Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Ilıcak'tan "Rusya'da Bölgelere Yatırım" forumunda önemli mesajlar

Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RFPİ), Rusya Parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi ile birlikte, Moskova'da, "Bölgelere yatırım, geleceğe yatırım yapmaktır" başlıklı bir forumda konuşarak yatırım konusunda önemli tavsiyelerde bulundu, özellikle sağlık sektöründe Türkiye'deki deneyimlerini paylaştı. 

Forumun ana oturumuna Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko,  Rusya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Anton Siluanov, Rusya Doğrudan Yatırım Fonu Genel Direktörü Kirill Dmitriyev, Moskova Çevre Bölgesi Valisi Andrey Vorobyov,  Ulyanovsk Bölge Valisi Sergey Morozov, Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak ve Royal Philips CEO'su Francois van Houten konuşmacı olarak katıldı.


,

Forumda konuşan üst düzey Rus devlet yetkilileri Matviyenko, Siluanov, Vorobyov, Dmitriyev ve diğer konuşmacılar Rusya'nın farklı bölgelerinde yatırımların artırılması ve devlet destekleri ile ilgili konuları ele aldı.

Forumun moderatörü, Rus devlet televizyonu Rossiya-24 sunucusu Yevelina Zakamskaya, Türk işadamı Ilıcak'a sözü verirken, "Sayın Ilıcak Rönesans Holding Yonetim Kurulu Başkanı. Sayın Ilıcak sizinle en son St.Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu'nda görüşmüştük. Siz Devlet Başkanı (Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin) ile görüştünüz.  Neler değişti? Bugün moraliniz nasıl? Rusya'da olduğunuzdan dolayı demek ki Rusya ekonomisine ve Rusya ile işbirliğine eskisi gibi inanıyorsunuz." diye sordu.

Fuad Safarov'un haberine göre, konuşmaya başlayan Ilıcak, davetten dolayı Rusya Doğrudan Yatırım Fonu Genel Direktörü Dmitriyev'e şükranlarını ileterek fonun faaliyetlerini ilgiyle izlediklerini kaydetti. Ilıcak, "St.Petersburg forumundan bu yana neler değişti? Güzel soru verdiniz. Biz en son Rusya'da sağlık alanında reformları ele aldık. Ve ben Türkiye'deki bu konuda geliştirdiğimiz modeli anlattım. Burada da size anlatmak istierim. Türkiye 2003 yılından itibaren sağlık sistemini transfer etmeye çalışıyor. Bu zaman dilimi için bizler tüm modelleri denedik. Önceleri hastanelerimizde yatak sayısı yetersiz idi. Hedef şöyle ortaya konuldu: Hastaneler inşa edilerek yatak sayısı artırıldı. Daha sonra bunun yetersiz olduğunu anladık. Sağlık sistemini güçlendirmeyi ve sağlamlaştırmayı artırmamız gerektiğini farkettik. Burada çeşitli devlet kurumlarına ait hastane sayısını da artırmamız lazım idi. Ama yine de, bu kadar başarılara rağmen hastaların hoşnut olmadığını gördük." dedi.
 
Daha büyük hastaneler inşa edilmesi gerektiğini belirten Ilıcak, sorunun çözümü için kamu-özel ortaklığı formülünden yararlandıklarını anlattı. Ilıcak, "Bizler bu modele katıldık ve 5 yılda sağlık projelerine yaklaşık 4 milyar euro yatırım yaptık. Yaklaşık Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde 15 hastane inşa ettik, 10 bin yatak sayısını ilave ettik. Ve şunu farkettik: İnşa ettiğimiz hastaneler, insanların o bölgeye gelmesi için bir çekim noktası oldu. Yani insanlar oturdukları kentlerden, inşa ettiimiz hastanelerin olduğu kentlere iyi sağlık hizmetleri için göçmeye başladı." şeklinde konuştu. 

Rusya için aynı modeli öneren Türk işadamı, "Ben aynı modelin Rusya için de olabileceğini düşünüyorum. Tabii ki Rusya'nın bölgelerini kastediyorum. Yalnız burada sadece bölge valileri ile çalışmak yeterli olmayacak. Burada kuşkusuz Rusya Sağlık Bakanlığı ve Eğitim Bakanlığı'nın destekleri lazım. Neden? Çünkü Rusya'daki bu meseleler, diğer ülke bölgeleri ile kıyaslamada daha zor. Rusya'da yatak sayısı fazla. Örneğin Hollanda'da bin kişiye 4 yatak sayısı var. Rusya'da ise bin kişiye 8 yatak sayısı var. Demek ki burada mesele hastane ve yatak sayısı değil. Burada mesele verimli olup olmadığıyla ilgili. Burada sistemi iyileştirmek, dayanışma sağlamak ve güçlendirmek gerekir. Bunun için Sağlık Bakanlığı lazım. Ve son 4 ayda şunu anladım: Biz RFPİ ve valilerin yardımıyla, işbirliği ile bunu yapamayız. Burada Sağlık Bakanlığı'nın desteği ve üniversitelerin işbirliği lazım. Rusya'da muhteşem hastane, doktorlar ve sağlık eğitim sistemi var. Ve burada verim sağlamayan hastaneleri kapatarak daha modern, dev ve son teknolojili hastaneler yapılması lazım." diye tavsiyelerde bulundu.

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi