Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya'dan en fazla kredi Türkiye'ye

Rusya’nın önümüzdeki üç yıllık dönemde Türkiye’nin de aralarında olduğu bazı ülkelere kredi desteğini artırmaya hazırlandığı belirtiliyor. 2020-2022 yılları için hazırlanılan kamu bütçe taslağını inceleyen İzvestiya gazetesi, Rusya Maliye Bakanlığı’nın bu dönemde yabancı devletlere ve kuruluşlara 1 trilyon ruble (15,5 milyar dolar) tutarında kredi sağlamasının öngörüldüğünü yazdı. Bu rakam geçen beş yılda verilen toplam kredi miktarından fazla.

Gazetenin konuştuğu uzmanlar, ilerleyen yıllarda Rusya’nın en fazla kredi sağlaması beklenen ülkelerin Türkiye, Hindistan ve İran olduğunu tahmin etti. 

Strateji ve Teknoloji Merkezi Öğretim Görevlisi Andrey Frolov, Rusya’nın dış kredi programına ayırdığı bütçedeki ciddi artışın, Türk-Rus ortak projesi olan Akkuyu Nükleer Santrali inşaatından kaynaklandığına dikkat çekti. 

Maliye Bakan Yardımcısı Sergey Storçak, Rusya devletinin bugün dış kredi alacaklarının toplamının 35 milyar dolar olduğunu açıklamıştı. 

Rusya’dan en fazla kredi alan ülkelerin başında Belarus’un geldiği belirtiliyor. Belarus Maliye Bakanlığı verilerine göre, bu ülkenin Rusya’ya olan borcu 7,5 milyar dolar.

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri dışında ise Rusya’ya en fazla miktarda borcu olan ülke Venezuela (3,5 milyar dolar).

4.10.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya sınırları en erken ne zaman açılabilir?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi