Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Helal gıda pazarına Türk Ekol damgası

Dünyadaki en büyük helal et pazarlarından biri Rusya ve bu pazar her geçen gün büyümeye devam ediyor. Zira Rusya'da helal etin en büyük müşterisi konumundaki Müslümanların sayısı 14 milyona yakın. Geçici işçi statüsüyle dönem dönem ülkeyi ziyaret eden Müslümanların sayısı da 5 milyon civarında. Dahası, bazı raporlara göre önümüzdeki 15 yıl içerisinde ülkedeki Müslüman sayısının 50 milyona kadar çıkması bekleniyor.

Uzmanlar helal etin normal ete kıyasla yüzde 5 ile 7 oranında daha pahalı olduğuna dikkat çekiyor. Bununla birlikte, helal et Müslüman inancından olmayanlar tarafından da daha kaliteli bir ürün olarak değerlendiriliyor. 

Rusya'da helal kesimin mevcut olduğu segmentlerden biri de tavuk eti. Ülke genelinde tavuk eti pazarı küçülme eğilimindeyken, helal kesilmiş tavuk eti satışları artıyor. Bu nedenle ülkenin en büyük tavuk üreticileri de helal markalar oluşturma yoluna gidiyor.

Helal tavuk eti pazarının mevcut büyüklüğü yıllık 250 ile 300 bin ton arasında. Bu miktar, Rusya tavuk eti pazarının yüzde 5 ile 6'lık bir kısmına karşılık geliyor. Ancak beklenti, oranın yakın gelecekte iki katına çıkacağı yönünde.

Rusya'da helal dana eti segmentinin öncülerinden biri ise bir Türk şirketi. Moskova'nın Domodedovo bölgesinde üretim yapan Ekol, tüketime hazır etin yanı sıra salam, sucuk ve sosis üretimi de yapıyor. 

Helal süt ürünleri ve helal yumurta ise Rusya'da geliştirilmeyi bekleyen alt pazarlardan bir tanesi.

Rusya'da helal kesim ve üretim sertifikalarını müftülükler veriyor. Rusya Müftüler Konseyi'nden üretim izni alan firma sayısı 40'a yakın. Bunlardan bazıları ise şekerleme üreticileri. Ünlü şekerleme üreticisi Ferrero da helal üretim sertifikası alan şirketler arasında.

5/8/2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Yıl sonu gelirken, işiniz açısından 2019, bir yıl öncesine kıyasla nasıl geçti?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi