Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya'nın göçmen haritası: Nereden geliyorlar, hangi işlerde çalışıyorlar?

Rusya'da her 6 işçiden biri göçmen. Birleşmiş Milletler verilerine göre, ülkede yaşayan göçmen sayısı 12 milyon. Bu sayı ülke nüfusunun yüzde 8'ine karşılık geliyor. Peki bu göçmenler hangi ülkelerden?

Ülkenin resmi istatistik servisi Rosstat verileri, göçmenlerin 137 bin 776'sının Ukrayna'dan geldiğine işaret ediyor. Rusya'ya en çok göç veren ikinci ülke 72 bin kişiyle Kazakistan.

Tacikistan'dan gelenlerin sayısı 68 bin. Rusya'da göçmen olarak bulunan Özbeklerin sayısı 55 bin, Ermenilerin sayısı 46 bin ve Kırgızların sayısı 44 bin. Rusya Bilimler Akademisi'ne bağlı Sosyal Anket Enstitüsü'nün Tacikistan ve Kırgızistan'dan gelenlerin katılımıyla gerçekleştirdiği bir çalışma, göçmenlerin yüzde 26'sının ticaret sektöründe istihdam edildiğini gösteriyor. 

İkinci sırada yüzde 23,7'lik payla hizmet sektörü var. Göçmenlerin yüzde 22,1'i inşaatlarda çalışırken, yüzde 6,9'u ulaşım sektöründe, yüzde 6,5'i özel hizmetler sektörüne, yüzde 5,9'u belediye hizmetlerinde ve yüzde 2,2'si sanayide istihdam ediliyor.

Öte yandan, Birleşmiş Milletler verilerine göre, dünyada en çok göçmen bulunan dört ülke ABD, Suudi Arabistan, İngiltere ve Almanya olarak sıralanıyor. Göçmenlerin nüfusuna oranının en yüksek olduğu ülke ise yüzde 29 ile Suudi Arabistan. Eski Sovyet cumhuriyetlerinden Kazakistan, Estonya ve Letonya da nüfusuna oranla yüksek miktarda göç alan ülkeler arasında.

17.10.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi