Döviz-Piyasalar20.04.2019 18:59:57
 

TÜM DERGİLERE ULAŞMAK
İÇİN TIKLAYINIZ.

Uysal DOĞAN

Atatürk'ün Lenin'e yazdığı mektup
Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Atatürk, 99 yıl önce SSCB Kurucusu Lenin'e bir mektup yazdı ve bu mektup Sovyetlerin, Kurtuluş mücadelesine destek olarak
Devamını oku...
Taşradan 'dolar milyarderliği'ne
Rusya'nın taşrasından çıktılar, dünyanın "zenginler kulübü"ne girdiler... 300 bin nüfuslu Vologda şehrinde doğup büyüyen iki Rus kardeş,&nbs
Devamını oku...
Minnihanov ENKA heyetini kabul etti
Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tara başkanlığındaki ENKA İnşaat ve Sanayi A.Ş. heyetiyle bir araya geldi. S
Devamını oku...
Murat Cemcir'e Rusya'da ödül
Nuri Bilge Ceylan'ın 'Ahlat Ağacı'nda 'İdris Karasu' rolüyle geçtiğimiz ay SİYAD'da 'En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu' ödülünü kazanan Murat Cemcir, bir ö
Devamını oku...

Moskova'da Türk filmleri rüzgarı
Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı çerçevesinde 18 – 25 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek 41. Uluslararası Moskova Film Fe
Devamını oku...
Para bitti, Gazprom'a geri döndü
Enerji fiyatlarının yüksek olduğu yıllarda akan parayı çarçur eden bir ülke daha, "hayatın gerçekleri" ile yüzleşmek zorunda kaldı... Yıllar
Devamını oku...
Rusya'da hangi sektörde iş kurmalı?
Bu soruya yanıt aranan araştırmaya göre, Rusya'da iş kurma planları arasında ilk sırada "kendi mağazasını açmak" var. Bunu "tarım işlet
Devamını oku...
20 maddede Boris Pasternak
Samih Güven, Sovyet devrinin ünlü yazarının hayatını ve dramını kaleme aldı. İşte 20 maddede Pasternak:  1. Boris Leonidoviç Pasternak (1890-1960
Devamını oku...
İyi haber: Perakende kıpırdadı
Moskova’da bu yılın ilk iki ayında perakende ticaret hacminde canlanma kaydedildi. Moskova Belediyesi Ekonomi Politikası ve Kalkınma Dairesinden
Devamını oku...
Rusya'nın ünlü batıl inançları
Pek çok ülkede olduğu gibi Rusya'da da halk arasında batıl inançlar bir hayli yaygın. Örneğin Rusya'da kapının eşiğinde vedalaşmak, el sıkışmak u
Devamını oku...
Kozmonotlar ne kadar maaş alıyor?
Pek çok insanın hayalini kurduğu, Rusya'nın en elit meslekler gruplarından birine mensup olan kozmonotlar (astronot) ayda kaç para kazanıyor? 12 Nisan
Devamını oku...
Lada'ya Avrupa'da 'ekoloji' freni
Rus otomotiv devi AvtoVAZ, AB’nin ekoloji normlarını ağırlaştırmasının ardından Lada otomobillerinin Avrupa pazarına ihracatını durdurma kararı
Devamını oku...
Rusyadan Sevgilerle | Haber detay
Vergide Türkiye 'beyaz liste'de

Rusya, kendisiyle bilgi paylaşımında bulunmayı reddeden ülkeleri yazdığı “kara liste”den, pes ederek paylaşımı kabul eden ülkeleri çıkardı. Dünyada da “vergi cenneti” olarak nitelenen ve bazıları off-shore adresi olarak bilinen 7 ülke ve iki bölge, Rusya tarafından aklandı.

Federal Vergi Servisi’nin yaptığı açıklamaya göre, kara listeden çıkarılan ülkele şunlar: Brezilya, Belize, Lihtenştayn, Monako, Birleşik Arap Emirlikleri, Seyşeller, Uganda, Saint Kitts-Nevis ülkeleri ile iki İngiliz off-shore bölgesi Myne ve Guernsey adaları.

Bu ülke ve bölgelerin Rusya vatandaşlarının para hareketleri ve vergi konuları ile ilgili bilgileri otomatik olarak Rusya vergi idaresi ile paylaşmaya başladıkları ya da yakında başlayacakları vurgulandı.

Rusya’nın işbirliği ve bilgi paylaşımın reddettikleri için “kara listesi”nde bulunan ülke sayısı şu an 100.

Listede Türkiye bulunmuyor. pek çok önde gelen ülke gibi Rusya ile bilgi paylaşımı yapan Türkiye de “beyaz liste”de.  Bunun anlamı, Türkiye ile Rusya vergi kurumları arasında, vatandaşlarının vergiye tabi varlıkları konusunda bilgi paylaşımı yapıldığı.

OECD ülkeleri arasında imzalanan ve 1 Ocak 2018’de yürürlüğe giren “Otomatik Bilgi Transferi” Anlaşmasıyla ilgili Rusya kararlı tutumunu sürdürüyor.  3 Kasım 2011 tarihinde imzalanan “Vergi Konularında Karşılıklı İdari Yardımlaşma Sözleşmesi”, Türkiye ve Rusya’nın da dahil olduğu 100’e yakın ülkede uygulanıyor.  Anlaşma, uluslararası  sistemden vergi kayıp ve kaçağı ile mücadele etmek amacıyla imzalamıştı.

Listenin tamamı için tıklayın.
 
Konu Rusya'da da geçen yıl sonundan geniş tartışmalara yol açmıştı. Bu konuda uzman görüşleri içeren Rusça bir makale için tıklayın

Bu konuyu TürkRus.Com daha önce farklı haberlerle gündeme getirmişti.

16.1.2018 tarihli haberimiz:

Yeni dönem: Yabancı bankalar Rus müşterilerin bilgilerini vergicilere 'otomatikman’ açtı

Yabancı bankalar Rusyalı vergi mükellefleri ile bilgileri Rus vergi yetkililerinin paylaşımına açıyor. Federal Vergi Servisi (FNS) bu yıldan itibaren Rusya vatandaşı vergi mükelleflerinin yabancı bankalardaki hesap bilgilerine erişebilecek. Bilgilere erişim talep üzerine değil, otomatik gerçekleşecek.

Birkaç gün önce Rusya Federasyonu Komünist Partisi'nin başkan adayı Pavel Grudinin yurt dışındaki beş banka hesabını kapatmıştı. Grudinin Avustruya bankalarındaki hesaplardan birini tamamen unuttuğunu söylemişti. Yeni düzenlemelerle birlikte yabancı bankalardaki hesapların unutulması tarihe karışacak.

Vergi uzmanlarına göre, ülke dışında hesabı olan mükelleflerin banka hesaplarının bulunduğu ülkenin anlaşma kapsamında girip girmediğini öğrenmelerinde yarar var.

Dikkat edilmesi gereken ikinci husus, hesapların şahıs adına mı, yoksa şirket adına mı açıldığı. Zira ceza söz konusu olması durumunda aradaki fark büyük önem kazanıyor. Bireysel hesaplar daha ağır yaptırımlara maruz kalırken şirket sahiplerinin nispeten hafif kayıpla atlatma şansı var.

En büyük risk en az 183 gün Rusya'da yaşadığı halde yabancı bankalardaki hesabını vergi dairesine bildirmeyen vatandaşlar için söz konusu.  Bu vatandaşlar vergi dairesinin gazabına uğrayabilir. 

Hesaplarda yasa dışı kapsamda bir döviz operasyonuna rastlanması durumunda söz konusu miktarın yüzde 75'i ile 100'ü arasında değişen oranda cezalar uygulanması söz konusu. Hesap sahibinin Rusya'da vergilerini de ödemediğinin tespit edilmesi durumunda cezalar ağırlaşıyor.

Risk altındaki bir diğer grup pasif yabancı şirketler. Sahipleri Rusya'da 183 günden fazla yaşayan şirketlerle ilgili Rus vergi makamlarına bildirimde bulunulmaması durumunda şirket sahiplerini 50 bin rubleden başlayan cezalar bekliyor. Yine vergi ödenmediğinin tespit edilmesi durumunda cezalar katlanarak artıyor.

***

Daha önce, 21/11/2017 tarihinde de Rusya vatandaşlığı alan Türkleri de ilgilendiren boyutu ile şu haber gündeme gelmişti:


Yurt dışı' varlıklara 2018 stresi... 'Parasını beyan etmeyeni kötü sonuçlar bekliyor!’

Rusya'da çalışan-yaşayan Türk vatandaşları…  Türkiye’de yaşayan Rusya vatandaşları… Rusya’da yaşarken bu ülkenin vatandaşlığını alan Türk vatandaşları… İki ülkede “oturma izni” ile yaşayanlar… Tüm bu kitle açısından son derece önemli bir uygulama, 1 Ocak 2018’den itibaren teorik olarak yürürlüğe girecek. Rusya Vergi Dairesi, bu konuda vatandaşlarını uyardı ve yurt dışındaki şirket ve hesap varlıklarını bildirmeyen vatandaşlarını “kötü sonuçlar beklediğini” duyurdu.

Konu, OECD ülkeleri arasında imzalanan ve 1 Ocak 2018’de yürürlüğe girecek olan “Otomatik Bilgi Transferi” Anlaşması. 3 Kasım 2011 tarihinde imzalanan “Vergi Konularında Karşılıklı İdari Yardımlaşma Sözleşmesi”, Türkiye ve Rusya’nın da dahil olduğu 100’e yakın ülkede uygulanacak.  Uluslararası  sistemden vergi kayıp ve kaçağı ile mücadele etmek amacıyla imzalanan bu anlaşma, olası pratik sonuçları ile hemen herkesi etkileyebilecek önem ve aciliyette. 

Bu uluslararası anlaşma, taraf ülkeler arasında otomatik bilgi değişimini, eş zamanlı vergi incelemelerini, yurt dışı vergi incelemelerini, tahsilatta yardımlaşmayı ve tebligat yöntemleri ile işbirliği yapılmasını öngörüyor.

Uygulama için geri sayım sürerken, Rusya Federal Vergi Dairesi Başkanı Mihail Mişustin’den bir uyarı geldi. Rus yetkili, yurtdışındaki şirketlerini ve hesaplarını Rusya’da resmi olarak beyan etmeyenlerin “kötü sonuçlara katlanacaklarını” söyledi.

Anlaşma uyarınca 100 kadar ülkeden Rusya vatandaşlarının varlıkları ile ilgili otomatik bilgi alacaklarını hatırlatan Mişustin, “Eğer vatandaşlar kendiliğinden beyanda bulunmamışlarsa problem yaşayacaklar. Bu noktada kimseye ayrıcalık ve istisna yok” dedi.

Rusya vatandaşlığı alan çok sayıda Türk ve Türkiye’de ikamet eden çok sayıda Rus vatandaşı için konu önem ve öncelik taşıyor. Rusya kanunlarına göre, yurt dışındaki hesabın yılbaşı ve yıl sonu arasındaki başlangıç değeri, giren-çıkan miktar ve bakiye gibi ayrıntılarının da doldurlacak form ile resmi makamlara bildirilmesi gerekiyor. Ayrıca faiz ve kira gelirlerinin de beyanı şart koşuluyor.

Bu arada bazı uzmanlar, sadece Rusya vatandaşlarının değil, Rusya’da “daimi oturma izni” ile yaşayan yabancıların da yurt dışındaki hesaplarını beyan etmeleri gerektiğini, bu konu etrafında çok sayıda soru işareti olduğunu vurguluyor. Ayrıca şu aşamada beyan edilmemiş hesaplar için idari cezanın düşük olması da, beyandan kaçınılmasında bir etken olarak değerlendiriliyor. Diğer yandan yurt dışındaki beyan edilmemiş bir hesaptan Rusya’ya döviz yollandığında bunun “yasadışı döviz operasyonu” olarak değerlendiriliği meblağın en az yüzde 75’ine vergi cezası olarak el konulmasına dair uygulamalar da medyaya yansımaya başladı.

Teorik olarak CRS (Common Reporting System - Ortak Bildirim Sistemi) ile 1 Ocak 2018’den itibaren bilgiler otomatik paylaşılacak. Türkiye ve Rusya’daki bankalarda bulunan yurt dışı yerleşiklerin hesapları önce bankalar Maliye'ye , Maliye de anlaşmalı ülkelere bildirecek. Hangi ülkeler karşılıklılık anlaşması imzaladıysa onlar paylaşımda bulunacak. Bu ülkelere bakanlar kurulu karar verecek. Henüz Türkiye ve Rusya’nın kimlerle ikili anlaşma imzaladığı açıklanmış değil.

Uygulamanın pratikte nasıl sonuçlar doğurabileceği kaygıyla bekleniyor. Tartışma konusu olan bir görüş şöyle: “Rusya’da yıllarca çalışıp kazandığı parayı Türkiye’deki bir bankaya yatıran Rusya’dan vatandaşlık ya da daimi oturma izni almış bir kişi, otomatik bilgilendirme sonucu Rusya bundan haberdar olursa ve beyanda bulunmamışsa, hesabındaki paranın yüzde 75’ine varan oranda ceza ödemek zorunda kalabilir. Bilmemek ya da ciddiye almayarak beyandan kaçınmak vahim sonuçlar doğurabilir. Sistem tam olarak işlerse, geç de olsa beyanda bulunmak kaçınılmaz olabilir.”

Şimdi bu karmaşık konuda, hem Rusya’da hem de Türkiye’de resmi kurumların, birlik ve derneklerin vatandaşları, üyelerini bilgilendirecek açıklamalar yapmaları, uzman görüşlerini yansıtmaları bekleniyor.

Bu arada AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, OECD ülkeleri arasında imzalanan ve 1 Ocak 2018’de yürürlüğe girecek olan “Otomatik Bilgi Transferi” Anlaşmasıyla ilgili bilinmeyenleri Türkiye Gazetesi’ne değerlendirdi. Otomatik Bilgi Transferi konusunda kamuoyunda çok fazla bilgi kirliliği oluştuğunu ve vatandaşlarımızın endişelendirildiğine dikkat çeken Yeneroğlu, OECD Vergi Konularında Karşılıklı İdari Yardımlaşma Sözleşmesi kapsamındaki Otomatik Bilgi Değişimi Anlaşmasının vergi kayıp ve kaçağı ile mücadele etmek maksadıyla imzalandığını vurguladı.

– Türkiye’nin de tarafı olduğu OECD ülkeleri arasında imzalanan Otomatik Bilgi Transfer Sistemi Anlaşması konusunda kafalarda hala soru işaretleri bulunmaktadır. Bu anlaşma tam olarak neyi kapsamakta, hangi bilgiler paylaşıma açılmaktadır?

Yeneroğlu: OECD tarafından geliştirilen 3 Kasım 2011 tarihinde imzalanan “Vergi Konularında Karşılıklı İdari Yardımlaşma Sözleşmesi” vergi kayıp ve kaçağı ile mücadele etmek maksadıyla ülkemiz dışında diğer birçok ülke tarafından da imzalanmıştır. Sözleşme, taraf ülkeler arasında bilgi değişimini, eş zamanlı vergi incelemelerini, yurt dışı vergi incelemelerini, tahsilatta yardımlaşmayı ve tebligat yöntemleri ile işbirliği yapılmasını öngörmektedir.

Türkiye’de sözleşmeye ilişkin “Vergi Konularında Karşılıklı İdari Yardımlaşma Sözleşmesinin Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun” 20.05.2017 tarih ve 30071 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Bununla birlikte Türkiye, bazı çekincelerle sözleşmenin kapsayacağı vergileri gelir, kurumlar ve katma değer vergileri ile sınırlı tutmuştur.

Bu sözleşmeyle yabancı ülkelerde mukim kişilerin ve bu kişilerin kontrol ettikleri kuruluşların, Türkiye’deki finansal kuruluşlarda tuttukları finansal hesaplarına ilişkin bilgilerin karşılıklı bildirimi öngörülmektedir.

– Kişisel bilgilerin gizliliği ile ilgili anlaşmaları ve kanunları bilmek her vatandaşın anayasal hakkıdır. Sosyal yardım alsın ya da almasın kendileri ile ilgili kişisel bilgilerin, banka hesap detaylarının ve malvarlığı bilgisinin başka ülkelerle paylaşılıp paylaşılmayacağını bilmek de her vatandaşın yasal hakkıdır. OECD ülkeleri arasında imzalanan Otomatik Bilgi Transfer Sistemi Anlaşması bu mahremiyeti ortadan kaldırıyor mu?

Yeneroğlu: Uluslararası bir sözleşmeden bahsediyoruz. Değindiğiniz husus bağlamında ülkemizde ayrıca kişisel verilerin korunmasıyla ilgili özel bir kanun var. Sözleşme ile bu kanun arasındaki ilişkiyi detaylıca incelememiz gerekir. Mesela bu kanunun beşinci maddesinde ‘kişisel veriler ilgili kişinin açık rızası olmaksızın işlenemez’ hükmü vardır. Ancak burada bazı istisnalar söz konusudur. Dokuzuncu maddedeyse kişisel verilerin ilgili kişinin açık rızası olmaksızın yurt dışına aktarılamayacağı ifade edilmekte, hangi şartlarda paylaşımın mümkün olabileceği belirtilmektedir. Örneğin verilerin paylaşılacağı ülkede, bilgilerin yeterli derecede korunup korunmayacağı önemli bir kriterdir.

Ayrıca bu yasa yurt dışında bilgi aktarımı konusunda Kişisel Verileri Koruma Kuruluna kilit görev vermiştir. Kurul yapacağı çalışmalar doğrultusunda bilgilerin paylaşılabileceği ülkeleri tespit etme yetkisine sahiptir. Ancak herhalükarda şunu unutmamak gerekir: OECD Vergi Konularında Karşılıklı İdari Yardımlaşma Sözleşmesi’nin Otomatik Bilgi Değişimi başlığını düzenleyen 6. Maddesi; otomatik paylaşım yönteminin ikili anlaşmalarla belirleneceğini hükme bağlamıştır. Dolayısıyla otomatik paylaşım talebinde bulunan ülkeye ilişkin veri paylaşımında bir sakınca görülmesi halinde Türkiye’nin veri paylaşmama hakkı da bulunmaktadır.

– Banka bilgilerinin yanında tapu, hisse senedi, resmi ve özel sigortalar, araç kayıtları da bu kapsamın içinde midir?

Yeneroğlu: Otomatik bildirim mevduat kuruluşu, yatırım kurumu ve belirli sigorta şirketlerindeki finansal hesaplara yöneliktir. Gayrimenkul, tapu, hisse senedi araç kaydı gibi hususlarda bir paylaşım söz konusu değildir. Ayrıca emeklilik fonları, emeklilik ya da emekli maaşı hesapları ve emeklilik dışı tasarruf hesapları da kapsam dışındadır.

– Paylaşılacak bilgiler geçmişe yönelik olarak da bir paylaşım olacak mı? Olacaksa bu geçmişe yönelik paylaşımın sınırı nereye kadardır?

Yeneroğlu: Anlaşmanın yürürlüğe gireceği tarihten öncesine yönelik bir bildirim olmayacaktır. Bunun için hangi ülkelerle hangi kapsamda karşılıklı bildirimin yapılacağının netleşmesi gerekir. Kamuoyunda dolaştığı gibi herhangi bir ülke ile bu anlaşmadan hareketle otomatik bilgi paylaşımı söz konusu değildir. Hangi ülke ile bilgilerin paylaşılacağı hususu ilgili ülke ile karşılıklı anlaşmaya tabidir. Bu 6. Maddede açıkça belirtilmektedir. Uzman iddiası ile kamuoyunda vatandaşımızı endişelendirenlerin bazıları anlaşmayı okumamış gibi.

– Bu bilgilere ilgili ülkeler; otomatik olarak mı, Türkiye’den bilgi istemek sureti ile mi yoksa sadece mahkeme kararları veya adli takip üzerine mi ulaşabileceklerdir?

Yeneroğlu: Türkiye’deki finansal kuruluşlar Türkiye’de mukim olmayan yabancı kişi ve kurumların mali hesaplarını önce Türk Maliyesine, Türk Maliyesi de diğer ülkelerin mali otoritelerine bildirecektir. Aynı zamanda Türk vatandaşlarının yurt dışındaki finansal hesapları diğer ülkelerin finansal kuruluşları tarafından önce kendi vergi dairelerine oradan da Türk Maliyesi’ne ayrıca bildirilecektir. Bilgi paylaşımı talep üzerine veya otomatik olarak yapılabilir.

– T.C Anayasası’nın 62. maddesine göre Devlet, yurt dışındaki vatandaşlarının haklarını korumakla mükelleftir. Bu çerçevede vatandaşlara gerekli bilgilendirmelerin yapılması ve cezai takibata uğramalarının önüne geçilmesi gerekmektedir. Bu konuda hükümetimizin bir çalışması var mı? Neler yapılıyor?

Yeneroğlu: Bahse konu olan sözleşme kapsamında bilgilerin sadece vergi amaçlı kullanılabileceği yer almaktadır. Bu amaç dışında kullanılması sözleşmeye aykırıdır. Bu kapsam dışındaki kullanımlar Türkiye’nin yazılı izni alınmadan paylaşılamaz ve ispat aracı olarak kullanılamaz. Bu durumda Türkiye’ye ve yaşanılan ülkedeki ilgili makamlara bilgi verilebilir ve gerektiğinde dava açılabilir.

– 1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe giderecek olan OECD ülkeleri arasında imzalanan Otomatik Bilgi Transfer Sistemi Anlaşması ne tür kolaylıklar getirecek? Vatandaşımızın aleyhine olabilecek mahrem bilgiler nasıl saklanacak? Bu konudaki vatandaşımızın tedirginliği nasıl giderilecek?

Yeneroğlu: Öncelikle bilgi paylaşımının hangi ülkelerle nasıl olacağını henüz netleşmemiştir. Sözleşmede yukarıda değinilen temel hususlara yer verilmektedir. Bunun ötesinde şu aşamada bir şey söylemek mümkün değildir."

12.2.2019

Paylaş
İlgili Haberler
ANKET
Türkiye'nin S-400 anlaşmasından vazgeçme ihtimali var mı?

Kim Jong-un Putin'e geliyor
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in nisan ayı bitmeden Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’la Rusya’da bir araya geleceği belirtil
Devamını oku... "Mir" Türkiye'de çalışmaya başladı
Rusya'nın Batı yaptırımları sonrası gündeme getirip hızla hayata geçirdiği, Visa ve Mastercard'ın muadili sayılan milli  ödeme sistemi "Mir&
Devamını oku...
Rus medyasında İmamoğlu
Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını alarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olması Rus medyasında da geniş yer aldı. Eho Moskvı radyosu
Devamını oku... Norveçli casusa 14 yıl hapis
Rusya’da casusluk iddiasıyla yargılanan Norveç vatandaşı 14 yıl hapis cezasına çaptırıldı. Avukatı, temyiz itirazında bulunmayacaklarını, m
Devamını oku...
KOBİ’ler için memorandum imzalandı
Rusya Federasyonu Küçük ve Orta Ölçekli Girişimleri Geliştirme Federal Konsorsiyumu Anonim Şirketi ile Rus ve Türk İşadamları Birliği arasında tecrübe
Devamını oku...
Rusya’da potansiyeli en yüksek bölgeler
İş dünyası için önemli rapor: Sberbank, Rusya’nın mali açıdan en istikrarlı ve ekonomik büyüme potansiyeli en yüksek bölgelerini belirledi. Bank
Devamını oku...
Rusya'da halkın en büyük korkuları
Doğalgaz patlması, sokak köpekleri, enflasyon.... Rusya’da yapılan bir ankette ülke halkının en fazla tedirginlik duyduğu konular blelirlendi. K
Devamını oku...
Rusya inşaat pazarında umut
Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), Türk inşaat sektörünün son 25 yılda damgasını vurduğu Rusya pazarı ile ilgili "umutlu sinyal" verdi. TMB
Devamını oku...
İnternete 'demir perde' inebilir mi?
"Ulusal güvenlik" gerekçesiyle kendi internet ağını kurmak için harekete geçen Rusya’da bu konuyla ilgili yasa tasarısı önceki gün Dum
Devamını oku...
ENKA 'Moskova'nın büyükleri' listesinde
Moskova’da en fazla ticari emlak sahibi olan şirketler açıklandı. Önde gelen emlak şirketlerinden Knight Frank’ın verilerine göre, listeni
Devamını oku...
Rusya'nın İmamoğlu'na bakışı
31 Mart yerel seçimlerinin sonuçları pek çok ülkede olduğu gibi, son dönemde Türkiye ile yakın ilişki içinde bulunan Rusya’da da tartışılıyor ve
Devamını oku...
Rönesans'tan Rusya’ya hastane hamlesi
Türkiye’de dört "şehir hastanesi” projesini gerçekleştiren Rönesans Holding, bu deneyimini Rusya’ya taşıyacak önemli bir anlaşm
Devamını oku...
 
©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved