Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

İki yılda yüzde 59'dan 39'a...

Rusya halkının politikacılara olan bakışının araştırıldığı son anketten, Başkan Putin'e olan güvenin yüzde 40'ın altında olduğu sonucu çıktı. Yuri Levada kamuoyu araştırmaları şirketinin yaptığı anketin sonuçlarını değerlendiren analistler, "Putin'in seçimlerden önceki güven seviyesini yeniden yakalayabilmesi için ses getiren popülist icraatlarda bulunması gerekebilir" yorumunu yaptı.

26 Eylül tarihinde 1600 kişinin katılımıyla düzenlenen ankette katılımcılardan güvendikleri ya da güvenmedikleri 5-6 politikacının ismini sıralaması istendi. Anket sonucunda en çok güvenilen siyasetçi yine Putin olurken, devlet başkanına duyulan güvende iki yıl öncesine göre ciddi gerileme olduğu gözlemlendi.

Buna göre, 2017 Kasımında Putin'e güvenenlerin oranı yüzde 59 iken, 2018 Haziranında yüzde 48'e ve 2019 Eylülünde yüzde 39'a düştü.

Putin'in yanı sıra Sergey Lavrov, Sergey Şoygu ve Dmitri Medvedev gibi iktidarın önemli isimlerine duyulan güvenin de dikkate değer oranlarda gerilediği görülüyor. Daha da dikkat çekici olansa "Hiçbir politikacıya güvenmiyorum" cevabı 2017 Kasım ayında yüzde 14 oy toplarken, şimdi bu oranın yüzde 24'e kadar çıkmış olması.

Öte yandan "En çok kime güvenmiyorsunuz?" sorusuna verilen yanıtlarda liderlik yüzde 32 ile yine Başbakan Dmitri Medvedev'e ait. Aleksey Navalnıy, Kseniya Sobçak ve Grigori Yavlinski gibi çeşitli kanatlardan muhaliflere duyulan güvensizlik ise bir miktar düşmüş görünüyor.

Analistler Rus siyasi elitine duyulan güvenin erimesinde rol oynayan faktörler arasında emeklilik reformunu da gösteriyor. 

18.10.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi