Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rubleyi güçlendiren 5 faktör

Rusya’da dolar uzun bir aradan sonra 63 rublenin altına inerken, orta vadede değer kaybedeceği yönündeki öngörülere karşı çıkan uzmanlar hangi gerekçeleri ortaya koyuyor? Bloomberg’in son haberinde, rublenin önümüzdeki sonbahar döneminde yüzde 9'u bulacak ciddi değer kaybına uğrayacağı, Aralık 2019'da doların 69 rubleyi görebileceği  yönündeki uzman görüşüne yer verilmesi tartıişma yarattı.

Bunun üzerine Vestifinance.ru sitesi, rublenin elini güçlendiren faktörleri sıraladı:

- ABD Merkez Bankası FED dışında, Avrupa Merkez Bankası’nın da dahil olduğu diğer merkez bankaları da para politikalarında yumuşamaya gidebilir. Faiz indirimleri kapıda. Dolayısıyla yatırımcılar olumsuz haberleri dikkate almadan, Rusya’nın da dahil olduğu gelişmekte olan ülkelerde yüksek faizlerle kazanç sağlamayı sürdürebilir. Bu Rusya'ya daha fazla dolar girmesi demek. Bu durumda rublenin uzun vadeli değer kaybına uğraması düşük ihtimal.

- ABD önümüzdeki yıl başkanık seçimlerine gidecek. Trump ve ekibinin FED’e federal fon endekslerini yüksek tutması yönünde baskı yapacağı kuşkusuz. Dolayısıyla FED muhtemelen faizlerde yumuşak politika izleyecek. Bu rubleyi rahatlatacak.

- Gelişmekte olan pazarların aktifleri çok ucuz ve cazip. Gelişmiş pazarlarda ise son bir haftada negatif faizli tahvil hacmi iki kat arttı. Bu da Rusya'ya sermaye girişini arttırabilir.

- Gelişmekte olan ülke pazarları son iki ayda yatırımcılara yüzde 3,5 kazandırdı. 

- Gazprom ve peytrol şirketleri başta olmak üzere, ihracatçıların döviz gelirlerini satışı ruble için önemli bir istikrar faktörü. 

18.7.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Yıl sonu gelirken, işiniz açısından 2019, bir yıl öncesine kıyasla nasıl geçti?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi