Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Putin'e: "İktidarda yorulmadınız mı?"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ünlü ABD’li yönetmen Oliver Stone’a verdiği özel demeçte, 19'uncu yılında olan iktidarı ile ilgili bir soruya yanıt verirken "Henüz yorulmadığını" söyledi.  

Putin, "Yoruldunuz mu?" sourusuna, "Eğer yorulmuş olsaydım dördüncü kez başkanlığa aday olmazdım" dedi.

Rus lider geçen ay İtalya basınına verdiği demeçte de "başkan olmaktan bıkmadığını" söylemişti. Putin kendisini hala beş zorlu görev yılının beklediğini vurgulamıştı. 

Putin 2000 yılından beri seçimlerde dört kez aday olup başkan seçildi, Anayasa arka arkaya iki kezden fazla başkan olmasına izin vermediği için bir dönem de yakın çalışma arkadaşı Dmitri Medvedev'in başkanlığı altında başbakanlık yaptı. Son kez 2018'de seçilen, 2024'te görev süresi dolacak olan Putin'in bir kez daha aday olma hakkı şu anki Anayasa ile bulunmuyor. Medyada, Putin'in yeniden başbakanlığa dönebileceği konuşuluyor. 

Öte yandan Vladimir Putin, eski Rus ajan Sergey Skripal’in İngiltere'nin Salisbury kentinde İngiliz gizli servisler tarafından zehirlenmiş olabileceği olasılığını değerlendirdi.

Sputnik'in aktardığına göre Putin, Skripal’in İngiliz gizli servisleri tarafından zehirlenmiş olabileceği yönündeki söylentilerle ilgili, “Doğrusunu söylemek gerekirse ben buna inanmıyorum. İnanmıyorum. Eğer zehirlemek isteselerdi zehirlerlerdi” ifadelerini kullandı.

Skripal’in İngilizlerin elinde olduğunu hatırlatan Rus lider, “Ona istediklerini yapabilirler” dedi.

“Hayır, buralarda yanlış bir şeyler var” diyen Putin, “Belki bir skandala ihtiyaçları vardı” diye ekledi.

Halihazırda Skripal’in nerede olduğunu bilmediğini dile getiren Devlet Başkanı, “Ajan değil mi, hep saklanıyor” dedi.

Ayrıca eski Rus ajanın medyaya herhangi bir bilgi sızdırdığına inanmadığını söyleyen Putin, “O çoktan devre dışı. Hangi bilgilere sahip olabilir ki?” diye ekledi.

Eski Rus ajan Sergey Skripal ve kızı Yuliya 4 Mart'ta Salisbury'de zehirlenmişti.

İngiltere, olaydan Rusya'yı sorumlu tutarken Moskova yönetimi Skripallerle ilgili tüm suçlamaları reddediyor.

Putin ayrıca, ABD ve İran arasındaki cepheleşmenin, Rusya sınırları yakınlarında yaşandığını ve bölgedeki durumu istikrarsızlaştırabileceği için endişe verici olduğunu belirtti.

Oliver Stone’a röportaj veren Putin, “Bu bizi çok endişelendiriyor. Çünkü sınırlarımız yakınlarında yaşanıyor. Bu, İran’la ilgili durumu istikrarsızlaştırabilir, çok yakın ilişkilere sahip olduğumuz bazı ülkeleri etkileyebilir, çok sayıda yeni sığınmacı dalgasına yol açabilir, küresel ekonomi ve dünya enerji sektörüne büyük zarar verebilir” dedi.
Putin, “ABD ve İran arasında birbirine doğru her türlü hareketi memnuniyetle karşılarız” diye kaydetti.

21.7.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Putin 2024'te başkanlık süresi bittikten sonra da iktidarda kalmalı mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi