Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Rusya'da uyuşturucu ordu bütçesine ulaştı

Rusya'da uyuşturucu bağımlılığıyla ilgili veriler kaygı veriyor. "Karanlık Güç - Çocuklar uyuşturucudan nasıl kurtulur" (Tyomnaya vlast - Kak spasti detey ot narkotikov) kitabının yazarı Sergey Baymuhametov bu sorunun geldiği boyutu Novıye İzvestiya gazetesi için özetledi.

Resmi verilere göre, Rusya'da uyuşturucu mafyasının bankalar aracılığıyla akladığı para miktarı 2016 itibarıyla 20 milyar dolar. Pazarın büyüklüğünün ise yıllık 1,5 trilyon ruble (23,7 milyar dolar) seviyesinde olduğu tahmin ediliyor. Yani Rusya Savunma Bakanlığı'nın bütçesi kadar.

Dünyadaki eroin üretiminin yüzde 21'lik bölümünün Rusya'da tüketildiği tahmin ediliyor. Bu, ABD ve Kanada toplamının tam 3,5 katı bir hacim demek.

Federal Uyuşturucu Kontrol Servisi (FSKN) verilerine göre, 140 milyonluk ülkede 8 ile 8,5 milyon arasında uyuşturucu bağımlısı yaşıyor. Sağlık sistemine kayıtlı bağımlı sayısı ise 2018 itibarıyla 820 bin civarında.

Rusya'daki sokak çocuğu sayısı ise 2 ile 5 milyon arasında. Bu çocukların da büyük bir bölümünün uyuşturucu kullandığı ve hiçbir şekilde kayıtlara geçmediği tahmin ediliyor.

Uyuşturucu kullanımıyla baş başa büyüyen bir diğer sorun da HIV'li hasta sayısı. Rusya ve Ukrayna HIV bulaşan hasta sayısındaki artışta dünya birincisi. Sadece Rusya'daki HIV'li hasta sayısı 1,3 milyon. Bu kişilerin yarısının virüsü uyuşturucu enjeksiyonu sırasında kaptığı tahmin ediliyor.

Sergey Baymuhametov, ülkenin içinde bulunduğu demografik krizde, uyuşturucu bağımlılığının da rolü olduğu düşüncesinde. UNICEF verilerine göre, 1992'de 44 milyon çocuğun yaşadığı ülkede bu sayı aradan geçen 22 yılda artmak bir yana, 27 milyona kadar gerilemiş durumda.

Baymuhametov, uyuşturucu kaynaklı çocuk ölümlerinin hiç de azımsanamayacak bir seviyede olduğunu ileri sürüyor.

24.7.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Yıl sonu gelirken, işiniz açısından 2019, bir yıl öncesine kıyasla nasıl geçti?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi