Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Perde arkasında son durum: "Rusya savunma sanayi borç yorgunu..."

Rusya savunma sanayisinin, "hevesle girişilen askeri projeler nedeniyle büyük miktarda borçla baş başa kaldığı" ileri sürüldü. Bloomberg ajansında çıkan Andrey Biryukov ve Yevgeniya Pismennaya imzalı değerlendirmeye göre, hipersonik savaş başlıkları ve insansız denizaltılar gibi ileri teknolojili projelerin Rusya'ya maliyeti 20 trilyon rubleyi, yani 300 milyar doları buluyor.

Gazeteciler, Başbakan Yardımcısı Yuri Borisov'un ay başında düzenlenen bir konferansta, "Rus savunma sanayisinin şu anda sadece mevcudu kurtarma derdinde olduğu ve yeni hayati projelere kaynak ayıracak gücünün kalmadığı" yönündeki sözlerini aktarıyor. Borisov, 2 trilyon rublelik vadesi geçmiş borcun temizlenmesi için Devlet Başkanı Vladimir Putin'e başvurduklarını söyledi.

Analistler, 2017-2018 yılları arasında hükümetin petrol fiyatlarındaki düşüşe bağlı olarak savunma sanayi yatırımlarını kısmasıyla birlikte sektörün problemlerinin şiddetlendiğine dikkat çekiyor. Moskova'da savunma sanayisi şirketlerine danışmanlık hizmeti veren Strateji ve Teknoloji Analiz Merkezi'nden Konstantin Makienko, sektörün içinde bulunduğu durumu "patlamaya hazır bir saatli bombaya" benzetiyor.

Bloomberg yazarları, Rusya savunma sanayisinin borç yükünün ağırlaşmasının, askeri projelerin finansman modelinden kaynaklandığına dikkat çekiyor. Rus hükümeti, tamamlanmamış hiçbir projeye para vermiyor. Şirketlerin projeleri hayata geçirebilmek için başvurabileceği tek kaynak faizle borç veren bankalar. Yıllık yüzde 10'u aşan faizler nedeniyle kârlar eriyor. Çoğu kamu teşekkülü olan savunma sanayi şirketlerindeki verimsizlik, hatalı öngörüler ve planlama süreçleri de sorunun katmerlenmesine katkıda bulunuyor.

Değerlendirmeye göre, hükümet sorunu çözmek için 200 milyar rublelik borcu silme hazırlığında. Başbakan Yardımcısı Borisov ise sektörün rahatlaması için en az 600-700 milyar ruble borcun silinmesi gerektiğini belirtiyor. Ancak Maliye Bakanı Anton Siluanov, şimdiki borçların özel bankalar tarafından verildiğini ve bu borçların silinmesinin söz konusu olamayacağını belirtiyor.

Rusya hükümeti 2016 yılında da sektörün bazı borçlarını temizlemek için 800 milyar ruble harcamıştı. 

18.7.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Yıl sonu gelirken, işiniz açısından 2019, bir yıl öncesine kıyasla nasıl geçti?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi