Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da vergi indirimi teklifi: "Herkes kazançlı çıkar, ekonomi büyür"

Rusya’da halkın vergi yükünü azaltmak ve ekonomik büyümeyi hızlandırmak için vergi indirimine gidilmesi teklif edildi. ABD Carnegie Enstitüsü Moskova Merkezi uzmanı Anton Tabah, toplanan vergilerin enflasyondan ve ekonomik büyümeden daha hızlı artması halinde, öncelikle vergilerin azaltılacağı bir sisteme geçilmesi önerisinde bulundu.

Novıye İzvestiya gazetesinin aktardığı yazıdan bazı bölümler şöyle:

“Toplanan vergi miktarı, teknolojilerin ve vergi uygulamalarının gelişmesi sonucu yıldan yıla artıyor. Vergiciler artık her türlü küçük çaplı satışı takip edebiliyor. 

Federal bütçe gelirleri geçen sene yüzde 29, giderleri yüzde 2 arttı. Bütçe fazlası GSYH’nin yüzde 2,7’si seviyesinde kaydedildi. KDV gelirleri yapılan zam sonrası yüzde 17 arttı. Petrol ve doğalgaz gelirlerinin etkisiyle ülkeyi birkaç yıl boyunca bütçe fazlası bekliyor.

Rezevlerin ve vergi gelirlerinin arttığı şu durumda en azından geçici olarak vergilerde indirime gidilmesi seçeneği düşünülmeli. Avrupa Birliği’nde 2008-2009 krizi sırasında geçici KDV indirimi uygulandı. 

Toplanan vergilerin enflasyondan ve ekonomik büyümeden hızlı artması halinde, ilk etapta vergilerin aşağıya çekileceği bir kural uygulamak mümkün. 

İş dünyasının bazı kesimlerine ayrıcalıklar tanınmasındansa, vergi indirimine gidiilirse herkes kazançlı çıkar. KDV’nin kademeli olarak düşürülmesi ekonomik büyüme için reel bir iti güç olabilir.”

15.8.2019 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Putin 2024'te başkanlık süresi bittikten sonra da iktidarda kalmalı mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi