Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da halkın birikimlerinde rekor düşüş: 4 yılın en düşüğünde

Ortalama bir Rusya vatandaşının ayda kenara koyabildiği para miktarı 6 bin 600 ruble, yani 546 TL. Bu miktar ortalama gelirin yüzde 18,8'ine karşılık geliyor. Uluslararası danışmanlık ve denetim şirketi FinExpertiza'nın araştırmasına göre, söz konusu oran, son 4 yılın en düşük seviyesine gerilemiş durumda.

Bu oranın en yüksek hesaplandığı yerler Çukotka ve Nenets özerk bölgeleri olurken, başkent Moskova'da yaşayanlar gelirlerinin yüzde 25'ini, yani 17 bin 700 rubleyi birikim olarak kenara koyabiliyor. St. Petersburg'da ise bu oran ülke ortalamasının altında: yüzde 18.

Konuyu haberleştiren İzvestiya gazetesinin görüşüne başvurduğu uzmanlar, halkın birikim gücündeki düşüşü reel gelirlerin bir türlü artmamasına ve enflasyona bağlıyor. Asıl endişe ise koronavirüs salgını ve petrol fiyatlarındaki çöküşle birlikte bu olumsuz eğilimin daha da derinlik kazanması. Zira mevcut ortamda hükümetin ekonomik büyüme yaratması beklenen ulusal projeleri hayata geçirmesi hiç de kolay değil.

Ekonomik faaliyetlerin yavaşlaması sonucu bu yıl reel gelirlerdeki düşüşün yüzde 0,5 ile 2,5 arasında olabileceği, işsizliğin de yükselişe geçebileceği belirtiliyor. 

25.3.2020

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronavirüs yüzünden evde çalışma düzenine geçtiniz mi?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi