Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Web yazılım uzmanı
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

"İş gücü açığı büyüyen Rusya'nın umudu: Çinliler, Özbekler ve robotlar"

Büyüyen ekonomisinin iş gücü açığını kapatmakta zorlanan Rusya’nın, en önemli kanayan yaralarından biri olan bu sorunun önüne geçmek için göçmenlerin yanı sıra yapay zekadan da yararlanması fikri gündemde ön plana çıkmaya başladı. 

Business FM internet sitesinde yer alan Semyon Novoprudskiy imzalı analizde, “Robotlar, Çinliler, Özbekler ve çalışan emekliler... İşte Rusya istihdam pazarına hızla akan insan nehirlerini doldurmak için en büyük umutlar” denildi.

Rusya’da iş gücü açığının giderek daha ciddi hal aldığını ve ilerisi için ciddi tehdit oluşturduğunu vurgulayan yazar, “Çalışan Rusya vatandaşlarının sayısı doğal nüfus kaybının etkisiyle giderek azalıyor. Sayıştay verilerine göre, göçmen akışı, doğal nüfus kaybını yalnızca yüzde 64 oranında telafi edebildi” diye yazdı. 

2019 yılının ilk yarısında Rusya’ya resmi olarak çalışmak için 2,4 milyon göçmen geldi. Bu dönemde Rusya’ya en fazla göçmen gönderen ülkelerin başında Özbekistan (918 bin), Tacikistan (523 bin 900), Kırgızistan (265 bin), Ukrayna (164 bin 500) ve Kazakistan (105 bin 300) geliyor. 

Göçmenlerin de Rusya’da iş gücü açığını kapatmada yeterli olmadığına dikkat çeken yazar, bu sorunun üstesinde gelebilmek için teknolojik gelişmelerden faydalanmanın öneminin altını çizdi. 

VTsİOM’un anketine göre, Rusya vatandaşlarının yüzde 80’i teknolojinin gelişmesiyle robotların üretim süreçlerinde insanları gereksiz hale getirmesinden endişe etmediğini söylüyor. Ankete göre halkın yüzde 47’si ise, ileride robotların mutlaka insan iş gücünün yerini alcağına inanıyor.

21.8.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Putin 2024'te başkanlık süresi bittikten sonra da iktidarda kalmalı mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi