Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Koronavirüse karşı kim bütçesinden ne kadar pay ayırdı? Rusya geride

“Rusya’da devlet bugünkü krizin boyutunun farkında değil. Koronavirüs salgınıyla mücadele önlemlerine ayrılan bütçe GSYH’nin yüzde 3’ünü geçmiyor.” FBK Grant Thornton toplantısına katılan ekonomistler bu görüşü dile getirdi.

RBC’nın haberine göre, Rusya’nın koronavirüsün etkileriyle mücadeleye GSYH’nin yüzde 2-3’ü oranında kaynak ayırdığına dikkat çeken Yüksek Ekonomi Okulu Öğretim Görevlisi Profesör Oleg Viyugin, “Rusya ekonomisine 3-4 trilyon ruble daha nakit desteği gerekiyor. Devlet almaya alıştı, ancak dağıtmaya alışamadı. Ama eğer şimdi şirketlere yardım edilmez ve istihdam korumazsa, bunun sonucunda ekonominin toparlanması çok ağır ve zor olacak” uyarısında bulundu.

Moskova Devlet Üniversitesi Ekonomi Fakültesi Öğretim Görevlisi Oleg Buklemişev de Rusya devletinin krizin boyutlarını doğru değerlenirmediğini  savundu.
 
Uzmanlar, salgın önlemi olarak ABD’de GSYH’nin yüzde 10,5’i, Avustralya’da yüzde 9,7’si, Kanada’da yüzde 6’sı, Japonya’da yüzde 4,9’u seviyesinde kaynak ayrıldığına dikkat çekti. 

Rusya’da hükümet krizle mücadele için 1,4 trilyon ruble (18,5 milyar dolar) kaynak ayırırken, petrol fiyatlarındaki sert düşüşe rağmen 2020 yılı bütçe giderlerinde de kesintiye gitmeme kararı almıştı.

8.4.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya sınırları en erken ne zaman açılabilir?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi