Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rus uzmanlar uyardı: Telefona uygulama yerine nasıl 'bela' yükleniyor?

Rusya'da bilişim güvenliği uzmanları telefon kullanıcılarını zararlı yazılımlara karşı bir kere daha uyardı. İzvestiya gazetesine bilgi veren Group-IB yetkilileri, Android kullanıcılarının karşılaştığı vakaların yüzde 90'ının legal "Store"lar yerine "browser" üzerinden uygulama yüklenmesinden kaynaklandığını söyledi.

Buna göre, bilişim dolandırıcıları kendi internet sitelerinin aramalarda üstte çıkması için arama motoru şirketlerine reklam veriyor. Uygulamaların resmi siteleri yerine dolandırıcılara ait sitelerin kullanılması ise telefona zararlı yazılım bulaşmasına neden oluyor.

Dikkatli olunması gereken bir diğer yöntem de Store'lara yüklenen "fake" uygulamalar. Uzmanlar Google Play'in 2017 yılında popüler sosyal ağ uygulaması VK'nın 85 sahte kopyasını tespit ettiğini hatırlatıyor.

En çok risk altında olanlar Android kullanıcıları. Bununla birlikte iOS kullanıcıları da zaman zaman korsanların kurbanı olabiliyor.

Dikkatli yaklaşılması gereken bir diğer uygulama türü de cihaza uzaktan erişim imkanı veren teknik destek uygulamaları. Korsanlar bu uygulamalar sayesinde cihazın ekranına dahi erişebiliyor.

Korsanlara karşı korunmada anti-virüs yazılımlarının yardımı dokunsa da, uzmanlara göre, kullanıcıların "detaylara dikkat etmesi" kendilerini pek çok tatsız durumdan kurtarabilir. En çok dikkat edilecek husus ise yüklenen uygulamanın hangi izinleri talep ettiği.

26.2.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Moskova'da izolasyon önlemlerinin kaldırılmasını nasıl buluyorsunuz?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi