Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

TBMM gündemi Rusya'yı ürküttü

Geçen hafta TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen yeni vergi düzenlemesinde yer alan  'Konaklama Vergisi' maddesi Rusya'da da yankı yarattı. Tasarıya göre, 5 yıldızlı otel ya da tatil köylerinde 12 yaşından büyük kişiler için geceleme başına her bir misafirden 18 lira vergi alınacak. Böylece 7 gece konaklama için 4 kişilik bir aileye 504 lira vergi çıkacak.

Rus İnterfaks ajansı da bu ek maliyeti 1400 ruble, ya da 22 dolar olarak hesaplayarak dün gece Rusya kamuoyuna duyurdu. Haberde, tasarı Meclis'te kabul edilirse Rusya vatandaşlarının Türkiye tatillerine hesapta olmayan bir maliyet kalemi ekleneceğini duyurdu. Haber internette hızla yayıldı.

Tasarıya göre, "Konaklama Vergisi" ile otel, motel, tatil köyü, pansiyon gibi tesisler ile dağ ve yayla evi gibi kırsal turizm tesislerinde verilen geceleme hizmeti konaklama vergisine tabi olacak. Konaklama Vergisi, kişi başına gecelik hesaplanacak.

Buna göre, kişi başına gecelik konaklama vergisi 5 yıldızlı otel ve tatil köyleri için 18 lira, 4 yıldızlı otel ve tatil köyleri için 12 lira, 3 yıldızlı oteller ve belediye belgeli konaklama tesisleri için 9 lira, 2 ve bir yıldızlı oteller, pansiyon, motel, apart otel ve kampingler için 6 lira, butik oteller ve özel konaklama tesisleri için 18 lira olacak.
12 yaşından küçük çocuklar vergiden istisna olacak. Düzenlemeyle, 4 kişilik bir ailenin 5 yıldızlı bir tatil köyündeki bir haftalık tatili (7 gece) üzerinden 504 lira vergi alınmış olacak.
 
Aynı ailenin 1 haftalik pansiyon tatilinden de 168 lira vergi kesilecek. Vergi, işletme sahibi üzerinden alınacak.

6.11.2019

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya sınırları en erken ne zaman açılabilir?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi