Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Hükümet: "Ekonomide resesyon yok"

Rusya’da son açıklanan resmi ekonomik büyüme verileri, ülkede teknik resesyonun olmadığı şeklinde yorumlandı. RBK’nın haberine göre, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, takvim etkilerinden arındırılmış GSYH büyümesinin yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0,4 olarak kaydedildiğini, bunun ekonomide teknik reesyon olmadığı anlamına geldiğini açıkladı.

Yılın ilk yarısında GSYH’de yüzde 0,2 daralma olduğu açıklanmıştı. Ekonominin üst üste iki çeyrek daralması resesyon (durgunluk) olarak nitelendiriliyor.

Devlet İstatistik Servisi (Rosstat) verilerine göre, Rusya’da GSYH büyümesi ilk çeyrekte yüzde 0,5, ikinci çeyrekte yüzde 0,9 oldu.

Rusya’da son dönemde ekonomi için resesyon tahminleri sıkça dile getiriliyor. Ekonomik Kalkınma Bakanlığı bünyesindeki Makroekonomik Tahminleme Dairesinin eski yöneticisi Kirill Tremasov, 2019 yılında teknik resesyon beklediğini açıklamıştı.

Moskova'daki saygın finans araştırmaları kurumu Stolıpin Ekonomik Büyüme Enstitüsü, KOBİ’lerin faaliyetlerindeki olumsuz gidişata dikkat çekerek, 2019’un ikinci yarısı için teknik resesyon tahmininde bulunmuştu. 

Enstitü raporunda, “Sıkı vergi ve para politikası ve ulusal projelerin zayıf etkisi dikkate alındığında, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı'nın tahmin ettiği gibi 2021'de değil, hemen bu yıl teknik resesyona girme olasılığı mevcuttur" denilmişti.

14.8.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Yıl sonu gelirken, işiniz açısından 2019, bir yıl öncesine kıyasla nasıl geçti?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi