Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Koronavirüs etkisi: Rus Ural petrolünün fiyatı 5 ay sonra Brent'i geçti

Koronavirüs salgını ve Opec+ anlaşması sonrası Avrupa’da Rus Ural petrolünün fiyatı uzun bir aradan sonra Brent petrolün üzerine çıktı. Normal şartlarda Kuzey Deniz petrollerine (Brent, Forties, Oseberg, Ecofisk, Troll) göre daha düşük fiyata satılan Rus Ural petrolü, OPEC+ anlaşması sonrası Rus şirketlerinin arzı azaltmasının ardından daha pahalı hale geldi.

RBK’nın haberine göre, Ural petrolün Rotterdam’a CIF (navlun ve sigorta bedeli dahil) varil fiyatı 24 Nisan tarihinde 0,68 dolar artışla 16,39 dolara yükseldi. Böylece Ural petrolün varil fiyatı 2019 Kasım döneminden sonra ilk defa Brent’in 1,05 dolar üzerine çıktı. 

Rus Ural petrolünün, Kuzey Denizi petrollerine göre daha ağır ve kükürt oranının fazla olduğu, dolayısıyla Ural marka petrolden daha az benzin ve nafta üretildiği belirtiliyor. 

Koronavirüs salgını nedeniyle benzin tüketiminin azalması Kuzey Denizi petrollerine talebi düşürürken, Ural’ın da dahil olduğu ağır petrol türlerinden üretilen dizel yakıtlara olan talep ise artışa geçti. 

OPEC+ anlaşması nedeniyle Rusya’dan petrol ihracatının azaltılması da Avrupa’da Ural petrolün fiyatının artmasına yol açan nedenlerden biri olarak gösteriliyor.

Ural petrolünün fiyatı Rusya’da kamu bütçesi için hayati öneme sahip. 2019 yılında Rusya’nın bütçe gelirlerinin üçte birinden fazlasını (6,8 trilyon ruble) petrol ve petrol ürünleri ihracat vergileri oluşturdu. 

Rus petrolünün varil fiyatının 15 doların altına düşmesi vergileri sıfırlarken, ülke bütçesine büyük darbe vuruyor. 

Deutsche Bank ekonomistleri, Ural petrolün varil fiyatının iki yıldan fazla süre 15 dolar ya da altı yıl boyunca 30 dolar seviyesinde seyretmesi halinde, ülkenin “kara gün parası” olan Ulusal Refah Fonu kaynaklarının tükeneceğini öngörüyor.

27.4.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi