Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Moskova Amerikan okulunda vize şoku

Rusya, Moskova’daki Anglo-Amerikan Okulu'nda görev yapan 30 ABD’li öğretmene vize vermeyince Moskova ve Washington arasında yeni bir kriz patlak verdi. ABD kararı “siyasi baskı girişimi” olarak yorumladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı, öğretmenlerin bugüne dek haksız yere "diplomatik pasaportla" ülkeye geldiklerini açıkladı.

ABD’li New York Times gazetesi, Moskova’da öğrencilerinin çoğu yabancı diplomatların ve işadamlarının çocukları olan Anglo-Amerikan okulunda görevli 30 ABD’li öğretmene yeni eğitim-öğretim yılı öncesinde vize verilmediğini yazdı.

Business FM’e konuşan ABD Moskova Büyükelçiliği yetkilileri, bu kararın 60 farklı ülkeden çocukları ve ailelerini olumsuz etkileyeceğini söyledi. 

ABD gazetesi, Washington’ın ise Moskova’nın bu kararını “siyasi baskı girişimi” olarak değerlendirdiğini yazdı.

BBC Rusça Servisi’nin aktardığına göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, New York Times’ın haberinin “açık bir yalan” olduğu belirtildi.

ABD’li öğretmenlerin Rusya’ya diplomatik pasaportla büyükelçilik görevlisi gibi geldikleri belirtilen açılamada, “Yani öğretmenler, ticari bir işletmede çalışan ve diplomatik ayrıcalıklara sahip olan ABD'li diplomatlar.  Ayrıca, bu okul da hiçbir hukuki zeminde bulunmuyor. ABD tarafı da bunu gayet iyi biliyor. ABD Büyükelçisi’nin bu gerçekleri gizlemesine şaşırdık” denildi. 

Moskova’da 1949 yılında ABD, İngiltere ve Kanada hükümetleri tarafından kurulan Anglo-Amerikan Okulu’nda bugün 60 farklı ülkeden bin 200 öğrenci öğrenim görüyor. 

Yabancı diplomatların ve işadamlarının çocuklarının yanı sıra varlıklı Rus ailelerinin çocuklarının da öğrenim gördüğü okulda, çoğu yabancı 150 öğretmen görev yapıyor. 

18.7.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Putin 2024'te başkanlık süresi bittikten sonra da iktidarda kalmalı mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi