Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Özel Sayfa

Nobel Edebiyat Ödüllü 5 Rus yazar

Nobel Edebiyat Ödülü'nün kazananı geçtiğimiz hafta açıklandı. İsveç Akademisi bu yıl ödüle Avusturyalı yazar Peter Handke'yi layık gördü. Taciz skandalı nedeniyle 2018 yılında sahibini bulmayan ödül ise bu yıl açıklanarak Polonyalı Olga Tokarczuk'a verildi. Peki bir edebiyat ülkesi olan Rusya'dan bu alanda dünyanın en önemli ödülü kabul edilen Nobel'i bugüne dek kimler kazandı? İşte Nobelli beş Rus yazar.

1. İvan Bunin (1933). Bugün Türkiye'de en çok okunan Rus yazarlar arasında olmasa da muhteşem bir öykücü niteliğindeki Bunin, Rusya topraklarında ödüle layık görülen ilk isim olmuştu. Yazarın Tyomnıye Allei (Karanlık Yollar) derlemesi Rusya'nın bugün bile en popüler öykü derlemeleri arasında.

2. Boris Pasternak (1958). Soğuk Savaş'ın ortasında "Rusya'nın şiir ve düzyazı geleneğinin ölmediğini" gösterdiği gerekçesiyle ödül, Doktor Jivago'nun yazarına verildi. Ancak resmi makamların baskısı nedeniyle Pasternak ödülü reddetmek zorunda kaldı. Zira Doktor Jivago "anti Sovyet" bir roman olarak görüldü ve ülke içinde basılmasına izin verilmedi.

3. Mihail Şolohov (1965). Rusya topraklarından ödül alan bir sonraki isim epik düzyazı geleneğinin bir başka temsilcisi Mihail Şolohov aldı. Rejimle iyi geçinen bir yazar olarak Şolohov'un ödülüne memleketinde itiraz eden kimse olmadı.

4. Aleksandr Soljenitsın (1970). Soljenitsın 1962 yılında İvan Denisoviç'in Bir Günü'nü Rusya'da yayınlatmayı başardığında tam anlamıyla bir sansasyon yaşandı. Zira toplama ve ıslah kampları ülkenin tabu konularından biriydi. Soljenitsın'ın başeğmez tavrı, işi ülkeden sürülmesine kadar vardırdı, ancak dünya çapında bir yazar haline gelmesini engelleyemedi.

5. Yosif Brodski (1987). Nobelli Rus yazarlar arasında Türkiye'de en az bilineni muhtemelen şair Yosif Brodski. Halbuki şairin sanatının şekillenmesine etki edenler arasında Türkçenin dev ismi Nâzım Hikmet'in de rolü az değildi. Brodski de Soljenitsın'ın ve hatta Hikmet'in kaderini paylaştı ve Sovyet vatandaşlığından çıkarılarak ülkeden sürüldü.

15.10.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi