Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya'da "daça" satışları dibe vurdu... Fiyatlar nerede ne kadar düştü?

Moskova yakınlarında “Podmoskovye” denilen ilçelerde alıcı bekleyen yazık evlerin (daça) sayısı giderek artıyor. Yeni “daça reformu”nun yanı sıra, emlak pazarındaki geçici daralmanın da satışları olumsuz etkilediği belirtiliyor. Komsmolskaya Pravda, daça satışlarındaki ciddi düşüşün nedenlerini mercek altına aldı.

Mir Strana adlı emlak portalının verilerine göre, Rusya’da son bir yılda yazlık evlerin fiyatları ortalama yüzde 8 ucuzladı. Bazı illerde bu düşüş çok daha fazla oldu. Moskova’ya komşu Vladimir’de fiyatlar ortalama yüzde 17, Ryazan’da yüzde 9 geriledi. 

Emlak şirketi Miel’in verilerine göre, Moskova yakınlarında bugün fiyatı en fazla 3 milyon ruble (yaklaşık 46 bin dolar) olan ve MKAD çevre yoluna uzaklığı 50 kilometreyi geçmeyen daçalar daha fazla talep görüyor. 

Daça sahipleri evlerini genelde 2 ila 9,5 milyon ruble arasındaki fiyatlara elden çıkarıyor. 

Miel şirketinin verilerine göre, Moskova yakınlarındaki ortalama daça fiyatlarına, bugün Kırım’da 12-20 yıl süreliğine yazlık ev kiralamak mümkün. 

Uzmanlar, son yıllarda yapılan yasal düzenlemelerin ülkedeki daça geleneğini büyük ölçüde bitirdiğini söylüyor. 

1 0cak 2019 tarihinde yürürlüğe giren “daça reformu” yasa paketi, “ticari olmayan daça birliği” (дачные некоммерческие товарищества) adlı hukuki organizasyon şeklinin iptal edilmesini öngörüyor. 

“Daça” kavamının ortadan kalkmasıyla, kendi bahçelerindeki küçük çaplı üretimleri için ciddi vergiler ödemekten ve yeni işlemlerin masraflarından çekinen birçok kişi, daçalarını  satışa çıkarmaya başladı.

Daçaların eskiden ekonomik bir tatil seçeneği olduğunua dikkat çeken uzmanlar, yeni reformlar sonrası daça sahibi olmanın çok masraflı hale geldiğini belirtiyor.

Emlak şirketlerinin verilerine göre, Rusya’da daçaların ortalama metrekare fiyatı son bir yılda yüzde 8 artarak 64 bin 500 rubleye (yaklaşık bin dolar) yükseldi.

Ülkede daça metrekare satış fiyatlarının en pahalı olduğu yerler Kırım ( 75 bin 800 ruble), Başkortistan (71 bin 900 ruble) ve Moskova ili (69 bin 200 ruble).

Moskova yakınlarındaki daçaların çoğu kent sınırına yaklaşık 45 kilometre mesafede. Ortalama fiyattaki daçalar genelde Kazan yolu üzerinde. Yazlık evlerin bahçeleriyle birlikte ortalama büyüklüğü 900 metrekare.

15.6.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Yıl sonu gelirken, işiniz açısından 2019, bir yıl öncesine kıyasla nasıl geçti?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi