Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

"Balon patlayacak" diyen bakana eleştiri: "Panik yaratma, harekete geç!"

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Oreşkin'in "kredi balonunun 2021'de patlayaсağı" yönündeki uyarısı ses getirdi. Komsomolskaya Pravda gazetesi Oreşkin'in bu iddiasıyla ilgili uzmanların görüşlerine başvurdu.
 
Yüksek Ekonomi Okulu Bankacılık Enstitüsü Direktörü Vasiliy Solodkov, vatandaşların kredi borçlarının artmasının, reel gelirlerdeki düşüşün doğal bir sonucu olduğunu ifade ediyor. Ancak vatandaşların bir bölümü, kullandıkları kredileri kapatma gücüne sahip değil.

Solodkov'a göre, kredi çekmenin kolay olması, vatandaşlarda kredi borcunun da kolayca ödenebileceği yönünde bir yanılsamaya sebep oluyor. Merkez Bankası verileri, Rusya'daki hanelerin yüzde 44'ünün kredi borcu olduğuna işaret ediyor.

Solodkov, Merkez Bankası'nın tüketici kredileri pazarını soğutmak için gerekli önlemleri alması gerektiği düşüncesinde. Uzmana göre bunun tek yolu ise kredi alımını zorlaştırmak. Aksi takdirde Oreşkin'in iddia ettiği gibi, balonun patlaması işten değil.

Öte yandan, ekonomist Nikita Kriçevski, "Oreşkin'in kendi reklamını yapma derdinde olduğunu", bu denli üst düzey bir devlet görevlisinin halkı endişeye sevk etmesinin doğru olmadığını savundu. 

Oreşkin'in istediği zaman Putin'le görüşebildiğine dikkat çeken ekonomist, bakanın harekete geçmek yerine paniğe yol açan açıklamalarda bulunmasını eleştirdi. 

Kriçevski de kredi borçlarındaki artıştan reel gelirlerdeki düşüşü sorumlu tutuyor. Uzman, reel gelirlerin erimesinin ise doğrudan Ekonomik Kalkınma Bakanlığı'nın sorumluluğında olduğuna dikkat çekti. 

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksin Oreşkin, geçtiğimiz günerde yaptığı açıklamada, eğer bugün gerekli önlemler alınmazsa Rusya ekonomisinin önümüzdeki dönemde ciddi bir krizin içine girebileceği uyarsında bulundu.

Ülkede 2021 yılında kredi balonunun patlayabileceğini öngören bakan, GSYH'nin yüzde 3 daralabileceğini, ekonominin resesyona girebileceğini ve Rusya'nın tam anlamıyla bir ekonomik krizle karşı karşıya kalabileceğini söyledi. 

24.7.201924.7.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Yıl sonu gelirken, işiniz açısından 2019, bir yıl öncesine kıyasla nasıl geçti?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi