Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Anayasa değişikliği teklifi: "Putin'e 'güçlü başbakanlık' hazırlığı mı?"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, 2024 yılından sonra yeniden başkanlığa aday olamayacağı için daha önce olduğu gibi başbakanlık koltuğuna oturabileceği iddiası gündemdeki yerini korurken, ülke gündemine sürpriz bir anayasa değişikliği teklifi geldi. 

Duma Başkanı Vyaçeslav Volodin’in, başbakanın yetkilerinin güçlendirilmesi yönündeki anayasa değişikliği teklifinin “Putin için hazırlık” olabileceği öne sürüldü. 

Kremlin Sözcüsü Peskov, Volodin'in önerisi için "Yeni bir tartışma konusu" dedi ve detaya girmedi.

Volodin, Parlamento Gazetesi’nde yayımlanan makalesinde, parlamentonun alt kanadı Duma'nın hükümetin oluşturulmasına katkıda bulunması gerektiğini savundu. Şu an bu yetki sadece devlet başkanında. Volodin’in teklifi, başkanlık yetkilerinin azaltılması anlamına gelen "parlamentonun rolünün artırılması ve hükümete ek yetkiler verilmesi" esaslarına işaret ediyor.
 
Medyaya yansıyan bazı haber ve yorumlarda, Rusya’nın parlamenter sisteme geçmesi, böylece başbakanın iktidarda “birinci adam” konumuna gelmesi yolunda şimdiden hazırlıklara başlanıyor olabileceği iddia edildi.

Bloomberg ajansı, Putin’in 2024 yılında, 2008-2012 döneminde olduğu gibi yeniden başbakanlık koltuğuna oturabileceğini öne sürmüştü. 

Devlet başkanının ülke yönetimindeki etkisi azaltılarak, başbakanın yetkilerinin genişletilebileceğini, böylece Putin’in iktidardaki ağırlığını koruyacağını öngören ajans, Putin’in aynı zamanda iktidar partisi Birleşik Rusya’nın da başına geçebileceğini yazmıştı.

18.7.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da 2020 için ekonomik beklentiniz nasıl?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi