Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Zurab Tsereteli'den İstanbul çıkarması

Rusya'da ve tüm dünyada "devasa" heykelleriyle ünlenen, Moskova'daki Çar Petro heykeli dahil, pek çok eseri sanat çevrelerinde "kitsch" (kötü, zevksiz, arabesk) bulunan, iktidara yakın olarak "sipariş eserler" üretmekle itham edilen 1934 doğumlu, Gürcü kökenli Rusyalı heykeltıraş Zurab Tsereteli, İstanbul'da sanatseverler buluşuyor. Contemporary İstanbul’da 500 kiloluk bir heykeli 170 bin euro fiyatla satışa çıkarılacak olan Tsereteli'nin galericisi Stepan Stoyanov  “Tsereteli’yi ilk defa İstanbul’da gösteriyorum. Umarım Türkiye için de kamusal bir proje yapma fırsatımız olur” dedi.

Gülben Çapan'ın Diken.Com.Tr'e yayımlanan "Rusya’nın Botero’su’ Tsereteli, Contemporary İstanbul’da" başıklı yazıda ilgili bölüm şöyle:

"Bu yıl fuarı gezerken, çok iyi işlere denk gelmek, onlara sahip olmayı istemek, fuarı önceki yıllardan ayıran en önemli özellik olsa gerek. Bütün sıraladığım işlerin yanı sıra asıl konumuz Rusya’nın Botero’su olarak bilinen dünyaca ünlü sanatçı Zurab Konstantinovich Tsereteli’nin işlerinin bu yılki Contemporary İstanbul fuarında A-404 numaralı New York ve Sofya merkezli Art Agency Galeri standında yer alıyor olması. Başka bir galerinin standında, Lita Cabellut’un işlerinin bile yağlıboya yerine baskılarının çerçevelenip satışa sunulduğu fuarda Tsereteli görmeyi beklemiyordum.

Ekonomimizin hafta başı ile hafta sonu arasındaki derin dalgalanmalarını da göz önünde bulundurarak, Rusya’nın Botero’sunu İstanbul’a getiren cesur yürekli galerici Art Agency kurucusu Stephan Stoyanov’a bunu sordum. “Açıkçası Türkiye ekonomisindeki gidişatı göz önünde bulundurduğumda Tsereteli’nin işlerini göstermek konusunda biraz şüpheliydim. Fakat haksız çıktım çünkü fuar başladığı gün satışlar da başladı ve tahminimden çok daha iyi bir dönüş aldım” dedi.

Şimdi size neden bu kadar şaşırdığımı Tsereteli’yi anlatarak açıklayayım. 1934 Tiflis doğumlu Tsereteli Rusya Güzel Sanatlar Akademisi başkanı ve en başarılı çağdaş sanatçılarından biri. 1960’larda Paris’e sık sık giden sanatçı, Picasso, Leger ve Chagall ile yakın dostluğuyla bilinirdi ve bu kurduğu bağlar sayesinde atölyesinde resim yapan bir adam fikrinden sıyrılıp deneysel işler üretmeye başladı. Böylelikle farklı malzemeler kullanmaya başladı. UNESCO tarafından iyi niyet elçisi seçilen sanatçıya dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarafından Legion d’Honneur nişanı takdim edildi. Geçtiğimiz yıllarda Azerbaycan Başbakanı İlham Aliyev tarafından Dostluk Ödülü’ne layık görülen sanatçı, aynı zamanda da dünyanın birçok şehrinde kamusal alan için özel ürettiği heykelleriyle tanınıyor. 11 Eylül saldırısında hayatını kaybedenler anısına New Jersey’de, Papa İkinci John Paul adına Paris Notre Dame Katedrali yakınında, Avrupa’nın kurucuları heykeli de Fransa’da Scy Chazelle’de yer alıyor. Yağlıboya resimlerinde canlı renkler, kalın fırça darbeleri ve figürlerini eğri büğrü olarak çalışan sanatçı mitolojiden ve dini öğelerden de sembolleri sıkça kullanıyor. Art Agency standında Tsereteli’nin 500 kilogram ağırlığında kabartmalı döküm tekniğiyle üretilen bronz heykeli yer alıyor. 170 bin avro fiyatı olan bu heykel, fuarın en pahalı işlerinden biri olsa gerek. Galerici Stoyanov sanatçı hakkında şöyle konuştu: “Tsereteli’yi iki yıl önce Art Bahrain’de kraliyet ailesine satmıştım. Daha sonra Art Paris’e katıldım ve orada Tsereteli’nin desenleri dünyanın en büyük iki desen koleksiyonuna dahil oldu. İlk defa İstanbul’da gösteriyorum. Umarım Türkiye için de kamusal bir proje yapma fırsatımız olur.” Yazının tamamı için TIKLAYIN

Tseretelli'nin eserleriyle ilgili tartışmalar hakkında TürkRus.Com arşivinden bir yazı için TIKLAYIN

15.9.2019
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi