Döviz-Piyasalar16.09.2019 07:22:26
 

TÜM DERGİLERE ULAŞMAK
İÇİN TIKLAYINIZ.

Uysal DOĞAN

Rusçada zor anlaşılan 10 deyim
Her dilde olduğu gibi, Rusçada da bazı deyimlerin manası "şıp diye" anlaşılırken, bazıları karşısında ne kadar kafa yorararsak yoralım işin
Devamını oku...
Moskova’ya yine Türk inşaatçı damgası
Moskova’da 1956’da açılan, 1980 olimpiyatlarına sahne olan tarihi Lujniki su sporları merkezi, yeni çehresiyle başkentin yaşamına geri dön
Devamını oku...
Petersburglu seçmen 'Erdoğan' dedi!
Rusya'nın St. Petersburg kentinde halk yeni valiyi seçmek için 8 Eylül'de sandık başına gidiyor. Seçimde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in destek
Devamını oku...
Kastamonu Entegre'nin 50. yılı
Rusya'daki en büyük Türk yatırımcılardan olam Kastamonu Entegre, Türkiye'de 50. yılını coşkuyla kutluyor.Kastamonu Entegre kuruluşunun 50'inci yılını
Devamını oku...

"SSCB okulları mükemmeldiyse...."
Sberbank Yönetim Kurulu Başkanı ve "eğitim gönüllüsü" German Gref, Doğu Ekonomi Forumu 2019 kapsamında düzenlenen "Geleceğin Okulu: Dün
Devamını oku...
SSCB'nin 27 milyonluk kaybı...
İkinci Dünya Savaşı'nda Sovyetler Birliği 27 milyona yakın insanını kaybetti. Manzaranın gerçek ağırlığı bile ancak zamanla anlaşılabildi. Savaşın hem
Devamını oku...
Ev sahiplerinin 'ayrımcılık' listesi
Rusya'nın başkentinde ev sahiplerinin "istemediği" kiracılar listesine her yıl yeni bir madde ekleniyor. Eski Sovyet cumhuriyetlerinden gele
Devamını oku...
İsviçre'deki Rus hesapları paylaşımda
Yıllarca "gizli servetlerin sağlam adresi" olarak ünlenen İsviçre artık Ruslar için güvenli liman değil. İsviçre hükümeti sonbaharda Rusya v
Devamını oku...
Değişen Rusya: Kolektivist, bireysel, st
I. Dünya Savaşı, Sovyetler Birliği'nin kuurluşu ve dağılması, Soğuk Savaş, "Perestroyka", küreselleşme, internet çağı... Tarihe damga vuran
Devamını oku...
"Evimize Türk kahvesinin kokusu sindi"
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in uzun süredir sözcülüğünü yapan Dmitriy Peskov, Türkiye’de de yakından tanınıyor. Putin’in &ld
Devamını oku...
Edebiyat okurunun baş ağrısı Rus isimler
Mustafa Kemal Yılmaz'ın kaleminden: "Çevirdiğim kitaplara internette yapılan yorumları okumayı seviyorum. Usta ve Margarita için düşülen birkaç y
Devamını oku...
"Brejnev devrinde daha iyi yaşıyorduk"
Rusya'da yapılan kamuoyu araştırmları halkın önemli kesiminin Sovyetler Birliği'ne özlem duymaya devam ettiğini gösteriyor. Levada Center'ın konuyla i
Devamını oku...
GÜNDEM | Haber detay
3 gazete aynı manşetle çıktı

Rusya'da önde gelen muhalif internet gazetelerinden birinin muhabiri olarak yaptığı yolsuzluk haberleri ile bilinen gazeteci İvan Gorlunov'un "uyuşturucu ticareti yaptığı" gerekçesiyle gözaltına alınması büyük yankı yarattı. Mahkeme suçlanan gazeteci hakkında ev hapsine karar verirken, kamuoyunda yoğun tepkiler devam ediyor. Son olarak ülkenin en etkili gazetelerinden üçü Kommersant, Vedomosti ve RBK bugün aynı manşet ve açıklama ile yayınlandı. Manşette "Hepimiz İvan Gorlunov'uz" denildi.

Açıklamada, Gorlunov'un iddia edildiği gibi uyuşturucu ticareti değil, aslında profesyonel gazeteciliği ile lgili bazı makamların hoşuna gitmeyen faaliyetleri nedeniyle gözaltına alındığından kuşku duyulduğu, bu konuda objektif bir soruşturma yürütülmesi gerektiği vurgulandı.

Bu arada Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, hakkında ev hapsi kararı verilen Rus araştırmacı gazeteci İvan Golunov’la ilgili konuyu çok detaylı biçimde takip ettiklerini söyledi. Peskov, konuyla ilgili bir ihlal olup olmadığını Başsavcılık ve İçişleri Bakanlığı bünyesindeki diğer kurumların ele alması gerektiğini kaydetti.

Sputnik'in aktardığına göre Peskov, Golunov'un evinde yapılan aramaya dair yayınlanan dosyada yanlışlıkla başka bir narkotik operasyonunda ele geçirilen uyuşturucu maddelerin fotoğraflarının eklenmesi nedeniyle İçişleri Bakanlığı'na duyulan güvenin sarsılıp sarsılmadığına ilişkin soruyu yanıtladı. İçişleri Bakanlığı dosyayı yayınlamasından kısa bir süre sonra yanlışlıkla eklenen fotoğrafları sitesinden kaldırmıştı.
 
Peskov şunları söyledi: “Bu soruyu cevaplama hakkını kendimde görmüyorum, mümkün değil. Diğer yandan bunun gerçekleşmemiş olması gerektiğini, konuyla ilgili bir açıklama yapılması gerektiğini kesinlikle söyleyebilirim. Hata mümkündür, zira nihayetinde çalışanlar her yerde insan.  Hiçbir zaman hiçbir yerde hata ihtimali dışlanmamalı. Hatalar olabilir. Bunu gazeteciler belli yazıları yazarken de yapabilir, hem de çok sayıda. Önemli olan bu hataların farkına varıp gelecekte tekrarlanmaması için nasıl gerçekleştiğini açıklamaktır.”

Peskov, bu tür kurumların ya da soruşturma kuruluşlarının görevlerini yerine getirirken bulunduğu ihlallerle Başsavcılığın ilgilendiğini belirterek “Başsavcılık elinde konuyla ilgili tüm belgeler var ve görevini yerine getireceğinden hiç şüphemiz yok” dedi.

Peskov, ‘Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Yardımcısı Anton Kobyakov’un Golunov davasını kontrolü altına aldığı doğru mu?’ sorusunu da yanıtladı.

Kobyakov’un elindeki tüm materyalleri inceleyeceğini belirten Peskov “Durumu bu anlamda kontrolü altına alacak. Tekrarlıyorum, konunun gidişatını çok detaylı biçimde, tüm nüanslarıyla birlikte takip ediyoruz. Zira gerçekten yankı uyandıran bir konu ve dikkat edilmesi gerekiyor. Ancak genel anlamda bir ihlalin olup olmadığının ortaya çıkarılması Başsavcılık ve bakanlık içindeki diğer kurumların meselesi” dedi.

Peskov ‘Kremlin, Golunov davasından fotoğraf yayınlanması konusunun ardından bakanlıkta istifaların gerçekleşeceğini düşünüyor mu?’ sorusuna da “Konuyla ilgili söylediklerimden fazlasını söyleyebileceğimi düşünmüyorum” yanıtını verdi.

Peskov, Golunov’la ilgili Putin’e 7 Haziran cuma günü St. Petersburg’dayken bilgi verildiğini belirterek “Bunun çok yankı uyandıran bir konu olduğu aktarıldı” dedi.

Sırt çantasında beş paket pudra halinde madde bulunan Golunov, perşembe günü polis tarafından gözaltına alınmıştı. Yapılan testler sonucunda paketlerde ‘mephedrone’ isimli uyuşturucu maddenin olduğu anlaşılmıştı. Rusya İçişleri Bakanlığı da cuma günü yapılan incelemelerde Golunov’un evinde ayrıca üç paket kokain ve ölçeklerin bulunduğunu açıklamıştı. Polisin hakkında ‘yasadışı uyuşturucu üretimi, satışı ve sevkiyatı’ suçlamasıyla cezai dava ve soruşturma başlattığı gazeteci paketlerin başkalarınca gizlice sırtçantasına yerleştirildiğini savunuyor.

Rusya Devlet Başkanlığı İnsan Hakları Konseyi Başkanı Mihail Fedotov, yolsuzlukla ilgili araştırmalarıyla bilinen Golunov’un gazetecilik faaliyetleri yüzünden gözaltına alınmış olabileceğini kaydetmişti.
 
Uluslararası yankı bulan ve "haksız suçlama" diye yaygın protesto yaratan olay, dün Rusya'nın resmi ajansı Sputnik tarafından şöyle duyurulmuştu: Moskova’da Nikulinskiy bölge mahkemesi uyuşturucu madde suçlamasıyla gözaltına alınan Rus araştırmacı gazeteci İvan Golunov’un ev hapsine karar verdi.Sputnik muhabirinin aktardığına göre, Nikulinskiy bölge mahkemesinde uyuşturucu madde yüzünden suçlanan Meduza internet gazetesinin muhabiri İvan Golunov’la ilgili tedbir olarak ev hapsi kararı verildi. Mahkeme salonunda serbest bırakılan Golunov, karar uyarınca 7 Ağustos’a kadar ev hapsinde kalacak.

Duruşma sırasında tutuklanmamasını talep eden ve hiçbir zaman uyuşturucu satmadığını belirten Golunov, masumiyetini kanıtlamaya ve adil bir soruşturmada işbirliği yapmaya hazır olduğunu ifade etti.

Rusya Devlet Başkanlığı İnsan Hakları Konseyi Başkanı Mihail Fedotov, yolsuzlukla ilgili araştırmalarıyla bilinen Golunov’un gazetecilik faaliyetleri yüzünden gözaltına alınmış olabileceğini kaydetti.

Moskova Polis Teşkilatı Başkanı Oleg Baranov ve Moskova Ombudsman’ı Tatyana Potyayeva, Golunov’un davasını yakından takip edeceklerini söyledi.

Sırt çantasında beş paket pudra halinde madde bulunan Golunov, perşembe günü polis tarafından gözaltına alınmıştı. Yapılan testler sonucunda paketlerde ‘mephedrone’ isimli uyuşturucu maddenin olduğu anlaşılmıştı. Rusya İçişleri Bakanlığı da cuma günü yapılan incelemelerde Golunov’un evinde ayrıca üç paket kokain ve ölçeklerin bulunduğunu açıklamıştı. Polisin hakkında ‘yasadışı uyuşturucu üretimi, satışı ve sevkiyatı’ suçlamasıyla cezai dava ve soruşturma başlattığı gazeteci paketlerin başkalarınca gizlice sırtçantasına yerleştirildiğini savunuyor.

Golunov’un avukatı Dimitriy Julay da Sputnik’e yaptığı açıklamada müvekkilinin sırt çantasına uyuşturucuların başkalarınca koyulmuş olduğu çıkarımına varmak için nedenler olduğunu ifade etti. Julay’a göre, maddeler Golunov’un çantasındaki eşyaların iç kısmına değil, üzerine konulmuştu. Ayrıca incelemelerde parmak izine ve çantanın kumaşından örneklere de rastlanmadı.

Julay ayrıca gözaltı süresince müvekkilinin 24 saatten fazla uykusuz, gıdasız ve susuz bırakıldığını ileri sürerek, bunun için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracaklarını ifade etti. Julay, “Gerçek bir işkenceydi, bunun için AİHM’e başvuracağız” dedi.

Diğer yandan Moskova’da İçişleri Bakanlığı binası yakınlarında gazeteciler tarafından Golunov’un serbest bırakılması için protestolar gerçekleştirdi.

Araştırmacı gazetecilik yapan Golunov daha önce Rusya’nın Vedomosti, Forbes, RBK, Dojd gibi önde gelen basın kuruluşlarında görev yapmıştı.

Sputnik ve RT’nin Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan da Twitter’dan yaptığı açıklamada, yönetimin Golunov’un gözaltına alınması ile ilgili toplumun tüm sorularına yanıt vermesi gerektiğini ifade etti.

Simonyan, "Basit bir nedenden ötürü, toplumun çok, çok, ÇOK sorusu var" dedi.

Haberi BBC ise  hafta sonunda şöyle duyurmuştu:

Rusya'nın başkenti Moskova'da gözaltına alınan araştırmacı gazeteci Ivan Golunov'un avukatı, müvekkilinin gözaltında işkence gördüğünü öne sürdü. Gazeteciyi muayene eden doktor ise kaburgalarının kırılmış olabileceğini, beyin sarsıntısı ve kan pıhtısı oluşmasından şüphe ettiklerini açıkladı.

Moskova polisi ise gazetecinin gözaltındayken kendisini iyi hissetmemesinin üzerine hastaneye kaldırıldığını açıkladı.

Letonya merkezli bağımsız haber sitesi Meduza için yolsuzluk dosyaları üzerine çalışan Golunov, Cuma günü Rus polisi tarafından uyuşturucu suçlamasıyla gözaltına alınmıştı.

Ancak meslektaşları ve arkadaşları bunun bir bahane olduğunu, Ivan Golunov'un yaptığı haberler yüzünden gözaltına alındığını öne sürüyor.

Gazetecinin avukatı Dmitri Dzhulai, Guardian gazetesine Golunov'un gözaltında olduğu sırada yaralandığını telefon mesajıyla teyit ederken bazı Rus haber kuruluşları da Golunov'un hastaneye kaldırıldığını doğruladı.

Golunov'u muayene eden bir doktor ise Interfax haber ajansına yaptığı açıklamada Golunov'un dayak yemiş olduğundan şüphe ettiğini dile getirdi.

Golunov, bir hükümet yetkilisine hastaneye kaldırılmadan önce yaptığı görüşme sırasında, avukatı ile görüşmesine izin verilmeden zorla bir polis raporu imzalamasının istendiğini, bunu kabul etmemesi üzerine başına ve göğsüne yumruk ile tekme atıldığını açıklamıştı.

Cumartesi günü Rus polisi Golunov'a satmak amacıyla uyuşturucu bulundurmak suçlaması yönelttiğini ve eşyaları arasında uyuşturucu bulunduğunu açıkladı; ancak gazetecinin avukatları uyuşturucunun eşyaları arasına yerleştirildiğini savunuyor.

Rusya'da bu suçun cezası 10-20 yıl arasında değişiyor.

Polis aynı zamanda gazetecinin avukatlarından gizlilik sözleşmesi imzalamalarını istedi, ancak avukatlar bu talebi reddeti.

Golunov'un tutukluluk halinin görüşülmesi için Cumartesi mahkeme karşısına çıkması bekleniyordu, ancak hastaneye kaldırılması üzerine bu gerçekleştirilemedi.

Cuma günü Golunov'un gözaltına alınmasını protesto edenler Moskova'daki mahkemenin önüne geldi.

Golunov, Moskova'daki bir belediye başkanı yardımcısının aile üyelerinin emlak piyasası üzerinden servet edinmesi üzerine bir haber yapmıştı.

Gazetecinin daha önce de yaptığı haberler nedeniyle tehditler aldığı belirtildi.

Uluslararası Af Örgütü'nün Rusya direktörü Natalia Zviagina, Golunov'un yolsuzluk ile ilgili yaptığı haberlerinin yetkililer tarafından onaylanmadığını; şimdi gazeteciye bunun 'bedelinin ödetilmek istendiğini' açıkladı. 
10.6.2019

Paylaş
İlgili Haberler
ANKET
Sizce bu yıl sonunda dolar kuru kaç ruble olur?

Rusya'yı bekleyen 3 senaryo
Rusya’da orta vadede ekonomiyi neler bekliyor? Farklı senaryolar neler? Merkez Banksı’nda yer alan analizde, Rusya ekonomisinin 2020-
Devamını oku... İşte yeni iPhoneların Rusya fiyatları
Apple'ın yeni modellerinin Rusya fiyatları belli oldu. iPhone 11, 11 Pro ve 11 Pro Max isimleriyle satışa sunulacak telefonların Rusya'da satışın
Devamını oku... "İlk çocuk" yardımına zam
Nüfusu azalan, demografik krizin önünü almaya çalışan Rusya, çocuk yapanlara parasal destek için kesenin ağzını bir kez daha açtı. Rusya'da
Devamını oku... İktidar Moskova'da kazandı, kaybetti
Rusya'da pazar günü yapılan yerel seçimler sonucunda iktidar partisi Birleşik Rusya başkent Moskova'da çoğunluğu kaybetti. Muhalefetin adayları,
Devamını oku...
Neva Towers arası rekor yürüyüşü
Türk inşaat şirketlerinden Rönesans'ın Moscow City'deki kendi yatırımı olan lüks konut projesi olan Neva Towers bu kez bir dünya rekoru ile gündeme ge
Devamını oku...
Meğerse "Uçak kaçırıldı" sinyali verilmi
Moskova-Atalya seferini yapan Airbus A321-231 tipi yolcu uçağının, dün gece teknik arıza yüzünden Rusya'nın Krasnodar havaalanına acil iniş yapma
Devamını oku...
Rusya'da yerli kavun ve karpuz alarmı
Rusya'da üretilen karpuz ve kavunların yüksek oranda alkali metal ve kimsayal madde kalıntısı içerdiği açıklandı. RIA ajansının Hijyen ve Bulaşıcı Has
Devamını oku...
'Duyarsız' Gref Putin'i fena kızdırınca.
Rusya'da binerce kişiyi evsiz barksız bırakan sel felaketine ülkenin en büyük bankasının ilgisizliği ve duyarsızlığı Başkan Putin'i kızdırdı. Sberbank
Devamını oku...
Poklonskaya’nın peri masalı çabuk bitti
Ağustos 2018'de evlenen Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma milletvekili Natalya Poklonskaya ile İnsan Hakları Komisyonu Ofisi eski Başkanı İvan Sol
Devamını oku...
Hayat Holding: Sunrise City büyüyor
Rusya’daki en büyük Türk yatırımcıların başında gelen Hayat Holding'in Tataristan’daki inşaat grubu Sunrise Capital’in Genel Müdürü
Devamını oku...
Kazakistan'da taht oyunları mı?
Devet başkanılığı koltuğunu aileden olmayan bir isme bırakan Nazarbayev 'demokrasinin önünü' mü açtı? Yoksa bu operasyonun arkasında, uzun bir stratej
Devamını oku...
RTİB'den "Rusya Perakende Raporu"
Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB), "Rusya Perakende Sektöründe Gelişmeler" adlı bir rapor yayımladı. RTİB Baş Danışmanı Samih Güven'in hazı
Devamını oku...
 
©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved