Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

"Putin bırakabilir, 2 halef adayı var"

Başkan Putin son referandumla 2024'ten itibaren 12 yıl daha kesintisiz iktidar için 'anayasala zemin' hazırlamışken, bu hakkı kullanmayıp dönemi sonunda iktidarı bırakabileceği düşüncesinde olanlar da var. Bu görüşü savunanlar, "Putin anayasa değişkliğini daha seçime 4 yıl varken hızla yaptırdı, çünkü ülkede şimdiden halef arayışı ile sistemin kilitlenmesini istemiyor, son anda sürpriz yapıp çekilebilir" açıklaması yapıyor. 

İşte bu ortamda, "Rusya'nın BBC'si" diye anılan haber radyosu Eho Moskvı'nın (Moskova'nın Yankısı)  genel yayın yönetmeni Aleksey Venediktov, Vladimir Putin'den sonra başkanlık koltuğuna kimin oturacağına dair tahminini açıkladı.

Ukraynalı bir gazetecinin Youtube kanalına konuk olan Venediktov'a göre, Putin'in halefi ya şu anda Dış İstihbarat Servisi'ni yöneten, eski Duma Başkanı Sergey Narışkin, ya da eski başkan ve başbakan Dmitri Medvedev olacak.

Ünlü gazeteci, bu iki ismin "Putin'in çevresinde ona en sadık olan kimseler olduğunu" ve Putin'in şu anda her iki ismi de "yedekte tuttuğunu" söyledi.

Venediktov iddiasına kanıt olarak Narışkin'in şu anda her türlü eleştirinin dışında tutulmasına dikkat çekti.

Bu formulün "iktidardan tamamen ayrılmak" anlamına gelmeyeceği, Putin'in vitrine çıkmadan geri planda ülkeyi yönetmesi için uygun bir formul olacağı iddiaları medyada sık sık dile getiriliyor. Bunun için Politbüro benzeri bir Devlet Konseyi uygulaması getirileceği de savunuluyordu.

Bu arada gazeteci Venediktov  ayrıca, yeni hükümetin de Moskova Belediyesi içinden çıkacağı tahminini ileri sürdü.

8.7.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi