Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Rus bankalar Merkezi'in stres testinden geçti: "Kriz de olsa ayakta kalırlar"

Rusya’daki bankaların, sermaye yapısı itibarıyla olası bir krize karşı dayanıklı oldukları açıklandı. Bu yargıya, Rusya Merkez Bankası tarafından Batılı ülkelerdekinden örnek alınarak yapılan “stres testi” sonucunda varıldı.

Bankanın yayınladığı rapora göre, bankalar ile  1 Ocak 2012 itibarıyla yapılan stres testinde, özellikle Avrupa’da hala tehdit yaratan bankacılık sektörü sıkıntılarının Rusya’ya olası etkileri araştırıldı. Gelecek bir yıllık dönem için bankalar “sağlam” bulundu.

Rusya ekonomisinde büyümenin yavaşlaması, petrol fiyatlarında yüzde 15-20 düşüş içeren “kötümser” senaryo ve  ekonomik büyümenin tamamen durmasını içeren “en kötü senaryo” için bankaların olası kayıpları incelendi.

Buna göre “kötümser” senaryo gerçekleşirse  Rus bankalarının 2012’de 1,4 trilyon ruble (toplam sermayelerinin yüze 27’si), “en kötü senaryo” gerçekleşirse 2 trilyon ruble (toplam sermayelerinin yüze 37’si) kaybetmesi sözkonusu. Ancak bu bile bankacılık sektörünün atatabileceği bir kayıp olarak hesaplanıyor.

En büyük kaybın iki senaryo için 1.1 ila 1.6 trilyon ruble ile kredilerde yaşanması bekleniyor.

12.5.2012

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Yıl sonu gelirken, işiniz açısından 2019, bir yıl öncesine kıyasla nasıl geçti?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi