Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

"Göçmensiz ürünler tarlada kalacak"

Rusya’da salgında sınırların kapatılması nedeniyle yurt dışından mevsimlik işçilerin gelememesinin, tarım sektöründe iş gücü açığına yol açabileceği endişe gündemde.

Kremlin’e bağlı Ulusal Ekonomi ve Kamu Hizmeti Akademisi, tarım sektöründe çalışan yabancı mevsimlik işçilerin sayısının 500 bin civarında olduğuna, salgın nedeniyle sınırların kapatılmasının sektör için risk yarattıına dikkat çekti. Kuruluş, sınırların kapalı olmasına rağmen yurt dışından mevsimlik işçilerin Rusya’ya girişlerine özel-süreli izin verilmesi çağrısı yaptı. 

Yemiş Üreticileri Birliği Başkanı Pavel Grudinin, göçmen işçilerin ülkeye girişinin sağlanmaması halinde, büyük üreticilerin hasatlarının yüzde 80 azalabileceği, sektörün 1,5 milyar ruble kayba uğrayabileceği uyarısında bulundu.

“Göçmenlerin yerine öğrenciler çalışacak”

Business FM’in sorularını yanıtlayan Grudinin, “Sınırların kapatılması nedeniyle göçmenler çalışmaya gelemiyor. Bu nedenle enstitülerle görüşerek, öğrencilerin bizde staj yapmaları ya da işlere yardımcı olmaları için anlaşmaya varmaya çalışıyoruz. Ağır bir iş. Göçmenlerin dahi hepsi sekiz saat boyunca tarlada, yakıcı güneşin altında çalışamıyor” dedi.

Almanya gibi bazı ülkelerin, “yeşil koridor” oluşturarak, çiftliklerde çalışmaları için örneğin Romanya’dan uçaklarla göçmenleri getirdiğini ve karantina süresini geçirmelerinin ardından çalışmalarını sağladığını belirten Grudinin, Rusya’nın da benzer uygulamaları hayata geçirmesi gerektiğini söyledi.

27.5.2020


Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi