Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Petrol fırladı, dolar kuru 6 Marttan bu yana ilk kez 70 rublenin altında

Petrol fiyatlarındaki yükselişe paralel olarak ruble de dolara karşı hızlı değer kazanmaya devam ediyor. Brent petrolün varil fiyatı 38 dolara yükselirken kur da 6 Marttan bu yana ilk defa 70 rublenin altına indi.

1 Haziran sabah 10:00 itibarıyla Moskova piyasasında dolar 69,89 rubleden işlem gördü. Euro kuru da yüzde 0,09'luk düşüşle 77,86 rubleye geriledi.

Konuyu haberleştiren RBC gazetesi, OPEC+ toplantısının beklenenden bir hafta erken gerçekleşeceği haberlerinin piyasalarda olumlu bir etki yarattığını yazıyor. Toplantıyı erkene alma önerisi Cezayir'den gelmişti.

OPEC+ ülkelerinin petrol üretimini kısma anlaşmasının 1 Mayıs tarihinde yürürlüğe girmesinden sonra petrol fiyatları istikrarlı bir yükseliş trendine girdi. Bu trend de Rusya'nın para birimi rublenin değer kazanmasını sağlıyor.

Piyasaların beklentisi yakın gelecekte trendin devam edeceği yönünde. RBC'ya konuşan uzmanlar dolar kurunun 68 rubleye kadar düşeceğini tahmin ediyor. Ancak orta vadede Amerikan para biriminin değer kazanmaya devam edeceğini ve kurun asıl değerinin 71 ruble seviyesinde olması gerektiğini düşünen ekonomistler de var.

1.6.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi