Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'yı bekleyen 3 senaryo

Rusya’da orta vadede ekonomiyi neler bekliyor? Farklı senaryolar neler? Merkez Banksı’nda yer alan analizde, Rusya ekonomisinin 2020-2022 dönemindeki olası seyrine ilişkin üç farklı senaryo ortaya atıldı:

Banki.ru’nun haberine göre, Merkez Bankası raporunda belirtilen farklı olasılıklar şöyle:

Temel senaryo

Temel senaryoda, küresel ekonominin büyüme temposunun yavaşlayacağı, petrol fiyatlarının düşeceği, Rus Ural petrolünün varil fiyatının 2021 başında 50 dolara kadar gerileyeceği tahmin ediliyor. Bu olasılığın gerçekleşmesi halinde, yıllık enflasyonun 2019 sonunda yüzde 4-4,5, ilerleyen yıllarda yüzde 4 civarında kaydedilmesi, ekonomik büyümenin 2021’de yüzde 1,5-2,5, 2022’de yüzde 2-3 seviyesinde olması bekleniyor. 

Yüksek petrol fiyatları

Merkez Bankası raporunda yer alan ikinci senaryoda ise, petrol varil fiyatının 2021’de 75 dolara yükseleceği, iç talebin artacağı, rublenin güçleneceği tahminine yer veriliyor. Enflasyon bu senaryoda da 2020-2022 dönemi için yüzde 4 civarında öngörülüyor. Ekonomik büyümenin ise temel senaryoya göre daha yüksek seviyede olacağı tahmin ediliyor. 

Riskli senaryo

Raporda, tüm dış faktörlerin olumsuz seyretmesi ihtimali “riskli senaryo” olarak adlandırılıyor. Bu durumda küresel ekonominin büyüme temposunun çok ciddi gerileyeceği, petrol varil fiyatının 25 dolara kadar ineceği, enflasyonun 2020’de yüzde 7-8’e çıkacağı öngörülüyor.

13.9.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya sınırları en erken ne zaman açılabilir?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi