Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

'Üreten Rusya' şimdi gözünü organik tarıma dikti: Dünyayı besleyecek

Dünya genelinde olduğu gibi Rusya da organik tarım pazarına yönelik ilgi patlaması yaşanırken, pazarın büyüme hızında rekor bekleniyor. Dünyada organik tarım pazarının büyüklüğü 2004-2017 yılları arasında 21 milyar dolardan 93 milyar dolara yükseldi. 2020 yılına gelindiğinde bu büyüklüğün 143 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bununla birlikte, organik tarım pazarında arz talebi karşılamaya yetmiyor. 

Özellikle ABD, Almanya, Fransa, Çin, Kanada ve İtalya gibi, tüm dünyada organik tarım ürünlerinin yüzde 77'sini tüketen ülkelerde müşteriler bu ürünlere yüzde 30-50 oranında daha fazla para ödemeye hazır.

Kimyasallarla kirletilmemiş geniş bir toprak zenginliğine sahip Rusya ise pazardan büyük bir pay koparmanın hayalini kuruyor. 

Rusya Tarım Bakanlığı organik tarım perspektifine büyük umutlar bağlamış durumda. Bakanlığa göre, şu anda 160 milyon dolar civarında seyreden ülke içi organik tarım pazarı 2025 yılına gelindiğinde 5 milyar dolara kadar çıkabilir. Dahası, yetkililer tüm dünyadaki organik tarım üretiminin yüzde 10'luk kısmının Rusya tarafından karşılanabileceği düşüncesinde.

İstatistiklere göre, Rusya'da organik sertifikası ile tarım yapılan toprakların yüz ölçümü sadece 290 bin hektar. Ülke çapında uzun süredir kullanılmayan ve kimyasallarla kirletilmemiş potansiyel tarım arazilerinin büyüklüğü ise 28 milyon hektar.

Rusya'da doğal ortamda yetişen pek çok ağaç fıstığı, mantar ve böğürtlen türünün dünyada bir benzeri yok. Uzmanlar bu durumun bazı bal türleri ve tahıl kültürleri için de geçerli olduğuna dikkat çekiyor.

Bununla birlikte, bir organik tarım devi olmak için Rusya'nın aşması gereken bir takım engeller söz konusu. Bunlardan ilki organik tarımı düzenleyen yasal altyapının henüz yolun başında olması. Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 2018'de imzaladığı "organik üretim yasası", 1 Ocak 2020 yılında yürürlüğe girecek.

Çözüm bekleyen asıl sorun ise, Rusya'nın depolama, nakliye ve ihracat alt yapısının organik tarıma uygun olmaması. Resmi kurallar gereği ilaçlanmış bir depoda bekletilen organik bir tarım ürünü, henüz depoda iken bu niteliğini kaybedebiliyor.

13.8.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Yıl sonu gelirken, işiniz açısından 2019, bir yıl öncesine kıyasla nasıl geçti?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi