Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Moskova'da İtalyan pizzacı savaşı

Moskova'da İtalyan restorancılar arasında geleneksel bir yemeğin telif hakkı nedeniyle yaşanan anlaşmazlık yargıya taşındı. Valentino Bontempi adlı şef Danilovski Pazarında hizmet veren P. Maestrello adlı işletmeyi, kendi markası olan "pinza"yı yasa dışı bir şekilde kullanmakla suçladı.

İzvestiya gazetesinin verdiği bilgiye göre, bir geleneksel İtalyan yemeği olan pinza, Moskova'da Bontempi adlı restoran tarafından zamanından "marka olarak" tescil ettirdiği için diğer restoranlar tarafından kullanılması yasal sorun yarattı.

Bontempi pinza adının kullanımı nedeniyle daha önce başka bir restoranı daha dava etmiş ve mahkeme tarafından haklı bulunmuştu. Mahkeme Pinseria adlı işletmenin Bontempi'ye 4 milyon ruble (63 bin dolar) tazminat ödemesine karar vermişti. Oysa pek çok kişi bunun, "Yabancı bir ülkede 'borşç' diye bir restoran açıp ismi tescil ettirmek ve bu ismi kullananları dava etmekle eş" olduğunu savunuyor. 

Moskova'da bir hayli ünlenen Valentino Bontempi (fotoğrafta), Roma usülü pinza yaptığı ilk restoranını 2014'te açmıştı. Kurtarıcı İsa Kilisesi'nn karşı sokağında bulunan pizzacı kısa sürede haklı bir ün sahibi oldu. Bontempi'nin mahkemeye verdiği P.Maestrello restoranının sahipleri de İtalyan.

Pinza ya da pinsa, kökleri Roma dönemine kadar giden, yapıldığı yöreye göre "pinsa romana", "pinsa veneta" gibi isimler alan, pizzaya kıyasla daha küçük ölçülere sahip bir pide türü.  Pinsa dışı çıtır, içi yumuşak olan bir pizza türü.

21.2.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Moskova'da izolasyon önlemlerinin kaldırılmasını nasıl buluyorsunuz?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi