Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da ev kadınlarına krizde asgari ücret önerisi geldi, geldiği gibi gitti!

Rusya'da halkı ekonomik krizde devletin fonlarında biriken paralarla destekleme projeleri gündemden düşmüyor. Vladimir Jirinovski'nin partisi LDPR, ev kadınlarına her ay asgari ücrete denk ödeme yapılması yönünde bir teklif hazırlayarak parlamentonun alt kanadı Duma'ya sundu. Duma'da 1 Haziranda görüşülecek olan teklif, Rusya hükümeti anında karşı çıkınca şansını kaybetti. 

Rusya'da MROT tabir edilen asgari ücret 12 bin 130 ruble, yani 1180 TL.

Rusya kanunlarına göre temizlik, yemek yapma, çocuklara ve yaşlılara bakma gibi işleri üstlenen aile bireyleri "hane halkı yöneticisi", ya da ev hanımı sayılıyor. 

LDPR'nin teklifinde ailenin kişi başı gelirinin yaşanan bölgedeki asgari geçim sınırının iki katından fazla olmaması şartı aranması ve ailede sadece bir bireyin uygulamadan yararlanması istendi. 

Teklifi hazırlayan milletvekillerinden Yaroslav Nilov RİA ajansına verdiği demeçte uygulamanın "toplumdaki sosyal istikrarın korunmasına" hizmet etmesini umduklarını söyledi.

Ancak medyaya yansıyan haberlere göre hükümet teklifi "popülist" buldu ve "gerçekleşme ihtimali olmadığını" vurguladı. Buna gerekçe olarak bütçede yeterli para olmaması gösterildi. Hükümet sıcak bakmadığı için, yasa teklifinin Kremlin'in partisi Birleşik Rusya'nın desteğimi alma ve kabul edilme ihtimali kalmadı.

 1.6.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi