Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

"Günde ne kadar alkol güvenli?"

Rusya Sağlık Bakanlığı'nın "bir günde tüketilmesi sağlık açısından sorunlu olmayan alkol miktarlarına dair" bir tavsiye yayınladığı haberleri Rusya'da gündem oldu. Bizzat devlet haber ajansı RİA'nın haberine göre, bakanlığın tavsiyesinde kadınların günde 200 mililitreden fazla şarap içmesi önerilmiyor. Erkeklerde tavsiye edilen sınır 300 mililitre. Bira söz konusu olduğunda bu değerler kadınlar için 600 mililitre, erkekler için 900 mililitre.

Votka, konyak, viski gibi sert içkiler için tavsiye edilen maksimum tüketim değerleri daha düşük. Sağlık Bakanlığı bu gibi içecekleri kadınların günde en fazla 20 gram, erkeklerinse 30 gram tüketmesini tavsiye ediyor.

Bununla birlikte yetkililer, sağlıklı bir yaşam sürebilmek için alkolden tamamen vazgeçilmesi, ya da haftanın en az iki günü hiç tüketilmemesi gerektiğini hatırlatıyor.

Rusya Sağlık Bakan Yardımcısı Oleg Salagay ise, bu haberin ardından bir açıklama yaparak, habere konu olan tavsiye rakamlarının kabul edilemeyeceğini "alkolün tehlikesiz bir dozu" olamayacağını söyledi. 

20.9.2019

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi