Döviz-Piyasalar26.06.2019 11:38:44
 

TÜM DERGİLERE ULAŞMAK
İÇİN TIKLAYINIZ.

Uysal DOĞAN

Moskova'ya sonbahar havası geliyor
Moskova’yı son günlerde etkisi altına alan sıcak hava dalgası kenti terk etmeye hazırlanıyor. Meteoroloji, önümüzdeki hafta sonundan itibaren ba
Devamını oku...
Osmanlı fotoğrafları Moskova'da sergide
Moskova'daki Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'nde Yıldız Sarayı koleksiyonundaki Çarlık Rusyası fotoğraflarının gösterildiği bir sergi açıldı. Serg
Devamını oku...
Rusya yerli üretimde gaza bastı
Batı ile yaşanan yaptırım savaşları sonrası birçok gıda ürününün ithalatını yasaklayan Rusya yerli üretime ağırlık veriyor. Peki ülke bugün hangi ürün
Devamını oku...
Rusya'da yabancılara kotasız çalışma
Rusya Çalışma Bakanlığı yabancı ülke vatandaşlarının istihdam kotasına takılmadan çalışabileceği meslekler listesini güncellemeye hazırlanıyor. Bakanl
Devamını oku...

Çoğu liseli Rus üniversiteden vazgeçti
Dünyada en fazla üniversite mezunu bulunan ülkelerden biri olan Rusya'da, halkın yüksek öğrenime verdiği önem giderek azalıyor. Superjob insan kaynakl
Devamını oku...
Yabancılara yüzde 25 devlet desteği
Rusya’da film çeken yabancı sinema yapımcılarının devlet teşviği almasını öngören teklif kabul edildi. Yabancı film yapımcıları Rusya’da ç
Devamını oku...
Gecesi 19 bin dolara otel odası
Moskova dünyanın en pahalı kentlerinden biri olmasa da, başkentte fiyatları dudak uçuklatan mekan sayısı hiç de az değil. İşte RBTH'nin derlemesiyle M
Devamını oku...
Piyasanın nabzı: Rusya'da orta sınıf
Birçok ülkede tüketimin lokomotifi olan orta gelir grubu, Rusya'da ise alım gücünün azalmasıyla giderek yoksullaşıyor. Ülkede bugün "orta sınıf&q
Devamını oku...
Çocukların yurt dışına çıkışı kuralı
Rusya'da reşit olmayan çocukların yurt dışına çıkışları her zaman "kaygı ve tedirginlik" sebei olan konuardan biri. Gümrük çıkışında doğum b
Devamını oku...
Rus olmanın alamet-i farikaları!
Votka, matryoşka, balalayka, ayı... Bu basmakalıp simgeleri bir yana bırakın. Her ulustan insanın olduğu gibi Rusların da kendilerine özgü bazı davran
Devamını oku...
10 saniye durana 3 bin ruble ceza!
Moskova’da park ihlallerini tespit etmek için caddelere yerleştirilen kameralar sürücülere zor anlar yaşatıyor. Park yasağı olan yerlerde 10 san
Devamını oku...
Başkan'ın bütün adamları
“Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yakın çevresinden bazı isimleri uzaklaştırırken, ‘A Takımı’na yeni kişileri ekledi.” RBK
Devamını oku...
GÜNDEM | Haber detay
3 gazete aynı manşetle çıktı

Rusya'da önde gelen muhalif internet gazetelerinden birinin muhabiri olarak yaptığı yolsuzluk haberleri ile bilinen gazeteci İvan Gorlunov'un "uyuşturucu ticareti yaptığı" gerekçesiyle gözaltına alınması büyük yankı yarattı. Mahkeme suçlanan gazeteci hakkında ev hapsine karar verirken, kamuoyunda yoğun tepkiler devam ediyor. Son olarak ülkenin en etkili gazetelerinden üçü Kommersant, Vedomosti ve RBK bugün aynı manşet ve açıklama ile yayınlandı. Manşette "Hepimiz İvan Gorlunov'uz" denildi.

Açıklamada, Gorlunov'un iddia edildiği gibi uyuşturucu ticareti değil, aslında profesyonel gazeteciliği ile lgili bazı makamların hoşuna gitmeyen faaliyetleri nedeniyle gözaltına alındığından kuşku duyulduğu, bu konuda objektif bir soruşturma yürütülmesi gerektiği vurgulandı.

Bu arada Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, hakkında ev hapsi kararı verilen Rus araştırmacı gazeteci İvan Golunov’la ilgili konuyu çok detaylı biçimde takip ettiklerini söyledi. Peskov, konuyla ilgili bir ihlal olup olmadığını Başsavcılık ve İçişleri Bakanlığı bünyesindeki diğer kurumların ele alması gerektiğini kaydetti.

Sputnik'in aktardığına göre Peskov, Golunov'un evinde yapılan aramaya dair yayınlanan dosyada yanlışlıkla başka bir narkotik operasyonunda ele geçirilen uyuşturucu maddelerin fotoğraflarının eklenmesi nedeniyle İçişleri Bakanlığı'na duyulan güvenin sarsılıp sarsılmadığına ilişkin soruyu yanıtladı. İçişleri Bakanlığı dosyayı yayınlamasından kısa bir süre sonra yanlışlıkla eklenen fotoğrafları sitesinden kaldırmıştı.
 
Peskov şunları söyledi: “Bu soruyu cevaplama hakkını kendimde görmüyorum, mümkün değil. Diğer yandan bunun gerçekleşmemiş olması gerektiğini, konuyla ilgili bir açıklama yapılması gerektiğini kesinlikle söyleyebilirim. Hata mümkündür, zira nihayetinde çalışanlar her yerde insan.  Hiçbir zaman hiçbir yerde hata ihtimali dışlanmamalı. Hatalar olabilir. Bunu gazeteciler belli yazıları yazarken de yapabilir, hem de çok sayıda. Önemli olan bu hataların farkına varıp gelecekte tekrarlanmaması için nasıl gerçekleştiğini açıklamaktır.”

Peskov, bu tür kurumların ya da soruşturma kuruluşlarının görevlerini yerine getirirken bulunduğu ihlallerle Başsavcılığın ilgilendiğini belirterek “Başsavcılık elinde konuyla ilgili tüm belgeler var ve görevini yerine getireceğinden hiç şüphemiz yok” dedi.

Peskov, ‘Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Yardımcısı Anton Kobyakov’un Golunov davasını kontrolü altına aldığı doğru mu?’ sorusunu da yanıtladı.

Kobyakov’un elindeki tüm materyalleri inceleyeceğini belirten Peskov “Durumu bu anlamda kontrolü altına alacak. Tekrarlıyorum, konunun gidişatını çok detaylı biçimde, tüm nüanslarıyla birlikte takip ediyoruz. Zira gerçekten yankı uyandıran bir konu ve dikkat edilmesi gerekiyor. Ancak genel anlamda bir ihlalin olup olmadığının ortaya çıkarılması Başsavcılık ve bakanlık içindeki diğer kurumların meselesi” dedi.

Peskov ‘Kremlin, Golunov davasından fotoğraf yayınlanması konusunun ardından bakanlıkta istifaların gerçekleşeceğini düşünüyor mu?’ sorusuna da “Konuyla ilgili söylediklerimden fazlasını söyleyebileceğimi düşünmüyorum” yanıtını verdi.

Peskov, Golunov’la ilgili Putin’e 7 Haziran cuma günü St. Petersburg’dayken bilgi verildiğini belirterek “Bunun çok yankı uyandıran bir konu olduğu aktarıldı” dedi.

Sırt çantasında beş paket pudra halinde madde bulunan Golunov, perşembe günü polis tarafından gözaltına alınmıştı. Yapılan testler sonucunda paketlerde ‘mephedrone’ isimli uyuşturucu maddenin olduğu anlaşılmıştı. Rusya İçişleri Bakanlığı da cuma günü yapılan incelemelerde Golunov’un evinde ayrıca üç paket kokain ve ölçeklerin bulunduğunu açıklamıştı. Polisin hakkında ‘yasadışı uyuşturucu üretimi, satışı ve sevkiyatı’ suçlamasıyla cezai dava ve soruşturma başlattığı gazeteci paketlerin başkalarınca gizlice sırtçantasına yerleştirildiğini savunuyor.

Rusya Devlet Başkanlığı İnsan Hakları Konseyi Başkanı Mihail Fedotov, yolsuzlukla ilgili araştırmalarıyla bilinen Golunov’un gazetecilik faaliyetleri yüzünden gözaltına alınmış olabileceğini kaydetmişti.
 
Uluslararası yankı bulan ve "haksız suçlama" diye yaygın protesto yaratan olay, dün Rusya'nın resmi ajansı Sputnik tarafından şöyle duyurulmuştu: Moskova’da Nikulinskiy bölge mahkemesi uyuşturucu madde suçlamasıyla gözaltına alınan Rus araştırmacı gazeteci İvan Golunov’un ev hapsine karar verdi.Sputnik muhabirinin aktardığına göre, Nikulinskiy bölge mahkemesinde uyuşturucu madde yüzünden suçlanan Meduza internet gazetesinin muhabiri İvan Golunov’la ilgili tedbir olarak ev hapsi kararı verildi. Mahkeme salonunda serbest bırakılan Golunov, karar uyarınca 7 Ağustos’a kadar ev hapsinde kalacak.

Duruşma sırasında tutuklanmamasını talep eden ve hiçbir zaman uyuşturucu satmadığını belirten Golunov, masumiyetini kanıtlamaya ve adil bir soruşturmada işbirliği yapmaya hazır olduğunu ifade etti.

Rusya Devlet Başkanlığı İnsan Hakları Konseyi Başkanı Mihail Fedotov, yolsuzlukla ilgili araştırmalarıyla bilinen Golunov’un gazetecilik faaliyetleri yüzünden gözaltına alınmış olabileceğini kaydetti.

Moskova Polis Teşkilatı Başkanı Oleg Baranov ve Moskova Ombudsman’ı Tatyana Potyayeva, Golunov’un davasını yakından takip edeceklerini söyledi.

Sırt çantasında beş paket pudra halinde madde bulunan Golunov, perşembe günü polis tarafından gözaltına alınmıştı. Yapılan testler sonucunda paketlerde ‘mephedrone’ isimli uyuşturucu maddenin olduğu anlaşılmıştı. Rusya İçişleri Bakanlığı da cuma günü yapılan incelemelerde Golunov’un evinde ayrıca üç paket kokain ve ölçeklerin bulunduğunu açıklamıştı. Polisin hakkında ‘yasadışı uyuşturucu üretimi, satışı ve sevkiyatı’ suçlamasıyla cezai dava ve soruşturma başlattığı gazeteci paketlerin başkalarınca gizlice sırtçantasına yerleştirildiğini savunuyor.

Golunov’un avukatı Dimitriy Julay da Sputnik’e yaptığı açıklamada müvekkilinin sırt çantasına uyuşturucuların başkalarınca koyulmuş olduğu çıkarımına varmak için nedenler olduğunu ifade etti. Julay’a göre, maddeler Golunov’un çantasındaki eşyaların iç kısmına değil, üzerine konulmuştu. Ayrıca incelemelerde parmak izine ve çantanın kumaşından örneklere de rastlanmadı.

Julay ayrıca gözaltı süresince müvekkilinin 24 saatten fazla uykusuz, gıdasız ve susuz bırakıldığını ileri sürerek, bunun için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracaklarını ifade etti. Julay, “Gerçek bir işkenceydi, bunun için AİHM’e başvuracağız” dedi.

Diğer yandan Moskova’da İçişleri Bakanlığı binası yakınlarında gazeteciler tarafından Golunov’un serbest bırakılması için protestolar gerçekleştirdi.

Araştırmacı gazetecilik yapan Golunov daha önce Rusya’nın Vedomosti, Forbes, RBK, Dojd gibi önde gelen basın kuruluşlarında görev yapmıştı.

Sputnik ve RT’nin Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan da Twitter’dan yaptığı açıklamada, yönetimin Golunov’un gözaltına alınması ile ilgili toplumun tüm sorularına yanıt vermesi gerektiğini ifade etti.

Simonyan, "Basit bir nedenden ötürü, toplumun çok, çok, ÇOK sorusu var" dedi.

Haberi BBC ise  hafta sonunda şöyle duyurmuştu:

Rusya'nın başkenti Moskova'da gözaltına alınan araştırmacı gazeteci Ivan Golunov'un avukatı, müvekkilinin gözaltında işkence gördüğünü öne sürdü. Gazeteciyi muayene eden doktor ise kaburgalarının kırılmış olabileceğini, beyin sarsıntısı ve kan pıhtısı oluşmasından şüphe ettiklerini açıkladı.

Moskova polisi ise gazetecinin gözaltındayken kendisini iyi hissetmemesinin üzerine hastaneye kaldırıldığını açıkladı.

Letonya merkezli bağımsız haber sitesi Meduza için yolsuzluk dosyaları üzerine çalışan Golunov, Cuma günü Rus polisi tarafından uyuşturucu suçlamasıyla gözaltına alınmıştı.

Ancak meslektaşları ve arkadaşları bunun bir bahane olduğunu, Ivan Golunov'un yaptığı haberler yüzünden gözaltına alındığını öne sürüyor.

Gazetecinin avukatı Dmitri Dzhulai, Guardian gazetesine Golunov'un gözaltında olduğu sırada yaralandığını telefon mesajıyla teyit ederken bazı Rus haber kuruluşları da Golunov'un hastaneye kaldırıldığını doğruladı.

Golunov'u muayene eden bir doktor ise Interfax haber ajansına yaptığı açıklamada Golunov'un dayak yemiş olduğundan şüphe ettiğini dile getirdi.

Golunov, bir hükümet yetkilisine hastaneye kaldırılmadan önce yaptığı görüşme sırasında, avukatı ile görüşmesine izin verilmeden zorla bir polis raporu imzalamasının istendiğini, bunu kabul etmemesi üzerine başına ve göğsüne yumruk ile tekme atıldığını açıklamıştı.

Cumartesi günü Rus polisi Golunov'a satmak amacıyla uyuşturucu bulundurmak suçlaması yönelttiğini ve eşyaları arasında uyuşturucu bulunduğunu açıkladı; ancak gazetecinin avukatları uyuşturucunun eşyaları arasına yerleştirildiğini savunuyor.

Rusya'da bu suçun cezası 10-20 yıl arasında değişiyor.

Polis aynı zamanda gazetecinin avukatlarından gizlilik sözleşmesi imzalamalarını istedi, ancak avukatlar bu talebi reddeti.

Golunov'un tutukluluk halinin görüşülmesi için Cumartesi mahkeme karşısına çıkması bekleniyordu, ancak hastaneye kaldırılması üzerine bu gerçekleştirilemedi.

Cuma günü Golunov'un gözaltına alınmasını protesto edenler Moskova'daki mahkemenin önüne geldi.

Golunov, Moskova'daki bir belediye başkanı yardımcısının aile üyelerinin emlak piyasası üzerinden servet edinmesi üzerine bir haber yapmıştı.

Gazetecinin daha önce de yaptığı haberler nedeniyle tehditler aldığı belirtildi.

Uluslararası Af Örgütü'nün Rusya direktörü Natalia Zviagina, Golunov'un yolsuzluk ile ilgili yaptığı haberlerinin yetkililer tarafından onaylanmadığını; şimdi gazeteciye bunun 'bedelinin ödetilmek istendiğini' açıkladı. 
10.6.2019

Paylaş
İlgili Haberler
ANKET
Türkiye'nin S-400 anlaşmasından vazgeçme ihtimali var mı?

Rusya’ya oy hakkı iade edildi
 AKPM, 2014 yılında Kırım’ı ilhak etmesinin ardından oy hakkını elinden aldığı Rusya’ya bu hakkını iade etti. Bütçeye katkı payını ke
Devamını oku...
"Emlak balonu" riski var mı?
Rusya’da emlak satışlarını canlandırmak için kredi musluklarının açılması borçlardaki ciddi artışı da beraberinde getirdi. Rusya vatandaşlarının
Devamını oku...
Rusya ve Çin'den yeni işbirliği
Rusya Dijital Gelişim, Haberleşme ve Kitle İletişim Bakan Yardımcısı Mihail Mamonov, Google’ın lisansını iptal ettiği Android işletim sistemini
Devamını oku...
En kolay Schengen'i kim veriyor?
Rusya Tur Operatörleri Birliği, Rusya vatandaşlarına en hızlı Schengen vizesi veren ülkeleri belirledi. Buna göre, Rusyalıların en hızlı Avrupa B
Devamını oku...
RTİB'ten "Rus ekonomisi" raporu
Rus Türk İşadamları Birliği’nin (RTİB) yayınladığı  ’Rusya Ekonomisi Haziran Ayı’ raporunda, Rusya’da enflasyonun Haziran
Devamını oku...
İşte en kaliteli akıllı telefonlar
Rus hükümetinin direktifiyle çeşitli ürün kategorilerinde kalite kontrol incelemeleri yayımlayan Roskaçestvo, akıllı telefonlarla ilgili değerlendirme
Devamını oku...
"Rusya'nın 'alternatif SWIFT' sistemi
Batı yaptırımlarına önlem arayan Rusya'nın uluslararası SWIFT para transfer sistemine alternatif olarak kurduğu yeni sisteme "uluslararası ilgini
Devamını oku...
Yabancılardan Rusya'da elektroniğe hücum
Rublenin dolar karşısında değer kaybı, elektronik eşya alışverişleri için Rusya'yı yabancıların gözünde cazip ülkelerden biri haline getirdi. Ülkenin
Devamını oku...
Rusya’nın iade ettiği ürünlere ne oluyor
Barış Soydan, T24.com.tr sitesinde bu soruyu bir kez daha gündeme taşıdı: "Rusya’nın zararlı diye reddettiği ürünleri kim yiyor? Türkiye&rs
Devamını oku...
"Plombir" dondurma neyin nesi?
Siyasetten ticarete her alanda hızla gelişen Rusya-Çin ilişkilerinde son günlerde vitrine çıkan simge bir ürün var: “Plombir” dondurma. So
Devamını oku...
Putin’den bir sandık dondurma
Son yıllarda Çin pazarını fethetmeye başlayan Rus, daha doğrusu Sovyet dondurması "plombir" için eşi bulunmaz bir reklam fırsatı daha iyi ku
Devamını oku...
Türkiye’ye Rus polis akını mı?
Rusya’dan gelen turist sayısında rekor üstünde rekor kıran ve bu yıl 6 milyon konuk bekleyen Türkiye’ye güzel haber: "Rusya İçişleri
Devamını oku...
 
©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved