteoroloji uzmanı mevsimsel depresyondan kaçınmak için insanların aileleri ve yakınları ile daha fazla zaman geçirmesini, tiyatro, sergi ve konser gibi etkinliklere gitmesini tavsiye ediyor.

Rus uzmanlar, daha önce de Rusya'nın meşhur sonbahar depresyonuna karşı alınabilecek önlemleri sıralamıştı. Buna göre, fiziksel etkinlik, hobilerle meşgul olmak ve stresli durumlardan kaçınmak genel olarak depresyonu hafifleten unsurlar.

Ancak bu gibi yöntemlerle üstesinden gelinemeyen durumlarda bir uzmana başvurmakta yarar var. Doktorlar özellikle depresyonun klinik belirtiler göstermeye başladığı ana dikkat etmek ve muhakkak yardım almak gerektiğini vurguluyor.


16.11.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Moskova'da izolasyon önlemlerinin kaldırılmasını nasıl buluyorsunuz?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi