Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Rusya'da hangi sektörde iş kurmalı?

Bu soruya yanıt aranan araştırmaya göre, Rusya'da iş kurma planları arasında ilk sırada "kendi mağazasını açmak" var. Bunu "tarım işletmesi kurmak", "üretim yapmak" ve "kafe-restoran açmak" seçenekleri takip ediyor. Rus hükümetine bağlı Finans Üniversitesi'nden uzmanların gerçekleştirdiği araştırma, büyük şehirlerde nüfusun yüzde 10'luk bölümünün küçük işletme sahibi ya da ortağı olduğunu gösterdi. 

Araştırmaya göre, son sekiz yıldır bu oran yüzde 8 ile 13 arasında dalgalanıyor. Kendi işini kuranların en yoğun yaşadığı bölgeler Voronej, Bryansk, Penza, Belgorod, Volgograd, Stavropol, Rostov-na-Donu, Lipetsk ve Saratov. 

Önümüzdeki 2 yıl içerisinde iş kurmayı planlayanların oranı ise yüzde 11. Bu kişilerin yoğunlaştığı bölgelerse Tolyatti, St. Petersburg, Kaliningrad, Moskova, Surgut, Yekaterinburg, Sivastopol ve Ufa şeklinde sıralanıyor.

Yaşadıkları şehrin başarılı bir iş kurmak için uygun olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 41,6.

Halihazırda kurulmuş bir işi olanlar arasında bu oran yüzde 38,9'a düşüyor.

Finans Üniversitesi uzmanları, "Rusya'da iş yapmanın çok zor olduğu" yönündeki efsaneye rağmen oldukça yüksek çıktığına dikkat çekiyor. 

Yaşadığı şehrin iş yapma ikiliminden en çok memnun olanlar St. Petersburg, Moskova, Himki, Balaşiha, Nijnevartovsk, Yekaterinburg ve Kazan'da yaşayanlar.

Girişimciler nezdinde en popüler işler mağaza, tarım işletmesi, kafe, pastahane, restoran, pizzacı, bar, klüp, nargilehane, birahane, güzellik salonu, inşaat işletmesi, otoservis, oto yıkama, lastikçi, fırın, özel okul ve ana okulu şeklinde sıralanıyor. En popüler mağaza türleri ise konfeksiyon, market, çiçekçi, bebe mağazası ve içki büfesi.

18.4.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya sınırları en erken ne zaman açılabilir?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi