Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya'da 'haftada 4 gün' mesai

“Rusya’da ileride haftada dört günlük mesaiye geçilmesi tamamen mümkün.” Bu açıklama Başbakan Dmitri Medvedev’den geldi. Cenevre’de düzenlenen Uluslararası Çalışma Konferansı’nda konuyu yorumlayan Medvedev, teknolojik ilerlemeler sayesinde istihdam alanlarının ve çalışma sürelerinin azaldığını, bunun haftada dört gün mesaiye geçilmesini mümkün hale getirebileceğini söyledi. Duma'dan Medvedev'inm önerisine destek geldi.

Otomobil üreticisi Ford’un kurucusu Henry Ford’un bundan 100 yıl önce haftalık çalışma süresini 48’den 40 saate indirdiğini ve bunun üretim artışı sağladığını hatırlatan Rus Başbakan, günümüzde bir Yeni Zelanda şirketinin de haftada dört gün mesai yaparak üretiminde yüzde 20’lik artışa ulaştığına dikkat çekti.

Duma İş Komitesi Başkanı Yaroslav Nilov, Medvedev'in haftada dört gün çalışma önerisini desteklediklerini, bunun Rusya halkının sağlık ve yaşam kalitesini arttıracağını söyledi.
 
Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova ise, haftada dört günlük mesaiye geçilmesi halinde çalışanların maaşlarında ve sosyal haklarında azalma olmaması gerektiğini söyledi.

Business FM'e değerlendirmede bulunan Obuhov şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Dmitri Amelin ise, "Bayram tatilleri yetmezmiş gibi bir de haftada üç gün tatil mi? Bu durumda ekonomide herhangi bir atılım beklenemez. Ben işveren olarak haftada beş gün mesaiye karşıyım. Dört gün çalışıp iki gün dinlenmek anlaşılabilir. Ama haftada sadece dört gün çalışmaya hangi maaş verilecek? Böyle iş olmaz" diye fikrini dile getirdi. 

12.6.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya sınırları en erken ne zaman açılabilir?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi