Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Petrolden sonra doğal gazda da 'eksi fiyat' ihtimali: Rusya nasıl etkilenir?

Petrolün yaşadığı fiyat şokunun ardından, koronaviüs salgınının neden olduğu ekonomik kriz nedeniyle Avrupa’da doğal gaz fiyatlarının sıfır seviyesinin altına inebileceği uyarısı yapılıyor. Reuters ajansına konuşan doğal gaz satıcıları, piyasada arzın talebin çok üstünde kalması halinde depolama sorunu başlayacağını ve fiyatların eksiye düşebileceğini öngördü.

Doğal gaz fiyatının sıfır seviyesinin altına inmesi satıcıların alıcılara ellerindeki doğal gazdan kurtulmak için para ödemesi ya da ücretsiz sevkiyat yapması anlamına geliyor.

Finans Üniversitesi bünyesindeki Ulusal Enerji Güvenliği Vakfı uzmanı Stanislav Mitrahoviç, Business FM’e yaptığı değerlendirmede, Avrupa’da doğal gaz fiyatlarının eksiye düşmesine neden olabilecek şartların mevcut olduğunu söyledi.

Bu durumda Gazprom’un da zarara uğrayabileceğini belirten uzman, “Ancak Gazprom’un hayatta kalma şansının rakiplerine göre daha yüksek olduğunu düşünüyorum. Çünkü Rusya’da doğal gaz çıkarma maliyetleri düşük, boru hatlarından sevkiyatlar, sıvılaştırılmış doğal gaz taşınmasına göre daha ucuz. Ayrıca Gazprom’un Rusya hükümetinden yardım alma şansı var. Şirketin sözleşmelerinin çoğu uzun vadeli. Uzun vadeli sözleşmelerde fiyatlar, borsaya göre daha yüksek” tahmininde bulundu.

26.5.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Moskova'da izolasyon önlemlerinin kaldırılmasını nasıl buluyorsunuz?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi