Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

"Rusya ABD'nin önünü kesmek için OPEC'le kumar oynadı, risk var"

Piyasalarda yaşanan ilk büyük çokun ardından petrol fiyatları az da olsa topralanma işaretleri veriyor. Brent petrolünün varil fiyatı 27-28 dolar civarında seyrederken, buna karşın Rusya'da üretilen Ural marka petrolün çok daha ucuz olmasına rağmen alıcı bulamadığı iddia ediliyor. 

Suudi Arabistan'ın ardından Rusya da günlük üretimi arttıracağını açıklamıştı, ancak uzmanlar müşteri bulunamayan bir piyasada üretimi arttırmanın anlamsız olduğu görüşünde. Ekonomist Andrey Neçayev, Rusya'nın ABD kaya petrolünün önünü kesmek için OPEC'le kumar oynadığını ve şimdi kaybetme riski ile karşı karşıya olduğunu söyledi. 

Uzmanlara göre, petrol piyasası bir kere daha fiyat düşüşü ile altüst olma tehlikesi ile karşı karşıya. Koronavirüs salgınının yayılması ile birlikte dünya genelinde kara, hava ve deniz yolu taşımacılığının yavaşlaması petrol talebini olumsuz etkiliyor. Rystar Energy'den Artyom Çen, rezerv fazlası ve depolama problemleri nedeniyle petrolün "eski fiyatı" dahi görebileceği kanısında.

Öte yandan, Reuters'in görüşüne başvurduğu sektörel gözlemciler Suudi Arabistan'ın söz verdiği gibi üretimi arttırdığına dair bir emare göremediklerini belirtiyor. Hatta ülkenin petrol ihracatında kısmi de olsa düşüş söz konusu.25.3.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronavirüs yüzünden evde çalışma düzenine geçtiniz mi?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi