Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya'da karantina günlerinde mermi ve beyzbol sopası satışlarında patlama

Rusya’da koronavirüs salgınına karşı alınan karantina önlemlerinin ardından iginç bir veri: Mermi ve beyzbol sopası satışlarında adeta patlama yaşanıyor. Rusya genelindeki online satışlarla ilgili veriler sunan ”Platforma OFD” uygulamasının aktardığı rakamlara göre, 9-22 Mart tarihleri arasında ülkede mermi satışları yüzde 130 arttı. Aynı dönemde beyzbol sopası satışlarında da yüzde 29 artış oldu.

RBK’nın haberine göre, Rusya vatandaşlarının mermi satın almak için harcadıkları ortalama para da geçen yılın aynı günlerine göre yüzde 53 artarak 2 bin 480 rubleye (32 dolar) yükseldi. Beyzbol sopası satışarında da bu rakam yüzde 11 artışla 405 rubleye çıktı.

Uzmanlar, mermi satışlarındaki artışın büyük ölçüde, ateşli silah sporlarına merak duyan kişilerin, kur değişmi nedeniyle fiyatların artabileceği endişesiyle mermi stoklamasından kaynaklandığını tahmin ediyor. Kriz dönemlerinde genelde mermi satışlarının arttığına da dikkat çekiliyor.

Beyzbol sopası satışlarındaki artışın ise Rusya vatandaşlarının kriz döneminde savunma güdüleriyle bu ürüne yönelmesinden kaynaklandığı düşünülüyor. 

"Güvensizlik dönemleri göstergesi" olarak nitelenen beyzbol sobası satışlarına dair 2016'da TürkRus.Com'da yayınlanan bir haberi de yeniden hatırlayalım:

Rusya’da 500 bin beyzbol sopası ve sadece '1 adet' eldiven satıldı!

Rus Tass ajansına dayanarak bazı sitelerde yer alan bu haber üzerinde düşünmeye değer: Rusya’da son iki yılda 500 bin kadar beyzbol sopası satılmış. İlk bakışta bu rakam, beyzbol sporuna ilginin Rusya’da inanılmaz bir patlama yaşadığı kanaati uyandırıyor. Ancak kazın ayağı hiç de öyle değil. 500 bin sopaya karşılık, sadece 1 adet (yazı ile bir) beyzbol eldiveni satılmış! Bu durumda “katı gerçek” ortaya çıkıyor: Rusya’da beyzbol sopaları bu spora olan ilgi ve sevgiden değil, “ruhsatsız silah” kontenjanında muamele gördüğü için çok satılıyor. Özellikle trafikte çıkabilecek olası kavgalara karşı bir çok sürücünün arabasında beyzbol sopasını bulundurduğu ve sık sık kullandığı bildiriliyor. Yoksa beyzbol sporu Rusya’da yağlı güreşten daha popüler değil!

26.3.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi