Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

DSÖ "İniş trendi başladı" dedi, 12 Mayıs'tan sonra kademeli normalleşme

Rusya'da Kovid-19 salgında "pik nokta"ya gelindi mi? Dünya Sağlık Örgütü'nden yapılan son açıklama bu beklentileri güçlendirdi. RIA'nın haberine göre DSÖ, Moskova merkez, Moskova oblast ve St. Petersburg'da yeni vakalarda azalma trendi gözlendiğini duyurdu. 

DSÖ Rusya Direktörü Melita Vuynoviç, sözkonusu üç bölgeden gelen haberlerin "salgının temposunda düşüşe" işaret ettiğini, ancak diğer bölgeler için henüz aynı iyimserliği paylaşmadıklarını söyledi.

Vuynoviç, "Elbette er ya da geç, alınan bu önlemler sayesinde Rusya platoya gelecek ve Kovid-19 vakaları azalmaya başlayacak" dedi.

Bu arada Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) Başkanı Anna Popova, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle ülkede uygulanan kısıtlamaların 12 Mayıs’tan itibaren kademeli olarak kaldırılabileceğini belirtti.

Kısıtlamaları şimdi kaldırmanın zamansız olacağını kaydeden Popova, Rossiya 24 televizyonuna açıklamasında, “Bilim insanlarıyla görüşüyoruz, onlar da aynısını söylüyor” dedi. Sputnik'in haberine göre Rusya’da, vatandaşların 1 Mayıs Bahar Bayramı ve 9 Mayıs Zafer Bayramı’nı evlerinde geçirmesi halinde salgının yayılmasında artıştan kaçınılabileceğini dile getiren Popova, Rusların iki kuluçka dönemini geçirdiğini, fakat sadece üçüncüsü bittikten sonra normal hayata dönüşünün konuşulabileceğini kaydetti.

Salgının başında vaka sayısındaki artışın günlük yüzde 30’larda olduğunu Popova, şimdilerde bu rakamın yüzde 10’unun altına düştüğünü bildirdi.Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi