Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

"Dolar kuru 63 değil 22,6 ruble olmalı"

İngiliz ekonomi gazetesi The Economist, tüm dünyada doların "olması gereken reel değerini" ölçmek için kullandığı Big Mac endeksini güncelledi. Araştırmanın genel sonucuna göre, dolar diğer para birimlerine kıyasla daha pahalı. Dolar-ruble kuru ise gerçek değerinden yüzde 64,5 daha yüksek. Yani gerçek değerinden en uzak para birimi ruble. 

ABD'de McDonald'slarda satılan Big Mac hamburgerin fiyatı 5,74 dolar iken Rusya'da yaklaşık 2 dolar (130 rublenin biraz üzerinde). Bir başka deyişle Big Mac endeksine göre, 1 dolar aslında 22,65 rubleden işlem görmeli. 13 Haziran itibariyle Rusya'da dolar kuru 63 ruble seviyesinde.

The Economist yazarları, gerçek değerine en yakın seyreden para birimlerinin Kanada doları, İsveç kronu, Norveç kronu ve İsrail şekeli olduğuna dikkat çekiyor. Gerçek değerine en uzak para birimi ise Rus rublesi.

Ekonomist Mahfi Eğilmez, Big Mac endeksini şöyle yorumlşuyor: "Satın alma gücü paritesi teorisine dayanan Big Mac endeksi 1986 yılından bu yana tutuluyor. Satın alma gücü paritesi (SAGP) ülkeler arasındaki fiyat düzeyi farklılıklarını ortadan kaldırarak farklı para birimlerinin satın alma güçlerini eşitleyen bir değişim oranını ifade ediyor."

15.7.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Putin 2024'te başkanlık süresi bittikten sonra da iktidarda kalmalı mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi