Döviz-Piyasalar23.08.2019 13:41:31
 

TÜM DERGİLERE ULAŞMAK
İÇİN TIKLAYINIZ.

Uysal DOĞAN

Moskova’da geleneksel Türk müziği
Moskova’da “Dostları Toplayalım” adıyla düzenlenen 13. Uluslararası Müzik Festivali kapsamında, geleneksel Türk dünyası müzikleri sa
Devamını oku...
Rusya'nın 'insansı robotu' Fyodor
Rusya, "insansı robotu" Fedor'u, Soyuz MS-14 uzay aracı ile Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderdi. Soyuz MS-14, yerel saatle 03:38'de Kaza
Devamını oku...
Türk çiftten Rusya'da 10 bin km
Hürriyet'ten İsmail Sarı, önemli bir bölümü Rusya'da geçen, pek çok kişiye "başka türlü bir hayat" için ilham kaynağpı olabilecek bir deneyi
Devamını oku...
"Çalışanlara işyerlerinde alkol testi"
Alkol tüketiminin çok yaygın olduğu Rusya’da, Sağlık Bakanlığı çalışanlara işyerlerinde alkol testi uygulanması teklifinde bulundu. Bakanlığın i
Devamını oku...

Edebiyat okurunun baş ağrısı Rus isimler
Mustafa Kemal Yılmaz'ın kaleminden: "Çevirdiğim kitaplara internette yapılan yorumları okumayı seviyorum. Usta ve Margarita için düşülen birkaç y
Devamını oku...
"Brejnev devrinde daha iyi yaşıyorduk"
Rusya'da yapılan kamuoyu araştırmları halkın önemli kesiminin Sovyetler Birliği'ne özlem duymaya devam ettiğini gösteriyor. Levada Center'ın konuyla i
Devamını oku...
ABD bankalarına kredi yasağı
ABD Başkanı Donald Trump'ın, eski Rus ajanı Sergey Skripal’in zehirlenmesi davasıyla ilgili Rusya’ya yeni yaptırımlar uygulanması kararını
Devamını oku...
Moskova'da kredi kartıyla bahşiş dönemi
Pek çok Batı ülkesinde yaygın olarak kullanılan sistem nihayet Rusya'ya da geldi. Elektronik bankacılık şirketi Visa'nın Rusya temsilciliği, kredi kar
Devamını oku...
Sahte belge-pasaporta hapis
Rusya'da Ağustos ayında bazı yeni yasaların yürürlüğe girmesi bekleniyor. Çalışanları, işverenleri, konut sahiplerini ilgilendiren önemli yasal düzenl
Devamını oku...
"Komünist Superman" yakında sinemalarda
Superman ABD yerine Sovyetler Birliği'nde büyüse nasıl olurdu? Mark Millar'ın 2003 tarihli çizgi romanı bu soruya yanıt arıyordu. Amerikalı film şirke
Devamını oku...
Moskova’da Kraliçe Elizabeth'in 4 daires
1 Nisan şakası değil, Rusya federal tapu dairesinin kayıtlarından medyaya yansıyan bir gerçek: İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth adın, Moskova’nı
Devamını oku...
Rus vergici: "Dün kahve içmişsiniz!"
Kısa bir dönem öncesine kadar kayıt dışı muhasebenin şirketler için "olmazsa olmaz" sayıldığı Rusya'da, artık her şeyin kayıt altına alındığ
Devamını oku...
Rusyadan Sevgilerle | Haber detay
Rusya için 'resesyon' uyarısı

"Rusya 2019'un ikinci yarısında teknik olaral resesyona girebilir." Bu uyarı Moskova'daki saygın finans araştırmaları kurumu Stolıpin Ekonomik Büyüme Enstitüsü'nden geldi. Raporda, özellikle Rusya'daki küçük ve orta ölçekli işletmelerin olumsuz grafik çizmeye devam ede dinamikleri göz önünde bulundurularak bu sonuca varıldı. 

Enstitünün raporunda "Sıkı vergi ve para politikası ve ulusal projelerin zayıf etkisi dikkate alındığında, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı'nın tahmin ettiği gibi 2021'de değil, hemen bu yıl teknik resesyona girme olasılığı mevcuttur" denildi. 

Tahmine gerekçe olarak küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomik aktivitelerindeki yavaşlama gösterildi. 2019'un ilk yarısında da ekonomik aktivite artışı yalnızca devlete bağlı büyük işletmelerde gözlenmişti.

Rapora göre, 2019'un ilk yarısında küçük ve orta ölçekli işletmelerin istihdamı yüzde 1,6 oranında azaldı. Bu oran, 257 bin çalışana karşılık geliyor. İşletme sayısındaki azalma ise yüzde 7 ile 8 arasında. Kapanan küçük işletme sayısı 18 bin 300, orta ölçekli işletme sayısı ise 1500.

Ekonominin üst üste iki çeyrekte daralması teknik resesyon olarak adlandırılıyor.

Konu daha önce de mayıs sonundan TürkRus.Com'da şu haberle gündeme gelmişti:

"Rusya'da gündem resesyon endişesi... Saygın ekonomistlerde Kirill Tremasov, blogunda ülke ekonomisindeki yavaşlama eğiliminin "tehlike öanları çaldığına" dair bir değerlendirme yayınladı. 2018'in son çeyreğinde yüzde 2,7 oranında büyüyen ekonomi 2019'un ilk çeyreğinde yalnızca yüde 0,5'lik bir artış kaydedebildi. Tremasov'a göre, mevsimsellik etkisi dışarıda bırakıldığında, bu bir önceki çeyreğe kıyasla 1,6 puanlık bir küçülme anlamına geliyor. Üstelik bu küçülme 2008-2009 krizinden bu yana kaydedilen en ciddi çeyrek çöküşü.

Tremasov değerlendirmesinde ekonominin yavaşlamasına neden olan 5 faktöre işaret ediyor:

1. Batı Avrupa ve Türkiye ekonomisinin hızla kötüleşmesine paralel olarak Rus ihraç ürünlerine olan talebin düşmesi,
2. OPEC+ anlaşması gereğince petrol üretiminin azaltılması,
3. Muazzam boyutlara ulaşan sermaya çıkışı,
4. Katı bütçe politikası,
5. KDV başta olmak üzere, vergilerin arttırılması.

Tremasov ikinci çeyrekte bu 5 faktörde bir yön değişikliği beklemiyor. Türk ekonomisi kötüye gitmeye devam ederken petrol üretimi hala azalma eğiliminde. Sermaye kaçışı da sürüyor.

Tüm bu veriler ışığında ekonomistin beklentisi ikinci çeyrekte de ekonominin ilk çeyreğe kıyasla negatif dinamik sergileyeceği yönünde. Bu da teknik açıdan resesyon anlamına geliyor."

Bu yılın Mart ayında da konunun detayları haber konusu olmuştu:

"Batı'nın Kırım yaptırımları yüzünden 2015 ve 2016'yı resesyonla geçirip son iki yılda yeniden "artıya" geçen Rusya ekonomisi yeniden durgunluğun eşiğinde... Rublenin güçlenmesi, yeni yaptırımların "mola" vermesi, petrol fiyatlarının yüksek seyri de beklenen olumlu etkiyi göstermedi. Uzmanlara göre Rusya ekonomisi yaptırımlar, vergi artışları ve iç talep daralmasının meydana getirdiği cendereden bir türlü çıkamıyor. İş çevrelerinde pozitif beklentilerle başlanan 2018'de sıkıntıların aşılamamasının ardından, piyasalarda 2019'da yeniden resesyona dönülebileceği kaygıları artıyor.

Ocak ayında kaydedilen yüzde 0,7'lik GSMH artışı piyasalarda hayal kırıklığı yaratırken ülkenin Kremlin destekli prestijli ekonomi üniversitelerinden Yüksek Ekonomi Okulu'nun (VŞE) araştırması daha olumsuz göstergelere dikkat çekti ve "resesyon" uyarısı yaptı. Teknik olarak  ekonomide en az iki çeyrek üst üste "negatif büyüme" (küçülme) görülmesi, "resesyon" olarak adlandırılıyor.

Yüksek Ekonomi Okulu'nun araştırmasına göre, bankacılık sistemi verileri, ülkedeki parasal kaynak miktarı, petrol fiyatları ve sanayi üretim talebi gibi göstergelerin bileşiminden oluşan "Konsolide Öncü Gösterge Endeksi" eksi yüzde 2,9'dan eksi 3,9'a geriledi. 

VŞE uzmanları endeksin dört aydır gerilediğine ve 2016'nın ilk çeyreğinden bu yana en düşük seviyede olduğuna dikkat çekiyor. Gerilemenin sebebi ise negatif senaryoların etkisi ile artık kronik hale gelen iç talepteki daralma.

Ekonomide canlanma ihtimalini baskılayan bir diğer unsur da bu yıl KDV oranını yüzde 18'den 20'ye çıkarılmış olması.

VŞE'nin analizi böyle bir ortamda ülke ekonomisinin bir kez daha resesyona girmesi olasılığının "apaçık arttığı" yorumuna yer veriyor.

Bu arada saygın analistlerden Vladislav Inozemtsev , hükümetin 2019 için büyüme hedefini yüzde 2,2'den yüzfde 1.5'e çekmesine rağmen bunun da "gerçekçi görünmediğini" savundu. Rus uzman, "Daha yüksek bir ihtimal GSYİH'nin yüzde 1.2-1.6 düşmesi. 2019'da Rusya ekonomisinin yeni bir resesyona girmesi bekleniyor. Petrol fiyatları 58-65 dolar arasında olsa bile bundan kaçmak zor" dedi. 

Bir başka analist, Roman Blinov ise, "Resesyonu konuşmak için belki erken, ama bu yıl en az stagnasyonu (durgunluk) yaşayacağımızı söyleyebiliriz. Büyüme beklentisi çok zayıf" değerlendirmesini yaptı.

PMI resesyon çizgisine dayandı

Ekonomistlerin dikkatle takip ettiği bir diğer gösterge olan sanayi PMI (İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi) endeksi de Şubat ayında 50,9'dan 50,1'e indi. 

Bu önemli endekste 50 puanın altı resesyon işaretçisi olarak görülüyor.

Rusya ekonomisini takip edenler açısından bir diğer ilginç gösterge de Rusya Demiryolları'nın (RJD) taşıdığı yük miktarındaki değişim. Buna göre, Şubat ayında RJD'nin ağıyla taşınan yükler yalnızca yüzde 0,1 oranında artmış.

Yılın ilk iki ayında RJD tarafından taşınan inşaat malzemeleri yüzde 7,6, tahıl yüzde 8,3 ve sanayi hammaddesi de yüzde 5,1 oranında düşmüş görünüyor.

Rusya'da 2008'de 17 bin 300 ruble olan ve o günkü kurla 695 dolara tekabül eden ortalama aylık gelir, 2018 sonunda 42 bin 800 ruble olmuş ama 630 dolara inmişti."

Uzmanlar resesyonu şöyle açıklıyor:

Resesyon, kelime anlamı olarak "durgunluk" olarak tanımlanmaktadır. Bir kaç aydan daha uzun süren ekonomi genelinde belirgin bir düşüşü temsil eder. Başka bir deyişle ülke ekonomisinde ki büyüme hızının, nüfus artış hızından daha düşük olması sebebiyle kişi başına düşen milli gelirin yerinde saymasıdır. Makro ekonomik tüm göstergeler; Endüstriyel üretim, istihdam, reel gelir, toptan ve perakende ticaret verileri de bu ölçümlemenin içerisindedir.

Teknik göstergelerin bir resesyonu işaret etmesi için birbirini takip eden iki çeyreklik dönemde negatif bir ekonomik büyüme göstermesi, bazı ekonomistlere göre ise bir ülke tarafından ölçülen Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın (GSYİH) izlenmesi yeterlidir. Bunun için Ekonomik Araştırmalarda bulunan Derecelendirme Kuruluşlarının bu verileri teyit etmesi gerekmeyecektir. Ancak genel anlamda tüm dünya ülkelerine zor durumlarda finansman sağlayan IMF'e göre bu göstergeleri ölçümlerken minimum bir zaman aralığı yoktur.

IMF'ye göre sırasıyla 1975-1982-1991 ve 2009 yıllarında dünyada dört küresel resesyon yaşanmıştır. 2009 yılında yaşanan bu son durgunluk daha önce yaşanan resesyonlardan daha etkili ve uzun süreli olmuştur.2010 yılından itibaren yavaş olsa da dünya ekonomileri bir toparlanma sürecine girmiştir.
Daha önce yapılan başka bir araştırmaya göre de  ülkelerin resesyona girmesi çok sık görülmese de 1960 ile 2007 yılları arasında 21 gelişmiş ekonomide 122 resesyon görüldüğü gözlemlenmiştir.

Resesyon ülke  ekonomilerinin karşılaşabileceği genel bir durumdur. Ancak , Dünya genelinde yaşanacak kısa vadeli krizler bir durgunluk - resesyon başlangıcını tetikleyebilir.Ve bu etki geçmişe baktığımızda sıkça görülmüş bir durumdur. Küresel resesyon 2008-2009 yılları arasında neredeyse tüm ülkeler genelinde yaşandı. 

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler genel anlamda bu durumdan etkilenmemek için bir takım önlemler almış olsalar da risk kaçınılamayacak kadar  büyüktü. Öncü göstergelerden bu durumu takip eden finansal kurumlar ülke ekonomilerini ne kadar uyarsa da küresel bir hareket olduğu için etkisi kaçınılmaz oldu. Yaşanılan bu  mali kriz her ekonomi kendi para politikasında farklı önlemler almasına rağmen bu durumdan zarar görmeden kurtulamadı.Normal şartlar altında resesyonun altı ile on sekiz ay arasında sürmesi beklenmektedir. Ekonomiyi canlandırmak adına borç verme faiz oranları bu süre zarfında düşürülerek harcamaların ve tüketimin arttırılması hedeflenmektedir. 

6.8.2019

Paylaş
İlgili Haberler
ANKET
Sizce bu yıl sonunda dolar kuru kaç ruble olur?

Sberbank'tan Akkuyu’ya 400 milyon $
Rusya’nın en büyük bankası Sberbank, devlet nükleer enerji şirketi Rosatom’un iştiraki olan şirkete Akkuyu nükleer santralinin inşası
Devamını oku... Rusya'ya en çok hangi ülkeler borçlu?
Rusya'nın hangi ülkeye, ne kadar kredi verdiği devlet sırrı kapsamında. Ancak, RBC gazetesi, açık kaynaklardan derlediği bilgilerle Rusya'ya borc
Devamını oku... "Sovyet dönemini yakalamak zor"
Sovyetler Birliği’nin dağılmasının üzerinden yaklaşık 30 sene geçmesine rağmen, resmi veriler Rusya’nın bugün birçok istatistikte hâlâ Sov
Devamını oku...
Rusya'dan Schengen vize sistemi
Rusya Dışişleri Bakanlığı, ülkeyi ziyaret eden turist sayısını arttırmak için yabancı ülke vatandaşlarına vize kolaylığı sağlanmasını önerdi. Bak
Devamını oku...
Rusya'da sigara yasağı ters tepti
Rusya'da havaalanlarında sigara odası açılması tartışmaları sürerken, sigara içme yasağını ihlal edenerin sayısında da ciddi artış yaşanıyor. TAS
Devamını oku...
ENKA’ya Rusya’da yeni ödül
Rusya’da inşaat sektöründe öncü şirketler arasında olan ENKA, yeni bir başarıya daha imza attı. Rusya ticari emlak piyasasının önde gelen isimle
Devamını oku...
"Sadece kedicik değil boksörüm de!"
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, sosyal medya hesaplarında ellerine boks eldivenleri giydiği bir fotoğrafını paylaştı. Zaharova'nın
Devamını oku...
Zelenskiy'den Erdoğan'a hakaret parodisi
Şovmenlikten ülke yönetiminin başına geçiş yapan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'in geçen sene komedyenlik yaptığı zamanlarda Türkiye'de düz
Devamını oku...
Çernobil'den "hafif radyasyonlu" votka
Çernobil'de 1986'da yaşanan nükleer faciadan sonra boşaltılan yasak bölgenin "hafif radyasyonlu" çavdarı ve suyuyla votka üretildi. &qu
Devamını oku...
Kadirov'dan Şeyh Şamil eleştirisi
Rusya Federasyonu’na bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti’nin lideri Ramzan Kadirov, Kuzey Kafkasya halkının tarihi önderlerinden Şeyh Şamil ile i
Devamını oku...
Ruslarla iş yaparken önemli 5 şey
Ruslara bağırıp çağırarak iş yaptırabilir misiniz? Sizi görmezden gelirlerse endişelenmeniz gerekir mi? Yıllardan beri Rusya’da çalışan yabancı
Devamını oku...
"Türkiye’deki ABD füzelerini vuracaktık"
Rusya’nın önde gelen politikacılarından Sergey Mironov, 1973 yılında Sovvet hava komandosu olarak askerlik yaptığı Güney Kafkasya'da Türkiye'dek
Devamını oku...
 
©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved