Döviz-Piyasalar19.08.2019 10:38:21
 

TÜM DERGİLERE ULAŞMAK
İÇİN TIKLAYINIZ.

Uysal DOĞAN

"Da nyet, navernoye... Aga, şas!"
Rusçanız son derece düzgün ve bu nedenle ana dili Rusça olan insanlardan bol bol övgü topluyorsunuz. Ancak bu dilde öyle ünlemler var ki, bunları kull
Devamını oku...
ENKA’ya Rusya’da yeni ödül
Rusya’da inşaat sektöründe öncü şirketler arasında olan ENKA, yeni bir başarıya daha imza attı. Rusya ticari emlak piyasasının önde gelen isimle
Devamını oku...
Rusya'da tek paylaşım 15 bin dolar!
Rusya'da da popüler blogger'lar ve sosyal medya fenomenleri dudak uçuklatan gelirler elde ediyor. Şirktlerin blogger'lara harcadıkları reklam bütçeler
Devamını oku...
Rusya'da ayda 75 bin ruble maaş
Rusya'da "orta sınıf olma ölçüsü" sayılan 75 bin rubleden, yani 1145 dolardan fazla maaş alan kişilerin sayısı belirlendi. Ria ajansı için y
Devamını oku...

"Brejnev devrinde daha iyi yaşıyorduk"
Rusya'da yapılan kamuoyu araştırmları halkın önemli kesiminin Sovyetler Birliği'ne özlem duymaya devam ettiğini gösteriyor. Levada Center'ın konuyla i
Devamını oku...
ABD bankalarına kredi yasağı
ABD Başkanı Donald Trump'ın, eski Rus ajanı Sergey Skripal’in zehirlenmesi davasıyla ilgili Rusya’ya yeni yaptırımlar uygulanması kararını
Devamını oku...
Moskova'da kredi kartıyla bahşiş dönemi
Pek çok Batı ülkesinde yaygın olarak kullanılan sistem nihayet Rusya'ya da geldi. Elektronik bankacılık şirketi Visa'nın Rusya temsilciliği, kredi kar
Devamını oku...
Sahte belge-pasaporta hapis
Rusya'da Ağustos ayında bazı yeni yasaların yürürlüğe girmesi bekleniyor. Çalışanları, işverenleri, konut sahiplerini ilgilendiren önemli yasal düzenl
Devamını oku...
"Komünist Superman" yakında sinemalarda
Superman ABD yerine Sovyetler Birliği'nde büyüse nasıl olurdu? Mark Millar'ın 2003 tarihli çizgi romanı bu soruya yanıt arıyordu. Amerikalı film şirke
Devamını oku...
Moskova’da Kraliçe Elizabeth'in 4 daires
1 Nisan şakası değil, Rusya federal tapu dairesinin kayıtlarından medyaya yansıyan bir gerçek: İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth adın, Moskova’nı
Devamını oku...
Rus vergici: "Dün kahve içmişsiniz!"
Kısa bir dönem öncesine kadar kayıt dışı muhasebenin şirketler için "olmazsa olmaz" sayıldığı Rusya'da, artık her şeyin kayıt altına alındığ
Devamını oku...
Türk profesyonel Domino's'tan Mail.Ru'ya
Rusya pazarında Türk profesyonellerin başarı öykülerine bir yenisi daha eklendi. Domino's Pizza'nın eski Rusya genel müdürü olarak önemli bir başarıya
Devamını oku...
Rusyadan Sevgilerle | Haber detay
Vergide Türkiye 'beyaz liste'de

Rusya, kendisiyle bilgi paylaşımında bulunmayı reddeden ülkeleri yazdığı “kara liste”den, pes ederek paylaşımı kabul eden ülkeleri çıkardı. Dünyada da “vergi cenneti” olarak nitelenen ve bazıları off-shore adresi olarak bilinen 7 ülke ve iki bölge, Rusya tarafından aklandı.

Federal Vergi Servisi’nin yaptığı açıklamaya göre, kara listeden çıkarılan ülkele şunlar: Brezilya, Belize, Lihtenştayn, Monako, Birleşik Arap Emirlikleri, Seyşeller, Uganda, Saint Kitts-Nevis ülkeleri ile iki İngiliz off-shore bölgesi Myne ve Guernsey adaları.

Bu ülke ve bölgelerin Rusya vatandaşlarının para hareketleri ve vergi konuları ile ilgili bilgileri otomatik olarak Rusya vergi idaresi ile paylaşmaya başladıkları ya da yakında başlayacakları vurgulandı.

Rusya’nın işbirliği ve bilgi paylaşımın reddettikleri için “kara listesi”nde bulunan ülke sayısı şu an 100.

Listede Türkiye bulunmuyor. pek çok önde gelen ülke gibi Rusya ile bilgi paylaşımı yapan Türkiye de “beyaz liste”de.  Bunun anlamı, Türkiye ile Rusya vergi kurumları arasında, vatandaşlarının vergiye tabi varlıkları konusunda bilgi paylaşımı yapıldığı.

OECD ülkeleri arasında imzalanan ve 1 Ocak 2018’de yürürlüğe giren “Otomatik Bilgi Transferi” Anlaşmasıyla ilgili Rusya kararlı tutumunu sürdürüyor.  3 Kasım 2011 tarihinde imzalanan “Vergi Konularında Karşılıklı İdari Yardımlaşma Sözleşmesi”, Türkiye ve Rusya’nın da dahil olduğu 100’e yakın ülkede uygulanıyor.  Anlaşma, uluslararası  sistemden vergi kayıp ve kaçağı ile mücadele etmek amacıyla imzalamıştı.

Listenin tamamı için tıklayın.
 
Konu Rusya'da da geçen yıl sonundan geniş tartışmalara yol açmıştı. Bu konuda uzman görüşleri içeren Rusça bir makale için tıklayın

Bu konuyu TürkRus.Com daha önce farklı haberlerle gündeme getirmişti.

16.1.2018 tarihli haberimiz:

Yeni dönem: Yabancı bankalar Rus müşterilerin bilgilerini vergicilere 'otomatikman’ açtı

Yabancı bankalar Rusyalı vergi mükellefleri ile bilgileri Rus vergi yetkililerinin paylaşımına açıyor. Federal Vergi Servisi (FNS) bu yıldan itibaren Rusya vatandaşı vergi mükelleflerinin yabancı bankalardaki hesap bilgilerine erişebilecek. Bilgilere erişim talep üzerine değil, otomatik gerçekleşecek.

Birkaç gün önce Rusya Federasyonu Komünist Partisi'nin başkan adayı Pavel Grudinin yurt dışındaki beş banka hesabını kapatmıştı. Grudinin Avustruya bankalarındaki hesaplardan birini tamamen unuttuğunu söylemişti. Yeni düzenlemelerle birlikte yabancı bankalardaki hesapların unutulması tarihe karışacak.

Vergi uzmanlarına göre, ülke dışında hesabı olan mükelleflerin banka hesaplarının bulunduğu ülkenin anlaşma kapsamında girip girmediğini öğrenmelerinde yarar var.

Dikkat edilmesi gereken ikinci husus, hesapların şahıs adına mı, yoksa şirket adına mı açıldığı. Zira ceza söz konusu olması durumunda aradaki fark büyük önem kazanıyor. Bireysel hesaplar daha ağır yaptırımlara maruz kalırken şirket sahiplerinin nispeten hafif kayıpla atlatma şansı var.

En büyük risk en az 183 gün Rusya'da yaşadığı halde yabancı bankalardaki hesabını vergi dairesine bildirmeyen vatandaşlar için söz konusu.  Bu vatandaşlar vergi dairesinin gazabına uğrayabilir. 

Hesaplarda yasa dışı kapsamda bir döviz operasyonuna rastlanması durumunda söz konusu miktarın yüzde 75'i ile 100'ü arasında değişen oranda cezalar uygulanması söz konusu. Hesap sahibinin Rusya'da vergilerini de ödemediğinin tespit edilmesi durumunda cezalar ağırlaşıyor.

Risk altındaki bir diğer grup pasif yabancı şirketler. Sahipleri Rusya'da 183 günden fazla yaşayan şirketlerle ilgili Rus vergi makamlarına bildirimde bulunulmaması durumunda şirket sahiplerini 50 bin rubleden başlayan cezalar bekliyor. Yine vergi ödenmediğinin tespit edilmesi durumunda cezalar katlanarak artıyor.

***

Daha önce, 21/11/2017 tarihinde de Rusya vatandaşlığı alan Türkleri de ilgilendiren boyutu ile şu haber gündeme gelmişti:


Yurt dışı' varlıklara 2018 stresi... 'Parasını beyan etmeyeni kötü sonuçlar bekliyor!’

Rusya'da çalışan-yaşayan Türk vatandaşları…  Türkiye’de yaşayan Rusya vatandaşları… Rusya’da yaşarken bu ülkenin vatandaşlığını alan Türk vatandaşları… İki ülkede “oturma izni” ile yaşayanlar… Tüm bu kitle açısından son derece önemli bir uygulama, 1 Ocak 2018’den itibaren teorik olarak yürürlüğe girecek. Rusya Vergi Dairesi, bu konuda vatandaşlarını uyardı ve yurt dışındaki şirket ve hesap varlıklarını bildirmeyen vatandaşlarını “kötü sonuçlar beklediğini” duyurdu.

Konu, OECD ülkeleri arasında imzalanan ve 1 Ocak 2018’de yürürlüğe girecek olan “Otomatik Bilgi Transferi” Anlaşması. 3 Kasım 2011 tarihinde imzalanan “Vergi Konularında Karşılıklı İdari Yardımlaşma Sözleşmesi”, Türkiye ve Rusya’nın da dahil olduğu 100’e yakın ülkede uygulanacak.  Uluslararası  sistemden vergi kayıp ve kaçağı ile mücadele etmek amacıyla imzalanan bu anlaşma, olası pratik sonuçları ile hemen herkesi etkileyebilecek önem ve aciliyette. 

Bu uluslararası anlaşma, taraf ülkeler arasında otomatik bilgi değişimini, eş zamanlı vergi incelemelerini, yurt dışı vergi incelemelerini, tahsilatta yardımlaşmayı ve tebligat yöntemleri ile işbirliği yapılmasını öngörüyor.

Uygulama için geri sayım sürerken, Rusya Federal Vergi Dairesi Başkanı Mihail Mişustin’den bir uyarı geldi. Rus yetkili, yurtdışındaki şirketlerini ve hesaplarını Rusya’da resmi olarak beyan etmeyenlerin “kötü sonuçlara katlanacaklarını” söyledi.

Anlaşma uyarınca 100 kadar ülkeden Rusya vatandaşlarının varlıkları ile ilgili otomatik bilgi alacaklarını hatırlatan Mişustin, “Eğer vatandaşlar kendiliğinden beyanda bulunmamışlarsa problem yaşayacaklar. Bu noktada kimseye ayrıcalık ve istisna yok” dedi.

Rusya vatandaşlığı alan çok sayıda Türk ve Türkiye’de ikamet eden çok sayıda Rus vatandaşı için konu önem ve öncelik taşıyor. Rusya kanunlarına göre, yurt dışındaki hesabın yılbaşı ve yıl sonu arasındaki başlangıç değeri, giren-çıkan miktar ve bakiye gibi ayrıntılarının da doldurlacak form ile resmi makamlara bildirilmesi gerekiyor. Ayrıca faiz ve kira gelirlerinin de beyanı şart koşuluyor.

Bu arada bazı uzmanlar, sadece Rusya vatandaşlarının değil, Rusya’da “daimi oturma izni” ile yaşayan yabancıların da yurt dışındaki hesaplarını beyan etmeleri gerektiğini, bu konu etrafında çok sayıda soru işareti olduğunu vurguluyor. Ayrıca şu aşamada beyan edilmemiş hesaplar için idari cezanın düşük olması da, beyandan kaçınılmasında bir etken olarak değerlendiriliyor. Diğer yandan yurt dışındaki beyan edilmemiş bir hesaptan Rusya’ya döviz yollandığında bunun “yasadışı döviz operasyonu” olarak değerlendiriliği meblağın en az yüzde 75’ine vergi cezası olarak el konulmasına dair uygulamalar da medyaya yansımaya başladı.

Teorik olarak CRS (Common Reporting System - Ortak Bildirim Sistemi) ile 1 Ocak 2018’den itibaren bilgiler otomatik paylaşılacak. Türkiye ve Rusya’daki bankalarda bulunan yurt dışı yerleşiklerin hesapları önce bankalar Maliye'ye , Maliye de anlaşmalı ülkelere bildirecek. Hangi ülkeler karşılıklılık anlaşması imzaladıysa onlar paylaşımda bulunacak. Bu ülkelere bakanlar kurulu karar verecek. Henüz Türkiye ve Rusya’nın kimlerle ikili anlaşma imzaladığı açıklanmış değil.

Uygulamanın pratikte nasıl sonuçlar doğurabileceği kaygıyla bekleniyor. Tartışma konusu olan bir görüş şöyle: “Rusya’da yıllarca çalışıp kazandığı parayı Türkiye’deki bir bankaya yatıran Rusya’dan vatandaşlık ya da daimi oturma izni almış bir kişi, otomatik bilgilendirme sonucu Rusya bundan haberdar olursa ve beyanda bulunmamışsa, hesabındaki paranın yüzde 75’ine varan oranda ceza ödemek zorunda kalabilir. Bilmemek ya da ciddiye almayarak beyandan kaçınmak vahim sonuçlar doğurabilir. Sistem tam olarak işlerse, geç de olsa beyanda bulunmak kaçınılmaz olabilir.”

Şimdi bu karmaşık konuda, hem Rusya’da hem de Türkiye’de resmi kurumların, birlik ve derneklerin vatandaşları, üyelerini bilgilendirecek açıklamalar yapmaları, uzman görüşlerini yansıtmaları bekleniyor.

Bu arada AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, OECD ülkeleri arasında imzalanan ve 1 Ocak 2018’de yürürlüğe girecek olan “Otomatik Bilgi Transferi” Anlaşmasıyla ilgili bilinmeyenleri Türkiye Gazetesi’ne değerlendirdi. Otomatik Bilgi Transferi konusunda kamuoyunda çok fazla bilgi kirliliği oluştuğunu ve vatandaşlarımızın endişelendirildiğine dikkat çeken Yeneroğlu, OECD Vergi Konularında Karşılıklı İdari Yardımlaşma Sözleşmesi kapsamındaki Otomatik Bilgi Değişimi Anlaşmasının vergi kayıp ve kaçağı ile mücadele etmek maksadıyla imzalandığını vurguladı.

– Türkiye’nin de tarafı olduğu OECD ülkeleri arasında imzalanan Otomatik Bilgi Transfer Sistemi Anlaşması konusunda kafalarda hala soru işaretleri bulunmaktadır. Bu anlaşma tam olarak neyi kapsamakta, hangi bilgiler paylaşıma açılmaktadır?

Yeneroğlu: OECD tarafından geliştirilen 3 Kasım 2011 tarihinde imzalanan “Vergi Konularında Karşılıklı İdari Yardımlaşma Sözleşmesi” vergi kayıp ve kaçağı ile mücadele etmek maksadıyla ülkemiz dışında diğer birçok ülke tarafından da imzalanmıştır. Sözleşme, taraf ülkeler arasında bilgi değişimini, eş zamanlı vergi incelemelerini, yurt dışı vergi incelemelerini, tahsilatta yardımlaşmayı ve tebligat yöntemleri ile işbirliği yapılmasını öngörmektedir.

Türkiye’de sözleşmeye ilişkin “Vergi Konularında Karşılıklı İdari Yardımlaşma Sözleşmesinin Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun” 20.05.2017 tarih ve 30071 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Bununla birlikte Türkiye, bazı çekincelerle sözleşmenin kapsayacağı vergileri gelir, kurumlar ve katma değer vergileri ile sınırlı tutmuştur.

Bu sözleşmeyle yabancı ülkelerde mukim kişilerin ve bu kişilerin kontrol ettikleri kuruluşların, Türkiye’deki finansal kuruluşlarda tuttukları finansal hesaplarına ilişkin bilgilerin karşılıklı bildirimi öngörülmektedir.

– Kişisel bilgilerin gizliliği ile ilgili anlaşmaları ve kanunları bilmek her vatandaşın anayasal hakkıdır. Sosyal yardım alsın ya da almasın kendileri ile ilgili kişisel bilgilerin, banka hesap detaylarının ve malvarlığı bilgisinin başka ülkelerle paylaşılıp paylaşılmayacağını bilmek de her vatandaşın yasal hakkıdır. OECD ülkeleri arasında imzalanan Otomatik Bilgi Transfer Sistemi Anlaşması bu mahremiyeti ortadan kaldırıyor mu?

Yeneroğlu: Uluslararası bir sözleşmeden bahsediyoruz. Değindiğiniz husus bağlamında ülkemizde ayrıca kişisel verilerin korunmasıyla ilgili özel bir kanun var. Sözleşme ile bu kanun arasındaki ilişkiyi detaylıca incelememiz gerekir. Mesela bu kanunun beşinci maddesinde ‘kişisel veriler ilgili kişinin açık rızası olmaksızın işlenemez’ hükmü vardır. Ancak burada bazı istisnalar söz konusudur. Dokuzuncu maddedeyse kişisel verilerin ilgili kişinin açık rızası olmaksızın yurt dışına aktarılamayacağı ifade edilmekte, hangi şartlarda paylaşımın mümkün olabileceği belirtilmektedir. Örneğin verilerin paylaşılacağı ülkede, bilgilerin yeterli derecede korunup korunmayacağı önemli bir kriterdir.

Ayrıca bu yasa yurt dışında bilgi aktarımı konusunda Kişisel Verileri Koruma Kuruluna kilit görev vermiştir. Kurul yapacağı çalışmalar doğrultusunda bilgilerin paylaşılabileceği ülkeleri tespit etme yetkisine sahiptir. Ancak herhalükarda şunu unutmamak gerekir: OECD Vergi Konularında Karşılıklı İdari Yardımlaşma Sözleşmesi’nin Otomatik Bilgi Değişimi başlığını düzenleyen 6. Maddesi; otomatik paylaşım yönteminin ikili anlaşmalarla belirleneceğini hükme bağlamıştır. Dolayısıyla otomatik paylaşım talebinde bulunan ülkeye ilişkin veri paylaşımında bir sakınca görülmesi halinde Türkiye’nin veri paylaşmama hakkı da bulunmaktadır.

– Banka bilgilerinin yanında tapu, hisse senedi, resmi ve özel sigortalar, araç kayıtları da bu kapsamın içinde midir?

Yeneroğlu: Otomatik bildirim mevduat kuruluşu, yatırım kurumu ve belirli sigorta şirketlerindeki finansal hesaplara yöneliktir. Gayrimenkul, tapu, hisse senedi araç kaydı gibi hususlarda bir paylaşım söz konusu değildir. Ayrıca emeklilik fonları, emeklilik ya da emekli maaşı hesapları ve emeklilik dışı tasarruf hesapları da kapsam dışındadır.

– Paylaşılacak bilgiler geçmişe yönelik olarak da bir paylaşım olacak mı? Olacaksa bu geçmişe yönelik paylaşımın sınırı nereye kadardır?

Yeneroğlu: Anlaşmanın yürürlüğe gireceği tarihten öncesine yönelik bir bildirim olmayacaktır. Bunun için hangi ülkelerle hangi kapsamda karşılıklı bildirimin yapılacağının netleşmesi gerekir. Kamuoyunda dolaştığı gibi herhangi bir ülke ile bu anlaşmadan hareketle otomatik bilgi paylaşımı söz konusu değildir. Hangi ülke ile bilgilerin paylaşılacağı hususu ilgili ülke ile karşılıklı anlaşmaya tabidir. Bu 6. Maddede açıkça belirtilmektedir. Uzman iddiası ile kamuoyunda vatandaşımızı endişelendirenlerin bazıları anlaşmayı okumamış gibi.

– Bu bilgilere ilgili ülkeler; otomatik olarak mı, Türkiye’den bilgi istemek sureti ile mi yoksa sadece mahkeme kararları veya adli takip üzerine mi ulaşabileceklerdir?

Yeneroğlu: Türkiye’deki finansal kuruluşlar Türkiye’de mukim olmayan yabancı kişi ve kurumların mali hesaplarını önce Türk Maliyesine, Türk Maliyesi de diğer ülkelerin mali otoritelerine bildirecektir. Aynı zamanda Türk vatandaşlarının yurt dışındaki finansal hesapları diğer ülkelerin finansal kuruluşları tarafından önce kendi vergi dairelerine oradan da Türk Maliyesi’ne ayrıca bildirilecektir. Bilgi paylaşımı talep üzerine veya otomatik olarak yapılabilir.

– T.C Anayasası’nın 62. maddesine göre Devlet, yurt dışındaki vatandaşlarının haklarını korumakla mükelleftir. Bu çerçevede vatandaşlara gerekli bilgilendirmelerin yapılması ve cezai takibata uğramalarının önüne geçilmesi gerekmektedir. Bu konuda hükümetimizin bir çalışması var mı? Neler yapılıyor?

Yeneroğlu: Bahse konu olan sözleşme kapsamında bilgilerin sadece vergi amaçlı kullanılabileceği yer almaktadır. Bu amaç dışında kullanılması sözleşmeye aykırıdır. Bu kapsam dışındaki kullanımlar Türkiye’nin yazılı izni alınmadan paylaşılamaz ve ispat aracı olarak kullanılamaz. Bu durumda Türkiye’ye ve yaşanılan ülkedeki ilgili makamlara bilgi verilebilir ve gerektiğinde dava açılabilir.

– 1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe giderecek olan OECD ülkeleri arasında imzalanan Otomatik Bilgi Transfer Sistemi Anlaşması ne tür kolaylıklar getirecek? Vatandaşımızın aleyhine olabilecek mahrem bilgiler nasıl saklanacak? Bu konudaki vatandaşımızın tedirginliği nasıl giderilecek?

Yeneroğlu: Öncelikle bilgi paylaşımının hangi ülkelerle nasıl olacağını henüz netleşmemiştir. Sözleşmede yukarıda değinilen temel hususlara yer verilmektedir. Bunun ötesinde şu aşamada bir şey söylemek mümkün değildir."

12.2.2019

Paylaş
İlgili Haberler
ANKET
Sizce bu yıl sonunda dolar kuru kaç ruble olur?

Rusya'dan Schengen vize sistemi
Rusya Dışişleri Bakanlığı, ülkeyi ziyaret eden turist sayısını arttırmak için yabancı ülke vatandaşlarına vize kolaylığı sağlanmasını önerdi. Bak
Devamını oku... "Rusya'da asıl sorun yaptırım değil"
Batı’nın Moskova karşıtı yaptırımlarının başlangıcında Rusya ekonomisinin uğradığı zarar hesaplandı. Finlandiya Merkez Bankası’na bağ
Devamını oku... Rusya'da hangi millet ne iş yapıyor?
Rusya'ya göçmen akışı son dönemde yeniden artışa geçti. Peki en fazla hangi ülkelerin vatadandaşları Rusya'ya çalışmaya geliyor? Göçmenler Rusya'
Devamını oku... "S-400 tercihi stratejik değil, ticari"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye stratejik değil, tamamen ticari bir tercihte bulunmuştur" ifadesini kullandı. Ankara'daki 11. B
Devamını oku...
Rusya'da sigara yasağı ters tepti
Rusya'da havaalanlarında sigara odası açılması tartışmaları sürerken, sigara içme yasağını ihlal edenerin sayısında da ciddi artış yaşanıyor. TAS
Devamını oku...
"Sadece kedicik değil boksörüm de!"
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, sosyal medya hesaplarında ellerine boks eldivenleri giydiği bir fotoğrafını paylaştı. Zaharova'nın
Devamını oku...
Zelenskiy'den Erdoğan'a hakaret parodisi
Şovmenlikten ülke yönetiminin başına geçiş yapan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'in geçen sene komedyenlik yaptığı zamanlarda Türkiye'de düz
Devamını oku...
Çernobil'den "hafif radyasyonlu" votka
Çernobil'de 1986'da yaşanan nükleer faciadan sonra boşaltılan yasak bölgenin "hafif radyasyonlu" çavdarı ve suyuyla votka üretildi. &qu
Devamını oku...
Kadirov'dan Şeyh Şamil eleştirisi
Rusya Federasyonu’na bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti’nin lideri Ramzan Kadirov, Kuzey Kafkasya halkının tarihi önderlerinden Şeyh Şamil ile i
Devamını oku...
Ruslarla iş yaparken önemli 5 şey
Ruslara bağırıp çağırarak iş yaptırabilir misiniz? Sizi görmezden gelirlerse endişelenmeniz gerekir mi? Yıllardan beri Rusya’da çalışan yabancı
Devamını oku...
"Türkiye’deki ABD füzelerini vuracaktık"
Rusya’nın önde gelen politikacılarından Sergey Mironov, 1973 yılında Sovvet hava komandosu olarak askerlik yaptığı Güney Kafkasya'da Türkiye'dek
Devamını oku...
Son bir yılda 20 bin 500 genç...
Rusya’da HIV virüsü her geçen yıl daha fazla can almaya devam ediyor. 2018 yılında 20 bin 500 kişi HIV virüsü nedeniyle hayatını kaybetti.  
Devamını oku...
 
©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved