Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Rus bakandan 2021 krizi uyarısı

"Rusya'da vatandaşların bankalara olan kredi borçları bir süre sonra geri döndürülemez hale gelebilir." Bu açıklama Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Oreşkin'den geldi. Oreşkin, kredi borcu kaynaklı problemlerdeki artışın önüne geçmek için tüketici kredilerini frenlemenin şart olduğunu söyledi. Bakana göre, aksi takdirde kredi balonunun 2021 yılında patlaması kaçınılmaz olacak.

Oreşkin vadesi geçen borçlar nedeniyle bankaların yeni kredi veremez duruma gelmesinin olası olduğuna dikkat çekerek bu noktaya gelinmesi durumunda neler yapılacağının şimdiden belirlenmesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu. 


Rusya'da vatandaşların kredi borcu 2018 yılında 1,8 trilyon ruble, yani 28,5 milyar dolar (yüzde 25) artış kaydetmişti. Tüketici kredisi kullanan vatandaşların üçte birlik bölümü, aylık gelirlerinin yüzde 60'lık kısmını bankalara olan borcunu kapatmak için kullanıyor.

Ekonomik Kalkınma Bakanı Oreşkin, borç sarmalı kaynaklı problemlerin Rusya'nın gayri safi milli hasılasının yüzde 3'lük bölümünü sıfırlayabilecek bir ölçekte olduğuna dikkat çekiyor. Bu ise Rusya'nın resesyona girmesi anlamına geliyor. 

Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina ise tüketici kredlierinin azaltılması gerektiğini, ancak vatandaşların borç durumunun genel mali istikrarı tehdit eder boyutlarda olmadığını açıkladı. Nabiullina, aylık kredi borcu - gelir oranının ülke genelinde yüzde 10 olduğuna dikkat çekti. 

23.7.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Yıl sonu gelirken, işiniz açısından 2019, bir yıl öncesine kıyasla nasıl geçti?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi