Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya'da büyük kentlerde ev kiraları düşüşte: Ortalama fiyatlar ne kadar?

Rusya'da nüfusu 1 milyonun üzerinde olan şehirlerde konut kiraları düşüşe geçti. Kazan, Çelyabinsk ve Yekaterinburg, ev kiralarının en fazla ucuzladığı kentler oldu. Ev sahiplerinin daireleri istedikleri fiyatlardan kiraya verememesi üzerine indirime gitmesi konut kiralarındaki düşüşün başlıca nedeni olarak gösteriliyor.
 
Bununla birlikte, acentelerin tahmini, özellikle üç odalı daire fiyatlarının artacağı yönünde. Zira bu tip dairelere kendi evini almaktan umudu kesen genç ailelerden dolayı daha fazla talep gösteriliyor.

TSİAN verilerine göre, tek odalı konut kiralarındaki en yüksek düşüş yüzde 6 ile Kazan ve Çelyabinsk şehirlerinde. İki odalı daire kiralarındaki düşüşte ise yüzde 11 ile Omsk ve yüzde 10 ile Yekaterinburg başı çekiyor. 

Öte yandan, Avito verileri, uzun vadede Rusya genelinde kiraların artmaya devam edeceğine işaret ediyor. İlan servisinin verilerine göre, ülke genelinde tek odalı bir daire için istenen ortalama kira ücreti 16 bin ruble seviyesinde (1500 TL). Bu, Eylül ayında hesaplanan yüzde 1,3 oranında daha fazla bir miktara karşılık geliyor. Geçen yılın Ekim ayına kıyasla artış oranı ise yüzde 2,4.

TSİAN analistleri, kiraların istikrarlı bir biçimde yükseldiği kentler arasında Moskova, St. Petersburg, Nijniy Novgorod, Novosibirsk, Voronej ve Perm'i sayıyor. Moskova'da şu anda tek odalı bir daire kirası ortalama 38 bin 100 ruble (3 bin 500 TL), iki odalı daire kirası 52 bin ruble (4 bin 770 TL).

17.10.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi