Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Web yazılım uzmanı
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

"Suriye sınırı hareketlendi, Putin Rusya Güvenlik Konseyi'nde Erdoğan'ı tartıştı"

Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yönelik olası askeri harekatı öncesi Suriye sınırındaki sevkiyat ve hareketlilik sürerken, Reuters'a konuşan Türk yetkililer, TSK'nın Suriye-Irak sınırındaki geçiş noktalarını vurduğunu açıklarken, Moskova da gelişmeleri yakından takip ediyor. 

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleriyle Suriye’nin kuzeydoğusundaki gerilimin artması bağlamında bu ülkedeki durumu ele aldığını belirtti. Komsomolskaya Pravda gazetesi haberi, "Putin Güvenlik Konseyi'nden Erdoğan'ı tartıştı" başlığı ile duyurdu. Yazıda "Başkan Putin, Türk ordusunun Suriye'de askeri operasyondan kaçınması çağrısı yaptı" denildi.

Bu arada Sputnik'in aktardığına göre, basın mensuplarına konuyu değerlendiren Peskov, “Oturumun katılımcıları, Suriye’nin kuzeydoğusundaki gerilimin artması bağlamında bu ülkedeki durumu detaylı olarak görüştü” diye konuştu.
 
Suriye Anayasa Komitesi’nin çalışmalarının başlaması ile ilgili görüş paylaşımının da yapıldığını söyleyen Peskov, “Bu aşamada Suriye’deki barışçıl çözüme engel oluşturabilecek her türlü eylemden kaçınılması gerektiğine vurgu yapıldı” ifadelerini kullandı.

Kremlin Sözcüsü, toplantıda ayrıca ‘Rusya iç gündeminin güncel konularının da ele alındığını’ sözlerine ekledi.

Toplantıya Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’nın Başkanı Vyaçeslav Volodin, Kremlin İdaresi Başkanı Anton Vayno, Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev, İçişleri Bakanı Vladimir Kolokoltsev ve Rusya Devlet Başkanı’ın Çevre Koruma, Ekoloji ve Ulaşımdan Sorumlu Özel Temsilcisi Sergey İvanov hazır bulundu.

Öte yandan Reuters'a konuşan Türk yetkililer, TSK'nın Suriye-Irak sınırındaki geçiş noktalarını vurduğunu açıkladı. Türk yetkililer bu hamlenin SDG'nin Suriye'nin kuzeyine yapacağı olası bir takviyeyi engellemek için olduğunu ifade etti.
Gece saatlerinde yapılan operasyonda özellikle ikmal noktalarının hedef alındığını söyleyen yetkililer, "Bu sayede grubun Suriye'ye geçişini ve mermi gibi mühimmatların gönderildiği destek hattını kesmiş olduk" ifadelerini kullandı.

Reuters muhabirleri bölgeye verilen hasarın boyutu ve can kaybı olup olmadığı hakkında çok detay verilmediğini belirtti. Yetkililerden biri hasarın hava operasyonu ile verildiğini söylerken, bir başka yetkili de "çeşitli yollarla kullanılamaz hale getirildiklerini" ifade etti.

Reuters'a konuşan bir görgü tanığı da Suriye sınırının Türkiye tarafında kalan Akçakale'de askeri faaliyet gözlemlediğini söyledi.

9.10.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Putin 2024'te başkanlık süresi bittikten sonra da iktidarda kalmalı mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi